Hei!
Olisiko kellään rottweilerin omistajalla antaa neuvoa seuraavan asian suhteen.
Omistan puoli vuotiaan uros pennun, josta on nyt hiljattain tullut esiin hieman aggressiivisuutta. Kun pennulle antaa esimerkiksi luun, ja sitä yrittää silittää, se ärähtää raivoisasti. Kertaakaan siltä ei ole otettu ruokaa pois, päin vastoin, olen lisännyt ruokakippoon jotakin, jos se ymmärtäisi etten yritä viedä mitään. Ohikaan ei enää uskalla kävellä, sillä se jäykistyy välittömästi ja ärähtää jos ottaa askeleen lähemmmäs. Koira on ainut koira talossamme ja se saa aina syödä rauhassa, joten en ymmärrä mistä tämä johtuu. Olen miettinyt voisiko tämä olla myös arkuuttaa, sillä koira pelkää suunnattomasti esim. imuria ja hiustenkuivaajaa, vaikka niitä käytetään lähes päivittäin eikä niistä ole ollut sille vaaraa tai haittaa.
Pentu on muuten ihan normaalin leikkisä ja riehakas, ei pelkää ihmisiä ja on kotioloissa muuten aika rauhallinen. Olemme käyneet myös koirakoulutuksessa, sillä yritän saada koirasta "kunnon" koiran.
Olisi hienoa jos joku vastaavia kokemuksia omaava voisi auttaa asiassa, onko asialle tehtävissä mitään vai onko odotettavissa että tämä voi mennä vain huonompaan suuntaan. Mitem itse olette toimineet asiassa ja onko se auttanut. Olen ymmärtänyt että ainakin arkuutta on hyvin vaikea poistaa koirasta ja pelkää että tästä voi tulla vielä myöhemmin lisää ongelmia.
Arkuuttako?
8
1404
Vastaukset
- luutaan
Tosiaan, ota se luu siltä pois ja anna takasin, niin monta kertaa että murina loppuu. Se on huomattavasti helpompaa tuossa vaiheessa kuin esim. 3-vuotiaana!
- missrottweiler
Kuulosti ihan tutulta, rotikoille yleistä mitä olen lukenut. Meillä 4-vuotias narttu, murina alkaa kun saa luun, muuten lauhkea kun lammas. Nykyään jo rauhallisempi, antaa kävellä ohi murisematta. Nykyään sanotaan pari kertaa murinasta ja jos ei lopu otetaan luu pois, antaa ihan kiltisti.Meillä on ollut aina tuo imuri sellanen kapistus mille äristään ja hyökkäillään suutinta kohti, hyppii sohvalta toiselle... Koira toiseen huoneeseen vaan, saa imuroida rauhassa.
- hurtta-83
ei rotikoita mut sakuja ja molemmat(uros ja narttu) ovat aikoinaa ärähdelleet luistaan ja ruuastaan mut eikun vaan pöperöt pois nenän edestä jos muristaan ja niin monesti et oppii, sama juttu luitten yms. kans...omistaja saa otttaa mitä vain koiransa suusta ilmaan minkään sortin ärinöitä.
- hurtta-83
et nyt vielä sun on helppoa karsia tapa pois kun ukko ei kuitenkaan ihan täysissä mitoissaan ole.
Mut aatteleppa sit kun jätkä on semmonen vajoo 70cm ja 50kg painava köriläs...
Ei näitä pidä pelätä, jos pelkää niin ei tuu yhtään mitään.
Minä kyllä sätkähdän jos vieras koira alkaa irvistelemään ja kimppuun tulla mut omiani en edes osaa pelätä. - ...
hurtta-83 kirjoitti:
et nyt vielä sun on helppoa karsia tapa pois kun ukko ei kuitenkaan ihan täysissä mitoissaan ole.
Mut aatteleppa sit kun jätkä on semmonen vajoo 70cm ja 50kg painava köriläs...
Ei näitä pidä pelätä, jos pelkää niin ei tuu yhtään mitään.
Minä kyllä sätkähdän jos vieras koira alkaa irvistelemään ja kimppuun tulla mut omiani en edes osaa pelätä.Meillä luille muristiin, mutta tein sen jälkeen silleen et koira sai syödä sitä luuta vain ja ainoastaan kun pidin siitä itse kiinni. Näin se oppi et en tee pahaa ja opeteltiin sitä syömään murisematta. Iso rukkanen käteen ja pidä luusta kiinni koko ajan kun koira sitä jauhaa.
- ronja
Kyl se vaan on ihan totta.Se luu pois nopeasti.Jos pelkäät oikeasti sormies puolesta laita vaikka paksut nahkahanskat käteen,kokemuksesta tiedän ne ei paljon auta mutta vähän rohkeampi olo.Ruokakupin kanssa kannattaa ensin harjoitella niin ettet irrota kättäs kupista ollenkaan.Annat koiran syödä ns."kädestä".pidät vaikka puolen ruokailun ajan sitten aina vähän kauemmin.Kun syö koko ruoka kupin "kädestä" ilman murinoita päästä irti hetkeksi (käsi 10cnt päässä) ja ota uudeestaan kiinni.Tässäkin tietysti aina vähän pidempi irtiolo aika.Lopuksi saat jo nousta seisomaan, mennä takaisin ottamaan kuppia.Sama toimii varmasti luunkin kanssa.USKO minua nyt se koira tavoille tai sulla on kohta johtajanas koira.Niin oli mullakin.
- moona69
Näyttäisi siltä että pentu todella yrittää nyt pomottaa sinua ja kokeilee rajojaan.Nyt sinun on tartuttava tuumasta toimeen ja tehtävä selväksi että kun sinä päätät ottaa luun häneltä,sinä myös otat vaikka kuinka ärisisi.Pentusi on jo valitettavasti oppinut kuinka saa sinut tottelemaan tahtoaan ja pian käsissäsi voi olla koira joka komentaa sinua aivan kaikessa tällä tavalla ,jolla on oppinut sinun pelkäävän itseään.Pian vastassasi on myös PALJON suurempi köriläs joten tee rajat selväksi nyt.
- Misu66
...rotikoitten kasvattajana voin sanoa, että saat vaihtaa nimen ulko-oveen, ellet tee asialle jotain.
Tiedän tapauksen, että rottis on pistänyt oman perheen riviin ja osoittanut olevansa perheen pää.
Niin kovalta kuin tuntuu,niin välillä rotikka tarvii kovemman otteen - yksi kerta muuten riittää.
Puolivuotinen on juuri nyt kokeilu-iässä. Nyt pystyt sen hallitsemaan, on niin pieni vielä, mutta mietipä, kun se on vuoden ikäinen..... ei kivaa, jos on pomo talossa!!!
Oma urokseni aikanaan painui lipaston alle luunsa kanssa ja näytteli hampaitaan, oli silloin 5kk.
Päätin,että minulle ei koira murise ja revin sen kaulapannasta pois sieltä ja pistin selälleen lattialle ja pidin siinä. Rauhottui. Toisen kerran ei tarvinnut kuin ottaa kaulan sivuilta kiinni ja ja pitää paikallaan. Sen koommin meidän perheessä ei murinaa kuulunut.
Rottisten kanssa on myös muistettava se,että omaa epävarmuutta ei saa näyttää yhtään tai käyttää sitä surutta hyödykseen!!! Ja yksi virhe on yleinen; puhelin soi kesken komennuksen/koulutuksen ja vastaat siihen. Koiralle se on merkki siitä,että okei,mä voitin, tuo lopetti. Ei muista tapahtunutta enää muutaman minuutin kuluttua. Määrätietoisuus ja johdonmukaisuus rottisten kanssa kaiken A ja O. Mikä on kerran kiellettyä, on aina!! Paikasta/tilanteesta riippumatta.
Nykyään olen newfounlandin omistaja - yhtä päättäväinen ja jääräpää kuin rottikset, mutta sillä erolla, että nöffi ei pahemmin murise, se vaan miettii,mitä kannattaa tehdä - mitä ei. Lue:onko asiasta itselle hyötyä.Jos ei,niin yhtä hyvin voi pistää takaisin nukkumaan ja unohtaa tyhmät käskyt.... ;-)
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493807
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613724Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062851Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522589Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211739Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151639- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801261