liikuminen

äiti

Lapseni on pian 10 kk ja ryömi vain taakse. Onko se mahdollista ettei hän oppisi ryömimään eteen eikä oppisi kontamaan vaan lähtisi suoraan kävelemään? Hän istuu oikein tukevasti ja tällä viikolla tuettuna on ottanut askelia.

4

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kans

      Tyttö oppi ryömimään eteenpäin vasta vähän ennen 10 kk. Taidolle on kyllä ollut käyttöä. Itse olen kuullut, etteivät kaikki konttaa, mutta kaikki kyllä ryömivät. Tiedä häntä. Veikkaan, että kohta saat olla haukkana vahtimassa, missä ipana painaa. Onko muuten lapsesi ollut sylissä viihtyvää sorttia? Mun on oikea sylikissa.

      • juurikaan..

        ryömitty, vaan heti konttaamaan ja siitä hetimiten tukea vasten ylös...Osasi poju kyllä ryömiä ,mutta jostain syystä ei kokenut sitä hyväksi etenemiskeinoksi.. ;)


    • Milla.M

      jotkut lapset eivät ryömi tai konttaa ollenkaan vaan lähtevät suoraan seisomaan ja pikkuhiljaa kävelemään.

    • äitee85tyty05

      Meillä tyttö ei edes yrittänyt ryömiä vaan lähti puolivuotiaana konttaamaan. Nyt on 10kk ja kävelee ja tapailee juoksuaskelia. Ehkä olis ollu parempi ettei olis vielä etes yrittäny kavelyttää sitä ku nyt viipottaa sekunnissa ovelta keittiöön, sieltä vessaan ja edelleen siskonhuoneeseen ilkeyttä tekemään. Ja vaipanvaihto ei onnistu enää ilman älytöntä pakoonjuoksu-kiinniotto sessiota, ku tyttö tykkää niin kovasti olla alasti. Riisuu ite sukat ja housut pois jos ei muuta. Että näin meillä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4421
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      68
      4271
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2947
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      66
      2835
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2119
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      2002
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1689
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      111
      1373
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      182
      1286
    Aihe