Ihan Wall Street Journalia myöten. Tekee muuten helvetin hyvää Nokian maineelle USAssa, kun käräjöintikin on vielä vaiheessa. Tai tuomiothan siitä on jo langetettu.
Nokia hankkii uusia ystäviä
7
1601
Vastaukset
- kuuma.koira
Sieltä se tuli, tosin nähtiin jo kaukaa. Suurin osa taviksista noin varmasti ajatteleekin.
Mutta bisneskuvioissa homma on niin, että sympatiat lankeaa Nokialle. Dorka taiwanilaispulju läväytti kaiken bisnessalaisuuksia myöten tiskiin --> haluaisitko sinä tilata komponentteja siltä?
Normi kännykänostajat vähät välittää, mitä firmat duunailee. Microsoftikin keikkuu XP:neen ja äxipokseineen aallonharjalla, vaikka sitä kuinka haukutaan millon mistäkin. - asiaa?
kävin viestisi jälkeen kattelemassanoita uutisia ja jopa tuon toisen osapuolen kotisivuilta lukemassa niiden ilmoitukset.
Edelleen hämäräksi jäi, että mitä nokia on tehnyt väärin? Nokia on saanut "liian hyvän" sopimuksen ja nyt siitä syytetään Nokiaa...
Jos sinä möisit minulle omaisuutesi huonoilla ehdoilla, vaikkapa pilkkahintaan, niin olisiko se sinun vai minun vika?- ...
Kaikki yritykset toimivat tuolla tavalla tänä päivänä. Oliskohan yrityskulttuurien yhteentörmäyksestä kyse? Olen kuullut, että aasialaiseen kulttuuriin ei välttämättä kuulu toimitusvarmuus tai laatu. Kun asiasta huomautetaan, sitten nostetaan meteli. Samalla tavalla Nokia kohtelee kotimaisia yhteistyökumppaneita. Odottaa korkeaa laatua rahansa vastineeksi. Heillä ei ole älämölöön aihetta.
En usko Nokian tässä toimineen mitenkään poikkeavasti. Joten ihan turha uutisotsikko! - mokia
... kirjoitti:
Kaikki yritykset toimivat tuolla tavalla tänä päivänä. Oliskohan yrityskulttuurien yhteentörmäyksestä kyse? Olen kuullut, että aasialaiseen kulttuuriin ei välttämättä kuulu toimitusvarmuus tai laatu. Kun asiasta huomautetaan, sitten nostetaan meteli. Samalla tavalla Nokia kohtelee kotimaisia yhteistyökumppaneita. Odottaa korkeaa laatua rahansa vastineeksi. Heillä ei ole älämölöön aihetta.
En usko Nokian tässä toimineen mitenkään poikkeavasti. Joten ihan turha uutisotsikko!Sitä saa mitä tilaa...tai mistä tilaa.
- hoppa__
Vaikka en suorastaan hurraa Nokian ja muutamien henkilöiden tavasta toimia niin tämä alihankkija-tapaus vaikuttaa hieman typerältä. Ymmärtääkseni sopimus alihankkijan kanssa oikeutti niihin toimiin mitä Nokialla oli sen kanssa eikä siinä nyt mitään sen kummempaa ollut. Vai olenko ymmärtänyt tämän tapauksen jotenkin väärin?
- lukenut Nokian yleisen
alihnakintasopimuksen ymmärtää, että vain idiootti menee sellaisen allekirjoittamaan. Harva alihankintafirman pomo jaksaa lukea sen ja ymmärtää minkälaiseen talutusnuoraan itsensä sitovat.
- niinpän niin
lukenut Nokian yleisen kirjoitti:
alihnakintasopimuksen ymmärtää, että vain idiootti menee sellaisen allekirjoittamaan. Harva alihankintafirman pomo jaksaa lukea sen ja ymmärtää minkälaiseen talutusnuoraan itsensä sitovat.
Joo, no eiköhän firmat tarkastuta sopimuksensa juristeilla moneen kertaan ennen mitään allekirjoittamisia, nämä ovat kuitenkin miljoonien eurojen sopimuksia. Varmaan jonkun lafkan pomo vain lukaisee sopparit ja heittää nimen alle "kun ei nyt oikein jaksanut keskittyä tutkimaan sopparin sisältöä"... hei herää.
Yleisesti ottaen oli aika huonoa bisnestä mennä parjaamaan toista firmaa, jonka kanssa on sitova sopimus. Ei kukaan niitä pakota allekirjoittamaan, bisnes on bisnestä ja Noksukin vain ja ainoastaan tilivelvollinen osakkeenomistajilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163255Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622962Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o732793Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342676Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582188- 491769
- 831718
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131711Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181709- 571599