Joku saattaa uskoa jotain muuta

SUOMALAISESTA POLIISISTA

Samanlaisia öykkäröivää typerää kansakunnan kuonaa hakeutuu poliisin toimeen KAIKKIALLA maailmassa.




"Poliisien hupivideoista skandaali USA:ssa
9.12.2005 14:46

Poliisien tekemät homoja ja kodittomia parodioivat videot ovat aiheuttaneet skandaalin Yhdysvalloissa.

- Tämä on synkkä päivä - erittäin synkkä päivä - San Fransiscon poliisilaitoksen historiassa, kuvaili laitoksen päällikkö Heather Fong tunnelmiaan sen jälkeen, kun sikäläisten poliisien tekemät härskit hupivideot levisivät internetiin.

Fongin mukaan kaikki tapaukseen liittyvät 20 poliisia hyllytetään tehtävistään. Hän kuvaili videoita seksistisiksi, kuvottaviksi ja rasistisiksi.

Nettiin levinneellä videolla parodioidaan mm. tilannetta, jossa koditon tummaihoinen nainen tekee siveettömän eleen sen jälkeen kun poliisit ovat ajaneet hänen ylitseen autollaan. Toisella videolla poliisit pelleilevät Charlien Enkelit -tv-sarjan tunnusmusiikin tahdissa lanteet ehdottelevasti keinuen ja kieliään heilutellen.

Hyllytetty poliisi: Rasismikortti turhaan esiin

Yksi hyllytetyistä poliiseista, Andrew Cohen, kertoi ABC:n haastattelussa ohjanneensa videot, eikä hän ymmärrä miksi niitä pidetään rasistisina.

- Tällä ei ole mitään tekemistä rasismin kanssa, tämä henkilö olisi hyvin voinut olla valkoihoinenkin, hän tuhahtaa.

- Rasismikortti on vedetty esiin koska sillä saa helposti luotua jännitteitä, ja koska se nostaa päällikkömme ja pormestarimme kannatusta, Cohen jatkaa hyllytettyjä poliiseja julkisesti soimanneisiin johtajiinsa viitaten.

- Videot oli tarkoitettu täysin hyväksyttäviin yhteyksiin, teimme ne joulujuhliimme.

TIMO MELARI
[email protected]"

http://www.iltalehti.fi/2005/12/09/200512093829248_uu.shtml

2

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkinäinen

      saa käsityksen, että viestin on lähettänyt Timo Melari Iltalehdestä.

      • 'KÄSITYKSEN', -

        että olisi kirjoittanut? Mikä kertoo, että EI olisi kirjoittanut TAI mikä kertoo, että kirjoittaja ei olisi lainannut OMAANSA?

        :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe