Itselleni on todella tärkeätä että kissoilla (toki muillakin eläimillä) olisi mahdollisuus elää terveellistä ja täysipainoista elämää ja että omistajilla olisi mahdollisuus viedä kissansa aina eläinlääkärille kun tarvis,ilman että käynnistä tulisi aivan kohtuuton maksu omistajalle.
En sano tätä sillä että eläinlääkärit olisivat kalliita, vaikka ovat mutta tiedän ,että heidän on otettava riittävät maksut toimenpiteistä, että palvelu olisi tasokasta ja että homma toimisi moitteettomasti.
Lemmikileenhän voi ottaa vakuutukset mutta yleensä vakuutetut lemmikit ovat rotuja,harva ottaa esim: maatiaskissallensa vakuutuksen. vakuutukset ovat myös kovin kalliita.
Minusta näistä vakuutuksista pitäisi päästä pois ja otettaisiin sellainen vaihtoehto että: Suomen valtio antaisi tukirahastoa el-asemille ja lemmikin omistajat maksaisivat omavastuu osuuden niinkuin ihmisten sairaanhoidossakin tehdään.
Eli ikäänkuin eläimetkin alkaisivat kuulumaan eräänlaiseen "sairausvakuutusspiiriin" eli heidän terveytensä ja hyvinvonti turvattaisiin.
Saisivat siis hoitoja ja lääkkeitä kohtuullisin hinnoin ja eläinlääkärin ei tarvitsisi tuntea tätä kuitenkaan nahoissaan.
Samoin myös rokotteet olisivat pakollisia,ehdottoman pakollisia mikäli kissa liikuskelee ulkona.
Ajatuksena täysin päätön?
Toiveajattelua kuitenkin...=)
MAHDOTON
ASIA?
1
186
Vastaukset
- Sae
Jos ei pystytä järjestämään ihmistenkään hoitoa kunnolliseksi, niin tuskimpa eläintenkään. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330637Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764096Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972697Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321865Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5891643- 861579
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751555Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591477Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721228