Joudun vaihtamaan luokkaa A:sta B:hen polvieni takia. Millaista on palvella b-miehenä, mitä helpotuksia saa, mihin hommiin voi päästä? Onko kellää omakohtaisia kokemuksia?
-kiitos vastauksista
-kiitos vastauksista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
yhteiskunta --> armeija --> sieltä kysymään
Eipä tartte paljoo sykähdellä B-miesten... meillä tuli kanssa pari luokanvaihdosta (ko. komppaniaan hyväksyttiin vain A-luokka kutsuntojen perusteilla).
B-miehet ei siellä fyysisesti paljoa edes saanut tehdä. Sillä jos sulla polvet menee paskaksi oikein kunnolla sen takia että sulla teetetään jotain sulle kuulumatonta, valtio maksaa...
Periaatteessa paskahommat menee B-miehille... kipinät etc. Oli varmaan jätkillä tylsää.. mutta heleppoo ;)
jotain b kanssa, koska on prillit :)
Enpä mennyt armeijaan lainkaan, vaan sivariin. Syyt oli kuitenkin toiset.
on se epistä! yks kaverin tuttu (MIES) joutu b:ksi olevinaan jalkojen takia (lääkärin mielestä jalat oli ongelma). No tätä tyyppiä ei nää jalat mitenkään vaivannu, ei urheillessakaan eikä missään. Se oli vaan lääkärin mielipide (mitään tutkimuksiahan ei suoritettu, lääkäri vaan päällisin puolin tuon arvion teki!).
Sitten yks NAINEN ei joutunu B:ksi vaikka sillä oli vaikee astma, sydänsairaus ym. joutu koko ajan vetään leireilläkin lääkkeitä kesken kaikkien harjoitustenkin ym! Mutta sepä sai olla A, koska oli nainen ja vapaaehtoinen!!!
TÄMÄKÖ ON TASA-ARVOA???? MIEHIÄ SYRJITÄÄN JO TÄSSÄKIN TOUHUSSA!!!
oliko pakko mennä koko armeijaan, jos kerta on sairas? ja varsinkin kun hän oli nainen, niin armeija on hälle vapaaehtoista.. sama kun nainen lähtisi armeijaan ja sit haluiskin sivariin.. yhtälailla järkee. ois lähteny kotiaan tai ollu menemättä, kun pakko ei ollut.
joo, mutt se muijapa haluskin poliisiks tulevaisuudessa. Ei siinä munkaan mielestä ollu mitään järkee. No, pollariks ei vielä tähän päivään mennessäkään päässy joten eipä tainnu olla hyötyy... Kunto ei kestä kun rasitusastmaa pukkaa juoksutestissäkin ym.
Sitä mäkin ihmettelen että miks pitää mennä vapaaehtoisesti sairaana näyttämään että "kyllä mäkin pärjään..."