luin koiran vakuutus juttuja kertaukseksi.Samalla tulin lukeneeksi koiranvakuutukset eläinlääkärikuluvak. ja tapaturmavak. osalta ja jäi tunne että vak.yhtiöille on porsaanreikiä vaikka muille jakaa.
Heräsi kysymys,oletteko saaneet vakuutuksista joskus korvauksia?(siis koira,ja ei kuolema)Sujuiko asiointi yhtiön kanssa kivuttomasti vai pitikö vääntää kättä?
Monessa kohti on teksti,edellyttäen ja ehtojen mukaan tai kohtuullisia ja perusteltuja.
Myös lista joita ei missään tapauksessa korvata oli pitkä,siis joka vakuutusvaihtoehdossa.
Jään mielen kiinnolla odottamaan...myös joulua(viime vuonna pukki sanoi televisiossa minun olevan rajatapaus!?)
vakuutukset
7
347
Vastaukset
- davalyan
ottanut vakuutuksia koska toden ollessa kyseessä on niin paljon tapauksia joita eivät korvaa,aika monesti on hukkaan menneet maksut.
- Lorppakorva
ajattelinkin.Itse otin kuoleman varalle vakuutuksen ja vain tälle toiselle joka metsässä työskentelee.
- vakuutuksen ottaja?
Siis minä olisin kiinnostunut tietämään kans nykykoiravakuutuksista. 10 vuotta sitten oli koira ja sillä vakuutus ja muistan että tuolloin SUURIA eroja vakuutusten hinnoissa ja omavastuuosuuksissa. Eli kysymys: Minkä yhtiön vakuutukset nykyisin edullisimpia suhteessa suht pieneen omavastuuosuukseen?!? (ei kai tämä mene mainostuksen puolelle jos joku vastaa...)Ainakin noin paperilla vrt. alkuperäinen kirjoittaja...
- Lorppakorva
valitettavasti hintoja lainkaan,vakuutusehtoja ainoastaan.
- sudenkorento75
Ifi on korvannut ja hyvin onkin korvannut. Ainoat mitä ei korvanneet oli kulmahampaitten poisto (uudet kasvoivat päälle), rokotukset. Myöskään erikoisruokavalioita eivät korvaa.
Meillä on tehty allergiatestejä, tähystyksiä,lääkekuureja,ym. Ennen maksoin noin 180€/vuosi omavastuu 50€.Ainut ongelma on ollut vaan siinä, että he vaihtoivat vakuutukset sellaiseksi että 180€ vuodessa omavastuu 50€/vuosi ja sitten maksat vielä 25% laskusta.
No nyt vaihdoin tämän takia Turvaan, vielä ei olla käyty lääkärissä mutta vakuutusmaksu laski 140€ ja omavastuu 50€.
Silloin vakuutuksesta on hyötyä jos sattuu koira sairastelemaan, toinen koirista on sairastellut paljon pentuaikana, joten tuli vakuutukset käytettyä moneen otteeseen. Toisella jatkuva allergia joten lääkekuureja joutuu aina silloin tällöin hakemaan. Jos yksityisellä käy niin kyllä se aina on se 70-100€ pelkät lääkkeet ja käynti. - Riva
kaikilla 4:llä jotka oli yhtäaikaa oli vakuutus ja nykyään yhden vakuutusmaksu on saman verran.Koiralle ei ole vakuutusta.Pohjola myönsi että vakuutusmaksut ovat nousseet todella paljon. Laajakotivakuutus korvaa koiran tapaturmaisen kuoleman ja jos koira tekee tuhoja.
Nykyään on varmaan enemmän asioita mitä ei korvatja rodut on eri maksuissa. - lellu1960
Omalla koirallani oli 10 vuotiaaksi vakuutus ja onneksi sitä ei usein tarvittu,mutta minkä tarvitsi,If korvasi joustavasti.Pojan koiralla on samassa yhtiössä ja he ovat tarvinneet sitä todella paljon,eikä ongelmia ole korvausten saannissa ollut.Vakuutuksien hinnat ja omavastuut ovat nousseet huikeasti,sen jälkeen kun viimeksi olen vakuutuksen ottanut,vanhalla koiralla oli vanha vakuutus,joka oli todella edullinen ,omavastuu vain 17 euroa,eikä vuosimaksukaan kallis ollut.Sellaisia vakuutuksia ei enää saa mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627