eli mulla on saksanpaimenkoira ja kyselisin tämmöstä.. mistä johtuu,että koira sillon tällön "röhkii"? kuulostaa siltä,että ei saa nenän kautta ilmaa sisään,että nenä olisi todella tukossa. ehkä kaksi kertaa tehnyt tämän, molemmilla kerroilla hönki sisäänpäin n.6kertaa,sitten lakkas.
röhkiminen
ninni
4793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
saattaa olla jotain vikaa sydämessä.Lääkärille kannattaisi viedä jolloin se kuuntelisi sydäntä,saattaa oireilla köhimällä.Sit jos on vikaa, niin koirasi saa lääkityksen.Kesällä tietty köhinää voi aiheuttaa punkit tai allergiat.
se reverse sneezing vai miten toi nyt kirjotetaankaan... mut se ainakin on aika yleistä. Koiran täytyy antaa vaa vedellä rauhassa mut jos se alkaa kestää kauemmin ni sit voi sormella peittää sieraimet, pitäs kuulemma auttaa.
Mä olen joskus omalle tehny niin jos se jatkuu vaa nii silitän kaulasta alhaalta ylöspäin ettei se niikus nielasis kieltään.
röhki myös aika ajoin ja luin jostakin, että silloin ilmatiehyet saattavat olla tukkeutuneet esim. liian innokkaasti haistelusta. Sillä auttoi joka kerta tuo sierainten peittäminen, jolloin joutui hengittämään suun kautta ja tilanne ilmatiehyissä laukesi.
Koirallasi voi olla myös nenäpunkkeja. KAnnattaa käydä varmistamassa eläinlääkärillä. Niitä ei ilman hoitoa (kotikonstein) saa pois. Lsiäksi ne tarttuu todella nopeasti muihin koiriin, pelkällä nuuhkasulla.