Maksoiko liikaa

Itse maksoin helsingin kivikosta (2001 Rakennettu)82m2.
3h k s p oma piha 160k€ ja velkaa on 100t€.
Eli olisiko parempi olla vuokralla vai maksaa
lainaa noin lyhennystä 800€/kk.
Kumpi hyötyy pitkällä juoksulla minä vai vuokraisäntä?
2467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

nopeasti saat lainasi juostua pois pitkässä juoksussa, onko korkoriskiä ja paljonko olisi hypoteettinen vuokra, että voisi sanoa kannattiko, ...JOS arvelisit asuntojen hintojen laskevan.

Vuokrat ja palkat laskevat varmaankin toisiinsa verrannollisesti.

Ei se liikaa maksanut jos kykenet maksamaan sen takaisin noin kymmenen vuoden aikana.

Eikä vuokraisäntä hyödy kun et ole vuokralla.Jos olisit niin vuokraisäntä hyötyisi, taidatkin olla hirmuinen trolli.

Äänestä

hintatasoon. Alue ei sisänsä ole kovin haluttua aluetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HITH kirjoitti:

Itse maksoin helsingin kivikosta (2001 Rakennettu)82m2.
3h k s p oma piha 160k€ ja velkaa on 100t€.
Eli olisiko parempi olla vuokralla vai maksaa
lainaa noin lyhennystä 800€/kk.
Kumpi hyötyy pitkällä juoksulla minä vai vuokraisäntä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu