Muutos suomalaisten käsitykseen

FINLAND 4-ever

Useimmat suomalaiset urheilun seuraajat ovat saaneet suomalaisesta jalkapallosta kuvan, jonka mukaan suomalaisia pelaajia olisi liian vähän ulkomaisissa huippuseuroissa verrattuna muihin jalkapallomaihin. Alkaa jo pikkuhiljaa olla aika korjata tämä käsitys. Suomalaisten jalkapalloasiantuntemus perustuu edelleen siihen, mitä suomalainen media heille kertoo, ja aniharva todella ottaa selvää, mikä tilanne on todellisuudessa. Suomalainen media on valitettavasti jalkapallosta edelleen pihalla kuin lumiukko talvisäällä, jolloin pelataan jääkiekkoa.

Verrataan MM-kisoissa pelaaviin Puolaan ja Sveitsiin ja heidän avauskokoonpanojaan Suomen vastaavaan.

Puolan maalissa pelaa Jerzy Dudek (Liverpool, Englannin pääsarja). Puolan maalissa pelaa Sveitsin pääsarjassa FC Baselissa pelaava Pascal Zuberbuhler. Suomen maalissa on sensijaan Boltonin (Englannin pääsarja) ykkösenä jo vuosikausia pelannut Jussi Jääskeläinen. Missä ero? Dudek on ehkä Euroopan parhaimmistoa, mutta Jääskeläinen ei kalpene tippaakaan vertailussa Zuberbuhleriin.

Puolan puolustuksessa ovat Kaluzny (Essen, Saksan 2. liiga), Zewlakow (Anderlecht, Belgian pääsarja), Bak (Lens, Ranskan pääsarja) sekä Rzasa (Heerenveen, Hollannin pääsarja). Sveitsin puolustuksessa ovat Henchoz (Celtic, Skotlannin pääsarja), Spycher (Grasshoppers, kotimaansa pääsarja), Senderos (Arsenal, Englannin pääsarja) sekä Muller (Basel, kotimaansa pääsarja). Suomen puolustuksessa ovat Hyypiä (Liverpool, Englannin pääsarja), Tihinen (Anderlecht, Belgian pääsarja), Pasanen (Werder Bremen, Saksan pääsarja) sekä Saarinen (FC Köbenhavn, Tanskan pääsarja). Ja missä ero? Kun listaa katsoo, voi hyvillä mielen todeta, että Suomen puolustus on lähes luokkaa kovempi kuin Puolan ja Sveitsin vastaavat.

Entä sitten keskikenttä? Puola: Kielbowicz (Legia Varsova, kotimaansa pääsarja), Kosowski (Kaiserslautern, Saksan pääsarja), Krzynowek (Leverkusen, Saksan pääsarja) sekä Radomski (Heerenveen, Hollannin pääsarja). Sveitsi: Lonfat (Sochaux, Ranskan pääsarja), Magnin (Werder Bremen, Saksan pääsarja), Vogel (PSV Eindhoven, Hollannin pääsarja) sekä Wicky (Hamburger SV, Saksan pääsarja). Suomella pelaavat sensijaan Tainio (Tottenham, Englannin pääsarja), Väyrynen (PSV Eindhoven, Hollannin pääsarja), Eremenko (Lecce, Italian pääsarja), Litmanen (Malmö, Ruotsin pääsarja, mutta Litmasen meriitit Ajaxissa ja Barcelonassa kaikkien pitäisi tietää) sekä vaikka Lagerblom (Werder Bremen, Saksan pääsarja). Mainitaan Suomelta vielä Kolkka (ADO Den Haag, Hollannin pääsarja) sekä Multaharju (Denizlispor, Turkin pääsarja). Sveitsin keskikenttä on kova, ja vetää vertoja Suomelle, mutta Puola ei voi juurikaan ylpeillä omallaan. Näemme siis, ettei Suomi häviä myöskään keskikentällään näille kahdelle eurooppalaiselle maalle, jotka ovat jo ties kuinka monetta kertaa arvokisoissa mukana.

Puolan kärjessä pelaavat Smolarek (Dortmund, Saksan pääsarja) sekä kotimaassaan Wisla Krakovassa pelaava Zurawski. Sveitsillä kärjessä kiitävät Sebastian Frei (Rennes, Saksan pääsarja) sekä Vonlathen (Brescia, Italian B-sarja). Suomella ovat Mikael Forssell (Birmingham, Englannin pääsarja) sekä rivi muita kuten Kuqi ja Johansson (Englannin pääsarja) sekä Hollannissa pelaava lupaava Roiha sekä Ruotsissa pelaava vieläkin lupaavampi Daniel Sjölund (Ruotsin mestariseura Djurgårdens IF). Myöskään hyökkäyksessä Suomi ei jää vertailussa kolmanneksi.

Ja kun summamme komeasti kaikkien avaukset, voimme todellakin todeta, että Suomella on ehkä jopa kovempi joukkue kuin nyt Saksan vuoden 2006 MM-kisoissa pelaavilla Puolalla ja Sveitsillä.

Usein suomalaiset alkavat vertailemaan maatamme sellaisiin superjoukkueisiin kuin Englanti, Italia, Ranska, Saksa, Espanja tai joskus jopa Brasilia tai Argentiina, joka on käsittämätöntä ja täysin kohtuutonta ja epäreilua Suomea kohtaan näin valtavassa ja kovassa lajissa. Sensijaan Suomea tulisi verrata Euroopan keskisuuriin maajoukkeisiin ja muihin maailman maihin, jotka ovat Suomen sijasta arvokisoissa. Suomen maajoukkue ei todellakaan ole niin surkea kuin yleensä luullaan, vaan itseasiassa todella, todella hyvä.

3

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FINLAND 4-ever

      Lisätään vielä Puolan ja Sveitsin lisäksi selkeä lista ja vertaus Kroatian koko jalkapallomaajoukkueeseen, joka pelaa myös tulevissa MM-kisoissa 2006.

      MAALIVAHDIT:

      Tomislav Butina, Club Brugge =
      Jussi Jääskeläinen, Bolton

      Stipe Pletikosa, Dinamo Kiev =
      Peter Enckelman, Blackburn

      PUOLUSTAJAT:

      Robert Kovac, Bayern Munchen =
      Sami Hyypiä, Liverpool

      Anthony Seric   , SS Lazio =
      Petri Pasanen, Werder Bremen

      Stjepan Tomas, Galatasaray =
      Hannu Tihinen, Anderlecht

      Josip Simunic, Hertha Berlin =
      Juha Reini, AZ Alkmaar

      Goran Sablic, Dinamo Kiev =   
      Janne Saarinen, FC Köbenhavn

      Igor Tudor, Siena =
      Toni Kuivasto, Djurgårdens IF

      Mario Tokic, Grazer AK =   
      Toni Kallio, Molde IK

      Mato Neretljak, Hajduk Split =   
      Ari Nyman, Tampere Utd

      KESKIKENTTÄ:

      Nico Kovac, Hertha Berlin =   
      Teemu Tainio, Tottenham

      Marko Babic, Bayer Leverkusen =   
      Mika Väyrynen, PSV Eindhoven

      Jurica Vranjes, VfB Stuttgart =   
      Aleksei Eremenko, Lecce

      Jerko Leko, Dinamo Kiev =
      Pekka Lagerblom, Werder Bremen

      Darijo Srna, Shakhtar Donetsk =
      Jari Litmanen, Malmö FF

      Ivan Bosnjak, Dinamo Zagreb =
      Joonas Kolkka, ADO Den Haag

      Danijel Pranjic, Dinamo Zagreb =
      Miikka Multaharju, Denizlispor

      Ivan Leko, Hajduk Split =
      Hannu Haarala, Heerenveen

      HYÖKKÄÄJÄT:

      Ivan Klasnic, Werder Bremen =
      Mikael Forssell, Birmingham City

      Dado Prso, Rangers FC =
      Jonatan Johansson, Charlton

      Sasa Bjelanovic, Lecce =
      Shefki Kuqi, Blackburn

      Bosko Balaban, Club Brugge =
      Daniel Sjölund, Djurgårdens IF

      Ivica Olic, ZSKA Moskova =
      Paulus Roiha, Cercle Brugge

      Eduardo da Silva, Dinamo Zagreb =
      Keijo Huusko, Lyn

      Niko Kranjcar, Hajduk Split =
      Juho Mäkelä, HJK

    • Suomi on hyvä

      Kyllä. Suomi on todella, todella hyvä, itse asiassa melkeinpä loistava. On vain kansainvälisen ruotsalaisvetoisen salaliiton syytä, ettemme koskaan ole päässeet mihinkään arvokisoihin.

    • vorsseli

      No mikä kumma siinä sitten on ettei suomi pärjää?
      Onkohan tosiaan niin että suomalaiset pelaavat ISOSSA roolissa näissä oissa joukkueissaan. Aika harva taitaa olla avauskokoonpanossa. Korkeintaan puolet joukkueesta.... loput istuu tiiviisti penkillä ja se näkyy maaotteluissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe