Koneessa on useampia kiintolevyjä, tällä ketkellä kolme fyysistä.
Vielä on ollu (täytyis vaihtaa) 2 IDEä ja yks SATA.
Wintoosa toimii C:ltä (IDE) ja toinen IDE on G-asema.
Tässä aattelin että pikaisesti vaihdan käyttöjärjestelmää (nykyinen XP Home), Win 2000 Pro aattelin koettaa.
Putsasin ton G-aseman, ja myös niin että piilo tiedostotkin pois. (Vai mistäs sen saa alustetua? Koetin suoraan Oma tietokone ja sitten siitä hiiren kakkosnäppäimen valikosta) samaten koetin sielä ohjauspaneelin kautta (Ohjauspaneeli -> Valvontatyökalut -> Tietokoneen hallinta...)
Sammutin tossa sitten koneen, ja irroitin kiintolevyt. Asensin entisen G:n ainoaksi ja ensimmäiseksi IDE asemaksi (jonka myös BIOS tunnistaa oikein).
Kone ei vaan ala asentamaan Win 2000 Pro:ta, vaan alkaa käynnistämään Win 98 (joka sielläå kerran kokeiluluontoisesti oli).
Menee komentokehotteeseen eikä siitä minnekkään enteenpäin.
??????????????
Ei ala asetamaan käyttistä
parappa
1
159
Vastaukset
- libaftrix
Yrität ilmeisesti asentaa windows 2000:sta cd:ltä? Onko BIOSissa cd asema asetettu kiintolevyn edelle buuttijärjestyksessä?
Jos ei ole, niin BIOS huomaa ensiksi sen wanhan susikasin asennuksen ja alkaa käynnistelemään sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1744857Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1063979Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363579- 513380
- 563359
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest362818Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232286
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211919Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?361788