Mitä suosittelette kun vaadittavia ominaisuuksia:
*akku kestää pitkään
*ei vaativa- käyttäjä, amatööri harrastelija, omaksi iloksi kuvaava
*suht edullinen
mulla on nyt olympus camedia c-310, 3.2 megapikseliä, pattereilla joilla kuvausaíka on todella lyhyt tehokkaillakin pattereilla.
toiminnot ovat riittävät, mutta tuo kuvausaika tökkii todella pahasti..
mitä suosittelette?
7
877
Vastaukset
- malli...
C -sarjaan on tullut uusia.
Kehitys kehittyy nääs... - ?????????????
Oisko jompikumpi noista?
AA-akuilla kuvailee suhteellisen pitkään, ja tehty kuvaamista varten, tarpeeksi kokoa ja toimintoja jos vaikka joskus innostuis kokeileen.- tarjouksessa'
Tuo Canon A610 on Stockmannin kanta-asiakastarjouksessa joulukuussa 299eur ja mukana on 256 Mt muistikortti. Erikseen on ostettava akut ja laturi (ja osta myös laukku kameran mittojen mukaan) mutta Anttila myy Hama pikalaturia ja 4kpl 2500 mAh akkuja 24,90eur. Molemmat tarjoukset on aika kohdallaan.
A610 kuvanlaatu on ollut testeissä parempi kuin kalliimman A620:n (koska A620:ssa on samasta kuvakennosta puristettu enemmän pikseleitä) - ???????
tarjouksessa' kirjoitti:
Tuo Canon A610 on Stockmannin kanta-asiakastarjouksessa joulukuussa 299eur ja mukana on 256 Mt muistikortti. Erikseen on ostettava akut ja laturi (ja osta myös laukku kameran mittojen mukaan) mutta Anttila myy Hama pikalaturia ja 4kpl 2500 mAh akkuja 24,90eur. Molemmat tarjoukset on aika kohdallaan.
A610 kuvanlaatu on ollut testeissä parempi kuin kalliimman A620:n (koska A620:ssa on samasta kuvakennosta puristettu enemmän pikseleitä)Hyvin on 620:kin pärjännyt testeissä kuvanlaadussa, vaikka pikseleitä onkin melko paljon.
610 on aika varma ostos joka riittää monelle. - MarkForest
??????? kirjoitti:
Hyvin on 620:kin pärjännyt testeissä kuvanlaadussa, vaikka pikseleitä onkin melko paljon.
610 on aika varma ostos joka riittää monelle.Tuota, miksi sanot "...vaikka pikseleitä on paljon..."? Yleensä suuri pikselimäärä on eduksi kuvan yksityiskohdissa ;-)
Pienellä pikselimäärällä/resoluutiolla ei päästä hyvään tarkkuuteen eikä kuva näin ollen näytä hyvältä. - ??????????
MarkForest kirjoitti:
Tuota, miksi sanot "...vaikka pikseleitä on paljon..."? Yleensä suuri pikselimäärä on eduksi kuvan yksityiskohdissa ;-)
Pienellä pikselimäärällä/resoluutiolla ei päästä hyvään tarkkuuteen eikä kuva näin ollen näytä hyvältä...paljon pikseleitä pokkarin pieneen kennoon---hyvästi kuvalaatu ja tervetuloa kohina.
Kun pieneen kennoon laitettaan liikaa pikseleitä, yksittäisen pikselin koko on silloin pieni ja sen synnyttämä sähkövirta on myös vähäistä, joten sitä joudutaan vahvistamaan paljon jolloin tahtoo syntyä häiriöitä, siis kohinaa.
Elikkä kohtuumäärä pikseleitä kennoon, jotta resoluutio ja kohina on tasapainossa. Kameroiden kennot ja muukin tekniikka kehittyy, jolloin kuvalaatuakin voidaan nostaa. - MarkForest
?????????? kirjoitti:
..paljon pikseleitä pokkarin pieneen kennoon---hyvästi kuvalaatu ja tervetuloa kohina.
Kun pieneen kennoon laitettaan liikaa pikseleitä, yksittäisen pikselin koko on silloin pieni ja sen synnyttämä sähkövirta on myös vähäistä, joten sitä joudutaan vahvistamaan paljon jolloin tahtoo syntyä häiriöitä, siis kohinaa.
Elikkä kohtuumäärä pikseleitä kennoon, jotta resoluutio ja kohina on tasapainossa. Kameroiden kennot ja muukin tekniikka kehittyy, jolloin kuvalaatuakin voidaan nostaa.Joo, totta puhut. Hyvä kun täsmensit, ajatukseni oli lukossa ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238