Meneeköhän tämäkin sosiaalidemokratian nimissä, tämä poljenta:
http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2005-12-09,4:345224,1:0:0:0:0:
Tarvasjoella
1
679
Vastaukset
- TS 09.12.2005
Turun Sanomat
Kotimaa 9.12.2005 3:06:09
Tarvasjoella valitus sukupuolisyrjinnästä
Yksi Tarvasjoen kunnanjohtajan virkaa hakenut mies on pyytänyt selvityksen valintamenettelystä. Virkaa hakenut Keijo Kapiala katsoo, että kunnanhallitus on syyllistynyt sukupuoleen kohdistuvaan syrjintää.
Tarvasjoen kunnanhallitus esitti marraskuun alussa yksimielisesti, että kunnanjohtajaksi valitaan hallintojohtaja Oili Paavola. Valtuusto hyväksyi myöhemmin päätöksen.
Kapiala lainaa selvityspyynnössään tasa-arvolain pykälää, jonka mukaan työnantajan menettelyä on pidettävä kiellettynä syrjintänä, jos valintatilanteessa syrjäytetään ansioituneempi toista sukupuolta edustava henkilö.
Kunnanhallituksen mukaan Paavola oli ansioitunein virkaa hakeneista, minkä vuoksi hänet myös kunnanjohtajaksi valittiin. Paavolan koulutus sekä laaja-alainen kunnallinen ja julkishallinnollinen työkokemus tekevät kunnanhallituksen mukaan Paavolasta soveltuvimman henkilön kunnanjohtajan virkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238