Olen menossa käräjille vahingonteosta. Tiedän että minulta kysytään aivan hölmöltä kuullostavia asioita, mutta jos vastaan aivan yhtä hölmösti kun kysymyksetkin ovat. Missä vaiheessa katsotaan asian menevän oikeuden halventamiseen vai miksi sitä nyt kutsutaankin?
käräjillä!
vahingon tekiä
2429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Täällähän sitä varmaa tiedetään....
Soita vaik etukäteen syyttäjälle jos kiinnostaa!!
Älä ainakaan myönnä syytettä oikeaksi.Kiistä kaikki vaatimukset perusteettomina mitkä kohdistuvat sinuun.Oikeudessa ei nimittäin kannata myöntää mitään, muuten joutuu linnaan.
Tietysti voit heittäytyä hölmöksi ja kysyä syyttäjältä kun hän on lukenut sinuun kohdistutetun syytteen , että mitä se tarkoitaa ja että et ymmärrä. Avustajaa tuskin tarvitset noin pienessä jutussa, jos korvausvaatimukset eivät ole suuret.Vahingonteko on yleensä sakkojuttu.Silti muista olla kohtelias oikeutta kohtaan, mutta syyttäjää kannataa "kurnuttaa".Syyttäjä ei kuulu oikeuteen eikä ole oikeuden jäsen.