päänsärky

voisko olla

josta kärsin vähint.kerran kuussa,joskus säännöllisesti kahden viikon välein.Herään aamulla hirveään oloon,pää kipeä,oksettaa,en pysty olemaan ylhäällä.Siinä menee päivä ja lopulta helpottaa.Olen miettinyt pitäiskö lääkärille puhua mahd.vaihdev.vaivoista.kk-set on vielä normaalisti,olen 49v,onko kenelläkään tälläistä?

5

4776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiris

      Minun mielestä pää kipeä ei oikein kuulu vaihdevuosiin, .Mutta kuukautisia edeltävään oireryhmään.
      nainen 50

      • edellinen

        voi olla.Päänsärky oli viimeksi kk.aikana,toisinaan kierron puolivälissä.Olen käynyt läkärissä ja epäili mahd.mikreeniksi.Lääkkeitä ei vielä siihen,koska ei varmuutta.Sain panadol-peräpuikkoja,mutta eivät tehoa mitenkään.Ehkä on viisainta mennä uudestaan..ajattelin jos olis ollut normaalia vaihdev.kuuluvaa.


    • Kristiinalta

      On hirveän yleistä että alkaa migreeni kun lähestyy vaihdevuosi-ikää. Minusta toi kuullostaa migreeniltä. Lääkäri kirjoittaisi sulle tuohon täsmälääkereseptin (jotain triptaania). Täsmälääke useimmissa tapauksissa lyhentää sitä kohtauksen kestoa, pääsee liikkeelle jo parin tunnin kuluttua tai aikaisemminkin. Eri asia on sitten se, että monet kokevat, että täsmälääke jättää sen kohtauksen taka-alalle kytemään. Mutta joskus on vaan päästävä pystyyn ja vaikka töihin. Kyllä hormonikorvaushoito on auttanut joitain, sellainen jossa estrogeenilaastaria pidetään pitkään. Mutta useimmat vaan sinnittelevät eikä mitkään estot auta. Yleisin estolääke on Propral tai joku muu beetasalpaaja, mutta muitakin on, niillä kaikilla on myös sivuvaikutuksia. Viheliäinen vaiva, yritä nauttia täysillä kaikista hyvistä hetkistä!

      • aloittaja

        minulla tähän ikään liittyvää.Lääkäri tutki kyllä hyvin ettei olis mitään aivoperäistä ja sehän oli hyvä sillä kyllä kamala särky aiheuttaa pelkoa.Kaikki oli ok.mutta särky tulee edelleen ja silloin olen täysin työkyvytön.En ole aiemmin ajatellut tältä kannalta,mutta kun luin palstaa rupesin miettimään.Mielialat vaihtelee ja on tukala olla yms,mutten ole osannut yhdistää johtuvan mahd.iästä.Se on tosi että lääkkeillä on sivuvaikutuksia ja sen takia en söisi mielellään niitä.Kyllä tämän kestää vielä.Kiitos vastaajille ja mukavaa joulunodotusta.


    • Mirjamei

      Minulla alkoi migreenit lisääntyä esivaihdevuosien aikana ja olivat lähes jokapäiväisiä vaihdevuosien aikana. Estrogel on helpottanut kovasti, mutta jos käytän sitä liian vähän (yritän välillä vähentää annosta), niin ensimmäiset oireet ovat yleensä jalkojen heikkous, päänsärky, oksettava olo ja kuumat aallot.

      En selviäisi ilman hormonikorvaushoitoa. Tsemppiä kaikille kivuista ja vaihtareista kärsiville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7411
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      100
      5255
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3451
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      345
      1485
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      55
      1318
    Aihe