GALLUP: Lapsivesi

Tuuli

Miten teillä tuli lapsivesi ja minne? Kuinka pitkän ajan päästä vesien tulosta vauva syntyi ja kumpi tuli?

10

1418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elikäs minulla meni lapsivesi nukkuessa yöllä. Kokonainen vuorokausi kului, ennen kuin lapsi sitten syntyi.

      • jennifer (rv 12+5)

        esikoisen kanssa meni vedet aamulla 6 maissa kotona, poika syntyi seuraavana aamuna 7.52 :)


    • eve

      Vedet meni, kun kalvot puhkaistiin kohta sairaalaan tulon jälkeen. Poika syntyi neljä tuntia sen jälkeen, mutta synnytystä kyllä vauhditettiin muutenkin kuin kalvojen puhkaisulla (tipalla ym.).

      Oli muuten tajuton määrä sitä lapsivettä :) Kätilö sanoi, että tavallista enemmän, mutta täytyy sitä tavallisestikin olla aika lailla... Ensikertalaisena olin aika ihmeissäni!

      • myös---

        kotona meni yöllä kahen aikoihin... tai vesi meni tiputtamalla enkä aluksi ollut varma edes oliko se vettä :) sit sairaalaan ja kaks päivää olin ennen kuin käynnistivät siitä 9 tuntiä ja poika oli maailmassa


    • Kev82

      Mulla alkoi lapsivettä tiputella hiljaksiin. Koska poika oli jo oleillut reilun viikon yliaikaa yksiössään, lähdimme sairaalaan tarkastuttamaan tilanteen, vaikkei lapsvedet olleet menneet kokonaan eikä supistellutkaan ollenkaan.
      Oltuamme muutaman tunnin sairaalan perhehuoneessa, yhtäkkiä kesken C.S.I.n , vedet menivät kokonaan ja siitä alkoikin säännölliset supistukset. 14,5 tuntia myöhemmin näki ensikertaa päivänvalon pieni täydellinen pokamme:)

      • pian 5 lapsen äiti

        Yhdestä pojasta meni vedet kotona,yöllä,1h30min oli poika maailmassa.
        (Supistukset alkoivat pian veden menon jälkeen!)


    • äiti

      lapsivettä rupesi tulemaan kotona iltapäivällä n.klo 16.30 ja tyttö syntyi yöllä klo 01.45

    • Anki

      Mulla lapsivesi meni vasta synnytyssalissa, kun synnytys oli jo hyvää vauhtia käynnissä.
      Eli veden tulon jälkeen kului lapsen syntymään noin 3-4 tuntia.

    • kysymykseen...

      Vedet meni yöllä omaan sänkyyn ja siitä vajaan neljän tunnin päästä poika syntyi...

    • Pulla

      ponnistusvaiheessa, siitä lapsen syntymään 10-15 minuuttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      153
      11655
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5423
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4397
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2718
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      95
      1489
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe