lapsettomuusklinikoista kysymys

hei,olemme vihdoin 6 vuoden yrityksen jälkeen uskaltautumassa tutkimuksiin,ja uskoisinpa yksityiselle puolelle ,minulla ikää jo 35v ja mies 37v. Katselin nettisivuja klinikoista täällä pääkaupunkiseudulla ,hinnoissa oli aika paljon eroa,mihinkähän se perustuu---saako parempaa jos maksaa enemmän????????ja lääkäreitä oli jossain klinikalla monta jossain vain yksi? Odotan innolla vastauksianne että uskaltaisin soittaa ja varata ajan,karmaisevia kokemuksia joistakin gynekologeista joten etsii mukavaa ymmärtävää
71846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ollaan käyty kohta 2 vuotta Diakonissalaitoksen lapsettomuusklinikalla. Sinne saa sujuvasti aikoja ja siellä on tosi ihana ja osaava henkilökunta. Sinne voi aina soittaa jos on jotakin kysyttävää tai joku on jäänyt vaivaamaan. yhteystiedot tuonne löytyy www.diacor.fi
Mun tietämyksen mukaan julkisen puolen klinikoille on pitkät jonot ja hoito pitkittyy niiden takia. Tämä tosin on vain sellaista tuntumaa, koska en tietenkään tiedä kun tuolta missä itse olemme käyneet. Hinnoista en osaa sanoa, mutta kelahan korvaa osan...

Äänestä

Myös Väestöliiton klinikkaa voi suositella. Piti kylläkin jonottaa eka aikaan, mutta sen jälkeen homma sujui vauhdilla. Toisaalta vastaanottotila sais mun mielestä olla suljetumpi, en haluais että muut kuulee mun asioita. Vaikka kaikkihan siellä samalla asialla ollaan.

Äänestä

meillä takana selittämätöntä lapsettomuutta kuusi vuotta.oltiin ensin diacorissa hoidossa ja nyt felicitaksessa.itse pidän enemmän jälkimmäisestä,sillä diacorissa tuntui,että asioihin ei ehditä kunnolla paneutua.nyt on paljon parempaa kohtelua ja yritystä etsiä ratkaisu selittämättömään lapsettumuuteen.diakkarissa vaan sanottiin,että kyllä se siitä kun jaksaa yrittää....Mutta tosiasiahan on,ettei ole klikan syy,jos ei onnaa,meistähän se johtuu.

Äänestä

Hassua että esim pääkaupunkiseudulla tms on tosi opitkät jonot julkiselle! meillä täällä satakunnassa on 2vk-4vk jonot.....

Äänestä

Olin aika lailla samassa tilanteessa kuin sinä. Jos mitään kokeita teille ei vielä ole tehty, niin mene ensin kunnalliselle puolelle. Säästätte huimasti!

Minä menin viime kesäkuussa omalle terveysasemalle ja sain lähetteen lapsettomuustutkimuksiin Kätilöopistolle. Koska oli kesä, niin lomat sotkivat aikatauluja, niin pääsin Kättärille vasta elokuussa. Elo-marraskuu tehtiin kokeita, sperma-analyysi, hormonitasapaino, munajohtimienaukiolotutkimus.
Meillä tulos oli aika lohduton, ainokainen munatorvi mikä minulla on, on tukossa. Saimme lähetteen Naistenklinikalle hedelmöityshoitoon.

Sinne jono onkin sitten noin vuoden pituinen, joten siirryimme yksityiselle puolelle. Olemme nyt hoidossa Diacorissa (Alppikatu). Palvelu on ollut todella hyvää. Alkionsiirto tehdään minulle tammikuun alusssa.

Eli kunhan alkuhöpinät saa pois kunnallisella puolella, niin sitten voi hoitoon siityä yksityiselle. Esim. ennen kuin spermanäytteen voi viedä tutkittavaksi, otetaan miehestä HIV ja hepatiitti näytteet. (ja ne otetaan myös naisesta). Joten kun tämmöiset rutiinit on alta pois, eikä rahaa ole mennyt nimeksikään, niin voi hyvillä mielin mennä kaikkien tulosten kanssa yksityiselle.

Onnea teille, toivotaan positiivista tulosta!

Äänestä

Itse olin hoidossa Felicitas klinikalla ja olen tyytyväinen (onnasi eka hoidolla vaikka ikääkin jo 34v). Kävin ensiksi pari kertaa Diacorissa, mutta se ei oikein tuntunut "omalta". F tosin on hiukan kalliimpi kuin D, mutta mielestäni hintansa väärti. Jo vastaanottotilat ovat F:ssä paljon mukavammat. Yksi asia mikä kannattaa huomioida on klinkian sijainti. Käyntejä tulee tosi paljon, joten on tärkeää että kulkuyhteydet on hyvät. Julkiselle ei kannata jäädä jonottelemaan, jos suinkin on varaa yksityiselle. Rahaa muuten palaa (hoidosta riippuen) paljon.

Äänestä

Suosittelen ehdottomasti felicitasta jos rahasta ei tee tiukkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarjis kirjoitti:

hei,olemme vihdoin 6 vuoden yrityksen jälkeen uskaltautumassa tutkimuksiin,ja uskoisinpa yksityiselle puolelle ,minulla ikää jo 35v ja mies 37v. Katselin nettisivuja klinikoista täällä pääkaupunkiseudulla ,hinnoissa oli aika paljon eroa,mihinkähän se perustuu---saako parempaa jos maksaa enemmän????????ja lääkäreitä oli jossain klinikalla monta jossain vain yksi? Odotan innolla vastauksianne että uskaltaisin soittaa ja varata ajan,karmaisevia kokemuksia joistakin gynekologeista joten etsii mukavaa ymmärtävää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu