Onko niin, että Finnair rekrytoi suurimmaksi osaksi korkeakouluista valmistuneita?
Mitäs, jos on vain ylioppilastutkinto ja kokemusta asiakaspalvelusta? Onko mahdollisuuksia päästä valituksi Finnairille?
Vain AKATEEMIKOT
15
1664
Vastaukset
- Merkonomi
Ei ole niin. Jotkut siinä työnsä ohessa tekevät väitöskirjansa ja jotkut ovat jopa maistereita.
Suurin osa kyllä ihan ilmailualaa ja lentämistä rakastavia alansa ammattilaisia ;))- lkhh
Muistetaan tämä seuraavan kerran, kun joku väittää kivenkovaan, että MONET lentoemännät ovat akateemisia. Nii-in... onhan se kolmekin luettu joskus moneksi...
Muuten, miten voi olla "alan ammattilainen", ellei akateeminen koulutuskaan tee ammattilaista? Riittääkö Finskin kahden kuukauden kurssi siihen? - Holt
lkhh kirjoitti:
Muistetaan tämä seuraavan kerran, kun joku väittää kivenkovaan, että MONET lentoemännät ovat akateemisia. Nii-in... onhan se kolmekin luettu joskus moneksi...
Muuten, miten voi olla "alan ammattilainen", ellei akateeminen koulutuskaan tee ammattilaista? Riittääkö Finskin kahden kuukauden kurssi siihen?Mistä johtuu, että jopa koulutetut ja fiksut ihmiset haluavat tehdä lentoemännän hommia?
Ei mene jakeluun.. ei! - Pate Patteri
Holt kirjoitti:
Mistä johtuu, että jopa koulutetut ja fiksut ihmiset haluavat tehdä lentoemännän hommia?
Ei mene jakeluun.. ei!Mä tiedän yhden emon joka teki hommia vain sen varjolla ja siihen asti, että sai hommattua itselleen varkkaan elättäjän. Jahtas lentäjiä ja asiakkaita sillä silmällä. Oli kuulemma melkonen vitsi lentäjien keskuudessa. Yritti vongata varattujakin, että ees jostain sais sen kustantajan itselleen. Varsinainen kiemurteleva käärme. Eikä se kuulemma ole ainoa emo joka niin tekee.
Rahanahneus siihen hommaan jotkut ajaa -ei siis itse ansaitun fyffen, kun eihän tuolla ammatilla paljon tienaa. Ennen kuin joku emo väittää vastaan, sanon vain että palkan hyvyys/huonous on suhteellista. Mun mielestä tuo palkka on huono. Eikä tuosta ekastakaan väitteestä tartte vetää herneitä nenään: en väitäkään, että kaikki emot noin tekevät. - Pate Patteri
Pate Patteri kirjoitti:
Mä tiedän yhden emon joka teki hommia vain sen varjolla ja siihen asti, että sai hommattua itselleen varkkaan elättäjän. Jahtas lentäjiä ja asiakkaita sillä silmällä. Oli kuulemma melkonen vitsi lentäjien keskuudessa. Yritti vongata varattujakin, että ees jostain sais sen kustantajan itselleen. Varsinainen kiemurteleva käärme. Eikä se kuulemma ole ainoa emo joka niin tekee.
Rahanahneus siihen hommaan jotkut ajaa -ei siis itse ansaitun fyffen, kun eihän tuolla ammatilla paljon tienaa. Ennen kuin joku emo väittää vastaan, sanon vain että palkan hyvyys/huonous on suhteellista. Mun mielestä tuo palkka on huono. Eikä tuosta ekastakaan väitteestä tartte vetää herneitä nenään: en väitäkään, että kaikki emot noin tekevät.Ai niin, ne syyt ois siis rahanahneus ja laiskuus. Eivät viitti tehdä oman alan töitä, mutta akateeminen koulutus pitää hankkia, että sen varjolla voi saada ittelleen sen varakkaan miehen, joka ei voi rinnallaan näytellä pelkän ammattikoulun käynyttä. Akateemisuus on siis joillekin vain statussymboli, jolla ei ole mitään väliä.
- PP_
Muuten, tiedoksi merkonomille, että väitöskirjaa vääntävä on tuleva tohtori (= maisterin tms arvo on jo plakkarissa) ja on täten korkeammalla "arvoasteikossa" kuin maisteri.
Tarkoitit varmaan gradua? - PP_
PP_ kirjoitti:
Muuten, tiedoksi merkonomille, että väitöskirjaa vääntävä on tuleva tohtori (= maisterin tms arvo on jo plakkarissa) ja on täten korkeammalla "arvoasteikossa" kuin maisteri.
Tarkoitit varmaan gradua?Niin, siis ykskään tohtori ei varmasti ole työntämässä kärryjä finskillä...
- tsiisus!
Pate Patteri kirjoitti:
Ai niin, ne syyt ois siis rahanahneus ja laiskuus. Eivät viitti tehdä oman alan töitä, mutta akateeminen koulutus pitää hankkia, että sen varjolla voi saada ittelleen sen varakkaan miehen, joka ei voi rinnallaan näytellä pelkän ammattikoulun käynyttä. Akateemisuus on siis joillekin vain statussymboli, jolla ei ole mitään väliä.
Kyllä alkaa mennä hourulan juttujen puolelle taas! Mutta eihän näissä emojen morkkausjutuissa jotka säännöllisin väliajoin tänne ilmestyvät, ole muutenkaan ollut mitään rajaa ja järkeä...Tosi fiksua väittää että naiset hankkii akateemisen koulutuksen, eli opiskelee väh. 5 vuotta yliopistossa vain että saisi varakkaan elättäjän??? Kuulostaa tosi loogiselta!!! Kuka s...tanan teinipoju näitä juttuja aina keksii???
Eiköhän suurin syy siihen että akateeminen tekee esim. lentoemännän töitä (tai on esim. kaupan kassalla) ole se, ettei oman alan töitä ole löytynyt tai se että "oma" ala ei olekaan ollut sitä mitä opiskeluaikoina kuvitteli, tai se, että joku nyt vain sattuu pitämään palveluammatissa ttyöskentelystä/ilmailusta/matkustamisesta. - juperi
PP_ kirjoitti:
Niin, siis ykskään tohtori ei varmasti ole työntämässä kärryjä finskillä...
Niinhän voisi luulla, mutta luulo ei ole tiedon väärti!
- SEURAAVAA!
KUKAAN EI VASTAA ENÄÄ NÄIHIN "MORKKAA LENTOEMÄNTÄÄ" KETJUIHIN. HORISKOON KESKENÄÄN NÄMÄ IKUISESTI KATKERAT, KIRJOITUSTAIDOTTOMAT IDIOOTIT!
- ei MORKKAA
Lukekaa se alkuperäinen viesti, joka on täysin asiallinen ja siinä kysytään, että rekrytoiko Finksi mielummin korkeakoulututkinnon omaavia kuin vain pelkän yo-todituksen omaavan rutkasti asiakaspalvelutyötä tehneen?
Kysymys on yksinkertainen, mutta vastaukset ei oo vastannu vielä kysymykseen.- maisteri
Mä tiedän monta akateemista "kärryntyöntelijää". Sinänsä varsin mielenkiintoista että finski näitä palkkaa, moni työnantaja ei ota ylikoulutettuja peläten että ne lähtee hetimiten kun parempaa löytyy. Lentämiseen jäänee koukkuun :-)
- tanja
maisteri kirjoitti:
Mä tiedän monta akateemista "kärryntyöntelijää". Sinänsä varsin mielenkiintoista että finski näitä palkkaa, moni työnantaja ei ota ylikoulutettuja peläten että ne lähtee hetimiten kun parempaa löytyy. Lentämiseen jäänee koukkuun :-)
Henk.koht. olen kiitollinen tälle firmalle että tosiaan uskaltautuvat palkkaamaan myös "ylikoulutettuja", toisin kuin monet muut. Parempi työntää kärryä kuin olla työttömänä, vai mitä? Lentämisestä tosiaan tulee elämäntapa, josta ei enää pääse eroon ja on vaikea kuvitella enää edes palaavansa konttorihommiin. Siksi suurin osa jää, vaikka työ onkin raskasta.
- helmi*
Täällä yksi sellainen.
- saumaa?
Mietin tässä että laittaisinko paperit vetämään, olen "ylikoulutettu" ja ilm. myös jo "yli-ikäinen" 33v. :) Ihan mielenkiinnosta voisi kokeilla mitä firmassa tuumataan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455170Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1241653Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151559Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501456- 141225
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4113081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol221020Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60837