Mitäs

Voisi olla..? Elikkäs ovulaatio minulla aika varmasti oli nelisen päivää sitte.. yht.äkkiä alkoi sattua vas. puoleinen munasarja ja vas. puoleinen alaselkä todella paljon. En pystynyt kunnolla istumaan ja käveleminen tuntui hassulta.. Se kesti n. 30min. Ja sitten oli ohi! Mutta sen jälkeen on maha pistellyt välillä kummasti ei paljon mutta ihan vähän väliä.
4763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huomasin myös tänään, että nännit on aika kipeet.. ei ole muuten olleet.. Ja olen kauheen kiukkuinen koko ajan.. vaikka ei ole syytä..
Jos jollain on ollut vastaavaa niin kertokaa ihmeessä :D

Äänestä

No mä luulin kans, että mulla oli ovulaatio jo viime lauantaina, kunnes keskiviikkona juuri vasemman munasarjan kohdalle alkoi sattua aivan valtavasti. Hyvä, kun pääsin kävelemään! Hädissäni menin (kohdun ulkopuolisen raskauden / kystien pelossa) yksityiselle lääkäriasemalle päivystykseen, jossa ultrattiin munasarjat ja kohtu sekä otettiin verikokeita. Eikä mitään löytynyt: siitä tiedosta maksoin 200 euroa!

Mulla nipistelyä on tuntunut kyllä vaihtelevasti jo noin viikon ajan, ja epäilen, että vika on suolistossa tms. Olemme jättäneet aviomieheni kanssa ehkäisyn pois tämän kierron aikana, ja mietin, josko mä seurailen vähän liikaa nyt kehoani ja ylireagoin kaikki kivut. Toisaalta, olin kyllä oikeasti todella kipeä!

Nyt jäljellä on vaan ikävä turvotus vatsassa. Rinnatkin ovat tosi herkät, mutta mulla ne on herkät pitkin kiertoa ilman raskauttakin. Seuraillaan tilannetta. Tsemppiä!

Äänestä
  • oli ihan samannäköisiä särkemisongelmia kun lopetin pillerit. Lähellä oli etten lääkäriin lähtenyt, koska sattui niin paljon, etten kyennyt kävelemään. Tämä kipu esiintyi yhtenä päivänä ja sitten vielä seuraavassa kierrossa oli vähän samanlaista kipua, mutta ohi meni. Eli oletan, että nuo kivut johtuivat vain pillereiden lopettamisesta. Mulla oli niin paljon erilaisia raskausoireita ensimmäisessä luomukierrossa, että olin jo lähes varma, että heti on tärpännyt, mutta eipä ollut. Kroppa vain totutteli elämään ilman pillereitä.

    Äänestä

että pillereiden lopettamisen jälkeen tulee kipuja, mulla oli munasarjat kaks viikkoa kipeet lopettamisen jälkeen, mutta sitten loppu ja kolmet luomumenkat ovat sen jälkeen tulleet! Ei ollut kauheen kivoja ne kivut.. Mutta nämä on nyt ihan jotain muuta :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämä.. kirjoitti:

Voisi olla..? Elikkäs ovulaatio minulla aika varmasti oli nelisen päivää sitte.. yht.äkkiä alkoi sattua vas. puoleinen munasarja ja vas. puoleinen alaselkä todella paljon. En pystynyt kunnolla istumaan ja käveleminen tuntui hassulta.. Se kesti n. 30min. Ja sitten oli ohi! Mutta sen jälkeen on maha pistellyt välillä kummasti ei paljon mutta ihan vähän väliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu