Nyt kun kaksi poliisimiestä on tutkinnanalla pedofiliasta, niin tekeekö se kaikki Suomen
poliisit pedofiileiksi?
Niinhän väki on ajatellut hypnoosin ammattilaisista sitten viime kesän "Hakola-jutun".
Stereotyyppista ajatteluako?
12
515
Vastaukset
- siten
Tuskinpa kukaan niin on hypnoosin ammattilaisista ajatellut tai ajattelee nyt poliiseista. Kaikista ammateista kun löytyy ns. mätämunia. Kyse puoskarilakikeskustelussakin lienee ollut siitä, että voiko jokin viranomainen puuttua siihen onko näillä ihmisillä jatkossa oikeus toimia tehtävässään tai mainostaa palveluitaan. "Valvomaton" hypnoosinharjoittaja kun voi jatkaa toimintaansa ja rauhassa tulevaisuudessa mainostaa itseään johonkin rikkeeseen syyllistyttyään. Häntä kun ei voida erottaa mistään ammattiliitosta tai kieltää häntä jatkossa käyttämästä esimerkiksi hypnologin nimikettä.
En tarkemmin tiedä mainitsemastasi poliisitapauksesta, mutta oletettavasti tuo vaikuttaa siihen saavatko he jatkossa toimia työssään. - Manu
Ei tuossa huolesi veisuussa ole logiikan häivää. Poliisit joutuvat vastuuseen ja menettävät uransa ja ammattinsa, jos syyte on totta. "Hypnotisoijat" joilla ei mitään ammattia ole porskuttavat ja mainostavat saman tehtyään vaikka mitä tapahtusi, kun kukaan ei valvo! Mieti sitä.
- hypnologin ent. asiakas
Nimimerkkisi on todella järkyttävä. Kas kuin "noitaukko" tai "loitsuvelho". Hui! Erehdyin itsekin "suggestoterapeutille", vai mikä lie "hypnologi" oli. Naurettavaa avaruusmusiikkia pimpelipompeli ja kaaottisia mielikuvasatuja. EN hölmö tajunnut etukäteen selvittää oli laillinen vai. Lopuksi erehdyin ostamaan loitsusuggestiokasetin. Siitä kuulin sitten pätkän soitettuna tv:ssä viime keväänä. Taisi olla sama ohjelma mihin tässä viestiketjussa on viitattu
--------------------------------------------
TV1 MOT 2.5.05 "Pim, olet terapeutti":
- ”Joku terapiapotilaistani on hakenut ennen minulle tuloaan helpotusta hypnoosista ja oli pettynyt kun ei se onnistunut eikä helpotus tullut heti. Eräs potilaistani teki terapian aikana saamelais-shamanistisen matkan asiaan vihkiytyneen terapeutin johdolla.” - ..etukäteen
Vastuullisiin hoitoalan ja terveysvaikutteisten menetelmien koulutuksiin opiskelijat valitaan SOVELTUVUUSARVIOINNEIN ja JULKISESTI VALVOTTUJA KELPOISUUSEHTOJA noudattaen. Juuri tällaisten "hypnologi"- ja "suggestoterapisti"-kavereiden karsimiseksi.
Jo heinäkuussa SMS:n edustaja varoitti maallikkoterapistien yhteisöistä, joissa "johdossa on ammattilainen, mutta muu porukka voi olla mitä tahansa" "palomestareita tekemässa saattohottoa" ja "kosmetologeja hoitamassa syöpää". Ilta-Sanomat 19.7. Puoskarihoidot kuriin/Riikka Lamminmäki.
Avoimet psyykevaikutteisten menetelmien koulutukset ja luvattoman hoitajakoulutukset on lopetettava.- Takarivin Taavi
Ei ne lopu ikinä. Siilloin tarvitsisi uskontokin kieltää....
- selviä asioita
Takarivin Taavi kirjoitti:
Ei ne lopu ikinä. Siilloin tarvitsisi uskontokin kieltää....
Uskonnonharjoitus ja ammatillinen terveydenhoito ovat kovin kaukana toisistaan. Miksi haluat sotkea ne toisiinsa?
- teedee
Takarivin Taavi kirjoitti:
Ei ne lopu ikinä. Siilloin tarvitsisi uskontokin kieltää....
Yksi maallikkohypnotismin tunnusmerkki on se, että potilaan maailmankuvaa loukataan sotkemalla hoitotyöhön mukaan aineksia idän uskonnoista, reiki-rituaaleja, jälleensyntymisiä, loitsuja ja meille vieraita metafyysisiä käsitteitä...
Maallikkohypnotismit "suggestoterapioineen" ja "hypnologioineen" voivat olla mielenterveydelle vaarallisia puuhia monessakin mielessä.
Syyskuussa Kotimaa-lehdessä SMS:n edustaja myös viittasi uushenkisen ja/tai uskonnollisen viitekehyksen sotkemiseen vaihtoehtoispsyykkauksiin, "hypnologioihin" ja muihin, lähes aina, laillistamattomiin hoitoihin. - Takarivin Taavi
selviä asioita kirjoitti:
Uskonnonharjoitus ja ammatillinen terveydenhoito ovat kovin kaukana toisistaan. Miksi haluat sotkea ne toisiinsa?
Hypnoosia ei tulla Suomessa koskaan rajaamaan kenenkään yksinoikeudeksi. Näin se vain menee...
- Takarivin Taavi
teedee kirjoitti:
Yksi maallikkohypnotismin tunnusmerkki on se, että potilaan maailmankuvaa loukataan sotkemalla hoitotyöhön mukaan aineksia idän uskonnoista, reiki-rituaaleja, jälleensyntymisiä, loitsuja ja meille vieraita metafyysisiä käsitteitä...
Maallikkohypnotismit "suggestoterapioineen" ja "hypnologioineen" voivat olla mielenterveydelle vaarallisia puuhia monessakin mielessä.
Syyskuussa Kotimaa-lehdessä SMS:n edustaja myös viittasi uushenkisen ja/tai uskonnollisen viitekehyksen sotkemiseen vaihtoehtoispsyykkauksiin, "hypnologioihin" ja muihin, lähes aina, laillistamattomiin hoitoihin.Papeille ja saarnamiehille lopputili, koska ne hypnotisoivat kansaa kirkoissa. Kaikki kirkot täytyy lopettaa, koska siellä parannetaan ihmisten mieliä...! Joopaa joo..
- Toisen rivin Toivo
Takarivin Taavi kirjoitti:
Hypnoosia ei tulla Suomessa koskaan rajaamaan kenenkään yksinoikeudeksi. Näin se vain menee...
Voisitko vaihteeksi edes yrittää perustella juttuasi edes jotenkin, etkä pelkästään hokea itseäsi innostavaa mantraa siitä, kuinka asiat vain ovat näin, tain noin, tai toisinpäin.
Jatkuvan hokemisen lukeminen alkaa nolottaa jo omastakin puolesta. Muusta nyt puhumattakaan. Kaikkia tuollainen se tyydytä eikä kiihota hypnoositoimeen, ja tuskin löytyy ketään,jota tämmöinen mantraaminen vakuuttaa transsikurssien ulkopuolella. - - koulutettuja
Takarivin Taavi kirjoitti:
Papeille ja saarnamiehille lopputili, koska ne hypnotisoivat kansaa kirkoissa. Kaikki kirkot täytyy lopettaa, koska siellä parannetaan ihmisten mieliä...! Joopaa joo..
Uskonnonharjoitusta ja uskonnonvapautta säädellään myös. Laeilla. Kirkkolait säätelevät kansankirkkojen toimintaa ja virkavastuita. Muut uskonnot ja tunnustuskunnat ovat valtaosin järjestäytyneet rekisteröidyiksi yhteisöiksi.
Kansankirkon diakoneilla, diakonissoilla ja perheneuvojilla on sosiaali- ja terveysalan amk-tutkinto tai akateemisen tason psykoterapeuttipätevyys.
Uskonnon ja mielenterveyden suhteet ovat moniulotteinen ilmiö. Ongelmia on kuten SHY:stä ja new age-henkisistä maallikkohypnotismeista olemme saaneet huomata. - teedee
Takarivin Taavi kirjoitti:
Hypnoosia ei tulla Suomessa koskaan rajaamaan kenenkään yksinoikeudeksi. Näin se vain menee...
Potilasoikeuksia tullaan Suomessa parantamaan. Luvattoman terveydenhuollon ja hypnoosi- ja muiden suggestiivisten menetelmien koulutusten markkinoihin tullaan puuttumaan.
Toivon tiukempaa kriminalisoimista ja jämäkämpää toimintaa syyteharkinnassa. Nykylainsäädännönkin keinoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250