oireita pilsujen jälkeen

Heippa!
Meil on yritystä takana reilu 5kk tuloksetta. Kärsin ilmeisesti PCO:sta, ainakin gyne ultras monirakkulaisuutta molemmissa munasarjoissa. Osaisko joku sanoo millaset mahkut raskauden suhteen on?? Gyne käski vaan ootella viä puoli vuotta enneku muuta tehään. Mut sit mietin sellasta et ku söin pilsuja noin 8 v (nyt oon 25 v)ni millasia oireita voi lopettamisen jälkeen tulla? Mun menkat palautu vähän epäsäännöllisiks kuten ennen pilsujakin, mut se mikä mua nyt huolestuttaa on se et musta tuntuu et multa lähtee ihan tajuttomasti hiuksia. Tyynyl on aamusin ja suihkus ku käy ni kädet on täynnä irronneita hiuksia. Miehenikin on asian jo huomannut ilman sanomista. VOisko tää johtuu siit et oon lopettanu pillerit ja mun hormonit on sekasin? Onko kellään vastaavaa tapahtunu. Mietin myös PCO:n vaikutusta tähän. Tarttee pian varata aika lääkärille. Vastauksia kiitoooos!!!!
2381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse söin pilleritä 10 vuotta ja nyt yritystä 1/2 vuotta takana. Kuukauden ajan hiuksia on lähtenyt todella runsaasti, niitä jää paljon tyynylle, suihkun lattialle yms. Samoin iho on huonontunut, finnejä päästä napaan! (Aiemmin ei ole ollut vastaavaa). Olen pistänyt nämä oireet pillereiden lopettamisen syyksi, toivon vain että tilanne tasoittuisi pian. Ja vielä kierrosta, palautunut hyvin epäsäännölliseksi (pituus vaihdellut 24 päivällä).

Äänestä
  • mä soin pillereitä n. 3 vuotta, kohta vuosi yritetty saada lasta. finnejä mullekin on puskenut aika reilusti. Olen pistänyt tän pillereitten syyks, jota varmaan onkin! kyllä ne on semmosia "hormonipaukkuja", että toivois jo niitten vaikutuksen loppuvan :) ja sais ne kaksi viivaa siihen raskaustestiin :)

    Tsemppiä muillekin!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutteli kirjoitti:

Heippa!
Meil on yritystä takana reilu 5kk tuloksetta. Kärsin ilmeisesti PCO:sta, ainakin gyne ultras monirakkulaisuutta molemmissa munasarjoissa. Osaisko joku sanoo millaset mahkut raskauden suhteen on?? Gyne käski vaan ootella viä puoli vuotta enneku muuta tehään. Mut sit mietin sellasta et ku söin pilsuja noin 8 v (nyt oon 25 v)ni millasia oireita voi lopettamisen jälkeen tulla? Mun menkat palautu vähän epäsäännöllisiks kuten ennen pilsujakin, mut se mikä mua nyt huolestuttaa on se et musta tuntuu et multa lähtee ihan tajuttomasti hiuksia. Tyynyl on aamusin ja suihkus ku käy ni kädet on täynnä irronneita hiuksia. Miehenikin on asian jo huomannut ilman sanomista. VOisko tää johtuu siit et oon lopettanu pillerit ja mun hormonit on sekasin? Onko kellään vastaavaa tapahtunu. Mietin myös PCO:n vaikutusta tähän. Tarttee pian varata aika lääkärille. Vastauksia kiitoooos!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu