Irfanview

Mä en meinaa ymmärtää tuon ohjelman käyttölogiikkaa. Näyttää siltä, että siinä suurin osa toiminnallisuudesta on sijoitettu esikatselutilaan ja pikkukuvien selailuikkunasta ei voi oikein mitään isompaa säätää? Ja olenko ymmärtänyt oikein, että iptc-tuki on ainoastaan jpeg:le ainakaan itselläni ei iptc-muokkaus ole käytössä/mahdollista esim tiff/psd kuville saatikka raweille (esim nef) joita ohjelma kylläkin ansiokkaasti osaa näyttää. Vai enkö vain osaa jotakin?
2421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Monet tuollaiset ohjelmat kykenee kirjoittamaan IPTC-information vain JPG-kuviin.

Olen itsekin etsinyt sellaista, jolla noita tietoja voisi kuvaan lisätä, mutta kaikki löytämäni on olleet tuota tasoa.

Photoshop elemnetskään ei kyennyt siihen edes jpeg:n osalta! Uusimmasta versiosta en vielä tiedä, mutta itse en saanut kirjoitettua hakusanoja kuviin jpg-muodossakaan.
Hakusanakenttä puuttuu.

Käytän nyt Xnviewiä, joka kykenee kirjoittamaan nuo tiedot ilman kuvan avaamista, myös hakusanat ja näyttää symboleilla mihin kuvaan tiedot on jo talletettu.
Xnviewkään ei kykene lisäämään tietoja muihin formaatteihin, kuin jpg:hen, eikä hae kuvia hakusanoilla.

Jpg on kyllä yleisin formaatti kuvia myytäessä. Originaalit on sitten paremmassa formaatissa.

Äänestä
  • XnView:n uusin versio osaa etsiä hakusanoilla. IPTC-tallennuksia muihin kuin jpg-tiedostoihin en ole vielä kokeillut. Käyttöliittymä hieman muuttaa ulkoasuaan päivityksessä ja lisänä on ainakin toimiva punasilmäisyyden poistotyökalu. Linkitys Gimp:iin ei toimi nyt kunnolla, kaivannee säätöä. Tai se toimii siten, että avaa aina Gimp:in uudelleen. Jos joku keksii, miten linkitys pitää tehdä, laitakaa neuvoja tulemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mika.... kirjoitti:

Mä en meinaa ymmärtää tuon ohjelman käyttölogiikkaa. Näyttää siltä, että siinä suurin osa toiminnallisuudesta on sijoitettu esikatselutilaan ja pikkukuvien selailuikkunasta ei voi oikein mitään isompaa säätää? Ja olenko ymmärtänyt oikein, että iptc-tuki on ainoastaan jpeg:le ainakaan itselläni ei iptc-muokkaus ole käytössä/mahdollista esim tiff/psd kuville saatikka raweille (esim nef) joita ohjelma kylläkin ansiokkaasti osaa näyttää. Vai enkö vain osaa jotakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu