lainat

neon212

kyllä sen huomaa kuinka helposti pankit antaa lainaa ja kelle tahansa. Kaiken maailman räkänokat ostaavat asuntoja lainarahalla. Meidänkin yhtiöön muutti joku tyttö ja poika vasta 20v, eivätkä tiedä mistään mitään. Luuleevat että kaikki asiat hoituvat itsestään ja kaiken lisäx vielä pihalle heittelevät tupakan tumppeja, seuraavan kerran käyn nappaamassa niskasta kiinni ja näytän missä on roskis ! Onnettomat ottaavat ylisuuria lainoja, eikö se tollanen 200000euroa ole keskiarvo summa. Mutta niinhän se on että ensinhän ne "pöljimmän puurot" syödään, käsitittekö.

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on mediassa

      paukutettu että keskivertolaina on alle satatonnia.

    • tiiieedät

      Tiedät sitten näemmä kysymättä nuorenparin lainojen määrän. Mitähän muuta sinä heistä "tiedät"? Kirjoituksesi on väärällä osastolla, kyttääjäkeskustelu on naapurit -palstan alla.

    • Ostan halvalla

      on meitä miehiä. Kun nykyään kaikesta pahasta syytetään yleispätevästi miehiä niin että on syntipukkeja.

      Jaa että mihin vai... no sitten kun aletaan vatvomaan näitä korkojen noususta johtuvia yksityisten ihmisten omaisuudenmenetyksiä niin täytyy olla joku muu kuin oma itse syyllinen.

      • jasperpeikko

        niin, korot alhaalla ja kalliilla ostetaan niin eihän siitä voi muuta kun katsoa peiliin. kuten joku tuossa sanoi että ensinhän ne pöljimmän puurot syödään. ja niitä pöljiä onnettomia riittää näihin asuntomarkkinoihin. taidat olla joku markkinatalouden ihailija ??


      • Ostan halvalla
        jasperpeikko kirjoitti:

        niin, korot alhaalla ja kalliilla ostetaan niin eihän siitä voi muuta kun katsoa peiliin. kuten joku tuossa sanoi että ensinhän ne pöljimmän puurot syödään. ja niitä pöljiä onnettomia riittää näihin asuntomarkkinoihin. taidat olla joku markkinatalouden ihailija ??

        ennemmin markkinatalous kuin entisen neuvostoliiton malli.

        Olisi eri asia joutua vaikeuksiin vaikka työpaikat tuhoavan laman takia. Mutta tästä korkoriskistä on jauhettu jo kyllästymiseen asti joten sen on kaikki varmasti sitten kuullut. Hinnat ne vaan noussee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe