Kastelli,Jukka, Plania,Jetta, Sami

Meillä menossa talon valinta ja emme millään osaa tehdä päätöstä näiden välillä. Ongelmana on se että talo pitäisi saada kasaan 150 000 eurolla. Älkääkä vastatko ettei voi verrata kun mukana Pre-cut ja elementti. Työ ei pelota ja olemme sitä valmiit paljon tekemään, kunhan rahat riittää. Saakohan mitään näistä valmiiksi tuolla rahalla.
154681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

talon koosta, halvimmat talopaketit oh k 3xmh khh sauna ph saa kahdellakymmenellä tuhannella, hinta/koko ylärajaa ei ole. Sitte tuohon summaan lisätään perustukset 10000, sähkötyöt 10000, pukityöt 6000, iv-työt 6000 ja muuta 10000 euroa. Hyvin riittää rahat.

Äänestä

Kaikki onnistuu!

Tee yhteen tasoon niin hommat on helpompia ja nopeampia. Tai jos teet 1.5/2 kerroksisen, niin tämäkään ei tuota ongelmia, mutta työtä vähän enempi ja yläkerran rakentaminen ottaa voimille.

Äänestä

kastellinpaketilla vesikattopäälle pystytettynä 50000 euroa ja siinä kaikki rakennustavarat mukana vuoden uurastusta varten.

Ja perustukset teette itse tarvittaessa timpurin neuvojen avulla ja käytätte urakoitsijoita mahdollisimman vähän. Tuntihommina sähkö- ja putkityöt itse avustaen.

Me teimme 100 neliötä asuinkuntoon ja kellari- ja yk-huone varaukset 120 000 hintaan omaa työtä 80 % käyttäen viime vuonna pääkaupunkiseudulle.

Äänestä
  • oliko siinä alapohjakin 50teurissa mukana?

    Äänestä

  • paketissa kirjoitti:

    oliko siinä alapohjakin 50teurissa mukana?

    pohjaa mukana (paketti 40000 kellariperustus 10000) tekee 50000 joka menee tänään pelkkään vastaavaan pakettiin. Meillä 120 000 vastaa tänään 150 000 euroa.

    Äänestä

rakennatte? silläkin on jonkinlaista vaikutusta asiaan. sanoisin että on mahdollista onnistua jos talon koko on max. 130m2 ja onnistuu myös pienelementillä, vaikka nuo precut/pitkä uskovaiset väittäisivät mitä.

lämmitysmuotona halvin investointi on suora sähkölämmitys.

Äänestä

Suomessa ei nykyisellään kannata rakentaa alle 160m2 omakotitaloa. 100-140 M2 talot ovat jonkinlaista "köyhisluokkaa". Jos kämppä pitää laittaa jostain syystä lihoiksi, niin on eri asia myydä 190 kuin 120 m2 taloa.

Ehdottomasti sisällä tehty suurelementti rakenne. Miksi, tasalaatuisuus, kosteusasiat rakentamisvaiheessa, tehtaan vastuu jne.

Talopaketti toimittajiin en ota kantaa. Kaikki markkinoilla olevat täyttävät suhteellisen tiukat vaatimukset.

Äänestä

hinnan Kastellin 160 m2 1 krs. paketin kaikki tarpeet. Siis jos ostan itse kaikki materiaalit mitä tarjoukseen sisältyi.
35150,- sis alv, olkaa hyvä. Loppu mennee sitten talkooporukan taskuihin.

Äänestä
  • nekin maksaa jotain.

    Äänestä

  • suunnitelmat kirjoitti:

    nekin maksaa jotain.

    Kuului ikäänkuin kauppaan. Ei muuta kuin rakentamaan.

    Äänestä

Puolitoistakerroksinen, neliöitä 140-150. Suora sähkö. keski-uudellemaalle. Laminaattia, laattaa ja muutenkin keskinkertainen sisustus. Siinä varmaan tärkeimmät lisätiedot

Äänestä
  • Muuten hyvä, mutta Suomessa ei saa enään rakentaa suoralla sähkölämmityksellä (sähköpatterit). Pitää olla tulisija, jne. Otappa selvää uusista rakentamiseen liittyvistä EU-säädöksistä.

    Äänestä

  • Sähkö kirjoitti:

    Muuten hyvä, mutta Suomessa ei saa enään rakentaa suoralla sähkölämmityksellä (sähköpatterit). Pitää olla tulisija, jne. Otappa selvää uusista rakentamiseen liittyvistä EU-säädöksistä.

    Saisiko viittauksen rakennusmääräyksiin. Tuollainen määräys oli joskus olemassa, ei enää. Miten saisi rakentaa maalämpötalon ilman tulisijaa? sekin on vain yksi sähkölämmityksen muoto. Muutkaan lämmitykset eivät toimi ilman sähköä.

    Äänestä

  • Sähkö kirjoitti:

    Muuten hyvä, mutta Suomessa ei saa enään rakentaa suoralla sähkölämmityksellä (sähköpatterit). Pitää olla tulisija, jne. Otappa selvää uusista rakentamiseen liittyvistä EU-säädöksistä.

    takka on tarkoitus laittaakkin ja lattialämmitys

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


me rakentajat kirjoitti:

Meillä menossa talon valinta ja emme millään osaa tehdä päätöstä näiden välillä. Ongelmana on se että talo pitäisi saada kasaan 150 000 eurolla. Älkääkä vastatko ettei voi verrata kun mukana Pre-cut ja elementti. Työ ei pelota ja olemme sitä valmiit paljon tekemään, kunhan rahat riittää. Saakohan mitään näistä valmiiksi tuolla rahalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu