Viron kylpylät

Kss

Moro!

onko kokemuksia Viron kylpylöistä (Puhajärve/vast.)?

Hyvää (=syötävää) ruokaa?

Siisteys?

Mitä hyvää ja huonoa?

Kiitos!

14

7831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...ollut kolmesti

      Kesällä 2003 oltiin viikko (su-su) ja saman vuoden jouluna viikko (su-su) sekä kesällä 2004 vuorokauden verran.

      Puhajarvea suosittelen ihmisille, jotka haluavat rauhaisan lomapaikan luonnon keskellä. Ulkoilumaastoissa löytyy kesällä ja talvella. Puhajarven ympäri kulkee hyvin merkitty ja mukava kävelyreitti (reilu 10km), kuljettiin se sekä talvella ja kesällä. Suosittelemme retkeä järven ympäri.

      Ruoat olivat kesällä erinomaisia ja joulun aikanakin hyviä. Kesällä kylpylä ei ollut täynnä, joten silloin ruokaan oli satsattu todella. Aamupala on monipuolinen seisovapöytä, lounas ja illallinen vaihtelevasti seisovasta tai suoraan pöytään tuotuna. Tyylikkäät ruokailutilat.

      Ensimmäisellä kerralla uusi kylpyläsiipi ei ollut vielä valmis, joten silloin paikka oli todella rauhallinen. Nyt siellä on pitkä uima-allas, uusi tosi hyvä kuntosali upeine näkymineen sekä keilahalli. Keilahallia ja uima-allasta voivat käyttää myös ulkopuoliset henkilöt.

      Hoidot ja muut palvelut tasokkaita ja hyvä palvelu. Siisteys on itsestään selvyys - niin siistiä on, että sitä ei tarvitse miettiä.

      Todella rentouttavia lomia ollut. Palataan vielä takaisin jossakin vaiheessa Puhajarvelle. Ihastuimme mieheni kanssa paikkaan todella ja jouluna olimme vanhempieni kanssa.

      Kylpylän pubissa voi pelata biljardia ja nautiskella virvokkeista viihtyisästi. Lähin kaupunki Otepää kävely-/-bussimatkan päässä. Bussi Tartoon kulkee monta kertaa päivässä kylpylän ohi - muutamalla eurolla voi käydä omatoimi puolipäivä-/päiväretkellä kauniissa Tartossa.

      Itse olemme vähän alle kolmekymppisiä.

      www.otepaa.ee

      • siellä ovat kivoja

        majoittavatkin ilmaiseksi, ainakin putkaan !


      • onko
        siellä ovat kivoja kirjoitti:

        majoittavatkin ilmaiseksi, ainakin putkaan !

        pojalla haavekuvia ? Kokemuksia ei sen osoittaa jo
        kirjoituksesi !


      • sä oot, sä et !
        siellä ovat kivoja kirjoitti:

        majoittavatkin ilmaiseksi, ainakin putkaan !

        KÄYPPÄS KATTOMASSA ONKO MEITSIN KAIVERRUS TALLELLA EKASSA KOPISSA !! ALLEKIRJOITTAJA ON JAMPPA. VARO MIMMEI NE LAITTAA SILMÄTIPPOI SUN MUGIIN JA VETÄÄ SUN VAIMOO HANURII!


      • Kss

        Kuulostaa ihan hyvältä! Niinpä, putkaan voi joutua missä vain. Omasta käytöksestä se on kiinni.

        Ja alkoholia emme juo kuin kotomaassa (enimmäkseen kotona), joten eipä tarvitse pelätä tippoja.

        Jospa tuossa kevään korvalla sinne suunnistaisi. Myö ollaan vähän reilu 3-kymppisiä. Suomessa ollaan aikaisemmin kylpyläreissuja tehty.

        Lämmin kiitos vastauksesta!


    • Pilleriin

      Olen käynyt Viimsissä. Paikka oli rauhallinen ja siisti, ruoka oli noutopöydästä ja se oli hyvää.

      Saarenmaa GOSpa oli kuitenkin parasta, mitä tähän asti on koettu. Hotellissa syötiin vain aamiainen ja muut ateriat Kuressaaren ravintoloissa, mm. kuuluisassa Veskissä. Vaikka Kuressaari on melkoisen pieni paikka, niin siellä ei käynyt aika pitkäksi. Siellä on hyvät mahdollisuudet perinteiseen ulkoiluun, mutta myös ns. kaupunkiloman viettoon. Suosittelen!

      • Huhhuh.

        Kuika uskallat mennä saarenmaalle? eikö sielä ryöstetä?


      • Pilleriin
        Huhhuh. kirjoitti:

        Kuika uskallat mennä saarenmaalle? eikö sielä ryöstetä?

        Ei Saarenmaalla ole mitään ryöstäjiä ja taskuvarkaita.
        Siellä sanotaankin, että jos tulet Kuresaaressa ryöstetyksi, niin todennäköisesti olet sammunut hotellisi eteen ja sinut ryöstänyt on toinen suomalainen!
        Poliisit partioivat illalla kävellen tai polkupyörillä pitkin kaupunkia, enkä koskaan ole nähnyt siellä mitään järjestyshäiriötä tai edes kuullut, että joku olisi siellä "käännetty".
        Siellä saa olla ja kulkea täysin rauhassa.


      • max_gearson
        Pilleriin kirjoitti:

        Ei Saarenmaalla ole mitään ryöstäjiä ja taskuvarkaita.
        Siellä sanotaankin, että jos tulet Kuresaaressa ryöstetyksi, niin todennäköisesti olet sammunut hotellisi eteen ja sinut ryöstänyt on toinen suomalainen!
        Poliisit partioivat illalla kävellen tai polkupyörillä pitkin kaupunkia, enkä koskaan ole nähnyt siellä mitään järjestyshäiriötä tai edes kuullut, että joku olisi siellä "käännetty".
        Siellä saa olla ja kulkea täysin rauhassa.

        Saarenmaa on oikea maanpäällinen paratiisi. Kaunista luontoa ja hurmaavia pikku kyliä.


      • Saarenmaalle
        max_gearson kirjoitti:

        Saarenmaa on oikea maanpäällinen paratiisi. Kaunista luontoa ja hurmaavia pikku kyliä.

        Niin on. Sinne kun menee, on kuin olisi astunut eri ulottuvuuteen. Kaunista, kaunista ja kaunista, minne sitten meneekin. Ihmiset ystävällisiä ja tarjoavat vähästääkin vieraalle.
        Se on todellakin maanpäällinen paratiisi. Sinne on omakin sydämeni jäänyt!


      • paikka
        Saarenmaalle kirjoitti:

        Niin on. Sinne kun menee, on kuin olisi astunut eri ulottuvuuteen. Kaunista, kaunista ja kaunista, minne sitten meneekin. Ihmiset ystävällisiä ja tarjoavat vähästääkin vieraalle.
        Se on todellakin maanpäällinen paratiisi. Sinne on omakin sydämeni jäänyt!

        ei ole venkuja missään. Ihan oikeita ystävällisiä kuukkeleita koko saari. Kiva paikka ! menkää


      • saaremaa_mu

    • Lillukkaaaa

      Onko kokemusta puhajarvesta viimeajoilta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      140
      2610
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1677
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe