millainen on merkkipohjainen-ja/tai graafinen linux?
kyssäri
8
522
Vastaukset
- abc
tai siis pelkästään millainen on merkkipohjainen linuxi???
- nojoo...
lähetään vaikka siitä liikkeelle...
jos sulla on windows koneella niin avaa ... oliko se nyt msdos kehote vai millänimellä se siellä valikoissa on ja suurenna se koko ruudun kokoiseksi ja rupeet sitten käyttään konetta käskyjä kirjottelemalla :)
silleen toimii merkkipohjainen käyttis.. oli se sit linux tai ms-dos tai jokin muu merkkipohjainen - Proexpee
nojoo... kirjoitti:
lähetään vaikka siitä liikkeelle...
jos sulla on windows koneella niin avaa ... oliko se nyt msdos kehote vai millänimellä se siellä valikoissa on ja suurenna se koko ruudun kokoiseksi ja rupeet sitten käyttään konetta käskyjä kirjottelemalla :)
silleen toimii merkkipohjainen käyttis.. oli se sit linux tai ms-dos tai jokin muu merkkipohjainenYleensä komentorivi, (imho) silloin kun se on parempi, on saman tien 2 - 10 x tehokkaampi (nopeampi, täsmällisempi ja yksinkertaisempi) kuin mikään graafinen hiirenkliksuttelu.
Tosin tämä ei päde Windowsiin, jonka komentokehote on todella paska. - paljon
Proexpee kirjoitti:
Yleensä komentorivi, (imho) silloin kun se on parempi, on saman tien 2 - 10 x tehokkaampi (nopeampi, täsmällisempi ja yksinkertaisempi) kuin mikään graafinen hiirenkliksuttelu.
Tosin tämä ei päde Windowsiin, jonka komentokehote on todella paska.selvennyksestä
- molemmat käyttikset
Proexpee kirjoitti:
Yleensä komentorivi, (imho) silloin kun se on parempi, on saman tien 2 - 10 x tehokkaampi (nopeampi, täsmällisempi ja yksinkertaisempi) kuin mikään graafinen hiirenkliksuttelu.
Tosin tämä ei päde Windowsiin, jonka komentokehote on todella paska." Yleensä komentorivi, (imho) silloin kun se on parempi, on saman tien 2 - 10 x tehokkaampi (nopeampi, täsmällisempi ja yksinkertaisempi) kuin mikään graafinen hiirenkliksuttelu. "
Luulenpa että kotikäytössä kerkeää hyvin tuolla "graafinen hiirenkliksuttelu" - miksuh.
molemmat käyttikset kirjoitti:
" Yleensä komentorivi, (imho) silloin kun se on parempi, on saman tien 2 - 10 x tehokkaampi (nopeampi, täsmällisempi ja yksinkertaisempi) kuin mikään graafinen hiirenkliksuttelu. "
Luulenpa että kotikäytössä kerkeää hyvin tuolla "graafinen hiirenkliksuttelu"On se sitten kotikäyttöä tai ammattikäyttöä, niin kunhan kokemusta kertyy huomaa kyllä, että moni asia sujuu konsolista näppärämmin kuin räpläämällä hiirellä. Monesti konsolista homman on jo tehnyt ennenkuin hiirellä on edes saanut kaivettua ohjelman valikoista ja saanut ohjelman ikkunan auki :)
- jepjep
miksuh. kirjoitti:
On se sitten kotikäyttöä tai ammattikäyttöä, niin kunhan kokemusta kertyy huomaa kyllä, että moni asia sujuu konsolista näppärämmin kuin räpläämällä hiirellä. Monesti konsolista homman on jo tehnyt ennenkuin hiirellä on edes saanut kaivettua ohjelman valikoista ja saanut ohjelman ikkunan auki :)
Niin se menee. Kun konsolikäytön oppii, ei tahdo millään ymmärtää kuinka tyhmää hiirellä kliksuttelu on. Lähes käikki hommat on tehty moneen kertaan näppiksellä, kun hiirellä on päässyt edes niin pitkälle, että on ok nappi käsillä. Ja sitä paitsi, hiirikäden jännevaivat pysyvät poissa.
- konsoli
"millainen on merkkipohjainen-ja/tai graafinen linux?"
Merkkipohjaiseen Linuxiin voit tutustua näppäinyhdistelmällä ALT-CTRL-Funktionäppäin (F1->F6).
Graafinen Linux on Linux-järjestelmä, johon on asennettu X (X-Windows) ja jokin soveltuva ikkunamanageri tai työpöytä (esim. KDE/Gnome/XFCE). Yleensä nykyjakeluiden vakiokamaa on X sekä jokin työpöytä. X käynnistyy oletuksena määriteltynä /etc/inittab tiedoston mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627