Mikä neuvoksi pariskunnalle?

Prhana noita hintoja

Tilille on kertynyt vähän vajaa satatonnia ja asuntoa pitäisi katsella Helsingistä.

Mutta mutta.. vaikka olemme lapseton pariskunta, niin haluaisimme kolmion (ooo.. mitä luksusta) etelä/länsihelsingistä. Katsomillamme alueilla kolmioiden hinta pyörii ~300.000 euron paikkeilla.

Sitä vaan olemme miettineet, että rahallinen tilanteemme on ihan hyvä ja silti ei vaan kykene ottamaan sitä 200.000 euron lainaa.

Kiukuttaa ja suututtaa niin peevelisti... ja tuntuu, että olisi ihan persaukinen :-(

Mikä neuvoksi, kun en vaan pysty pakottamaan itseäni raapustamaan nimeä 25 vuoden lainapaperiin ja emme halua kämppää mistään lähiöstä?

20

4257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muualle

      lähde pois helsingistä 200000 e lainan takia kannattaa jo jättää työpaikkakin,etsiä muualta. jos puoletkin saa tuosta lainamäärästä pois on jo helpompaa.

    • paikka!

      "Mikä neuvoksi, kun en vaan pysty pakottamaan itseäni raapustamaan nimeä 25 vuoden lainapaperiin ja emme halua kämppää mistään lähiöstä?"

      Muutto Helsingin ulkopuolelle.

      Mikä siinä on, että unelmakämppä pitää saada HETI?

      Onko ihan mahdoton idea ostaa ensin kaksio? Ottaa siihen pieni laina, jonka saa maksettua 5-10 vuodessa. Tämän jälkeen siirtyy isompaan asuntoon kolmio tai suurempi. Siinä vaiheessa asuntojen hinnatkin ovat vähän halvemmat.

      • Prhana noita hintoja

        Kaksio noilla alueilla maksaa noin 200.000 euroa. Eli tarvitsisimme 100.000 euron lainan, jota ei kyllä 5-10 vuodessa ehkä kuitenkaan maksa. No 10:ssä ehkä, jos kiukulla makselee.

        Ja miksi pitää ostaa "kalliilta" alueelta? No siksi, että vietämme melko aktiivista elämää ja tarvitsemme keskustan palveluita enemmän kuin hiekkalaatikkoa tai lenkkipolkua.

        Ja tarvitsisin sen "ylimääräisen" huoneenkin, kun luonamme käy usein vieraita vaimon kotiseuduilta ja toisaalta harrastukseni vaatii vähän "työtilaa", mitä ei kaksiossa oikein voi harjoittaa.

        Eli summa summarum... PK-seutu on hoitanut asuntopolitiikkansa niin päin helvettiä kuin vain on mahdollista.

        ps. eikö se yksiö/kaksio pitäisi ostaa silloin, kun omarahoitus on ~0..? Mutta kun 100.000 euroa kädessäkään ei meinaa saada sitä yhtä huonetta lisää, niin on se ..kele.


      • -tehtävä
        Prhana noita hintoja kirjoitti:

        Kaksio noilla alueilla maksaa noin 200.000 euroa. Eli tarvitsisimme 100.000 euron lainan, jota ei kyllä 5-10 vuodessa ehkä kuitenkaan maksa. No 10:ssä ehkä, jos kiukulla makselee.

        Ja miksi pitää ostaa "kalliilta" alueelta? No siksi, että vietämme melko aktiivista elämää ja tarvitsemme keskustan palveluita enemmän kuin hiekkalaatikkoa tai lenkkipolkua.

        Ja tarvitsisin sen "ylimääräisen" huoneenkin, kun luonamme käy usein vieraita vaimon kotiseuduilta ja toisaalta harrastukseni vaatii vähän "työtilaa", mitä ei kaksiossa oikein voi harjoittaa.

        Eli summa summarum... PK-seutu on hoitanut asuntopolitiikkansa niin päin helvettiä kuin vain on mahdollista.

        ps. eikö se yksiö/kaksio pitäisi ostaa silloin, kun omarahoitus on ~0..? Mutta kun 100.000 euroa kädessäkään ei meinaa saada sitä yhtä huonetta lisää, niin on se ..kele.

        "Ja miksi pitää ostaa "kalliilta" alueelta? No siksi, että vietämme melko aktiivista elämää ja tarvitsemme keskustan palveluita enemmän kuin hiekkalaatikkoa tai lenkkipolkua."

        Aikuisen elämä on täynnä valintoja. Kumpi on tärkeämpää: vaivattomasti aktiivinen elämä, vai väljä hienostoasunto? Jos ensin mainittu on oikeasti tärkeämpää, kestäisitte sen vuoksi asua kaksiossakin. Muuten tulee vähän sellainen vaikutelma, että olette pikemminkin näyttämishaluisia ruikuttaessanne asunnon perään, johon teillä ei vielä ole varaa. En todellakaan suosittelisi 200 000 €:n lainaa - vaikka olettekin hyvätuloisia, ja vaikka korot ovatkin vielä toistaiseksi alhaiset. Velkaraha on erityisen kallista rahaa, kun puhutaan tuollaisesta summasta. Jos olisitte iso perhe, ymmärtäisin. Jos kerran olette aktiivisia, kestäisitte varmaa 15-20 minuutin matkan menojenne pariin keskustaan - mutta kyse onkin asenteesta. Ja joskus joutuu priorisoimaan harrastuksiaankin.

        "Ja tarvitsisin sen "ylimääräisen" huoneenkin, kun luonamme käy usein vieraita vaimon kotiseuduilta ja toisaalta harrastukseni vaatii vähän "työtilaa", mitä ei kaksiossa oikein voi harjoittaa."

        Siis harkitsetteko tosissanne 200 000 €:n lainaa(!), jotta sukulainen voisi visiitillään levittää enemmän tavaroitaan? Tai koska työhuone kuulostaa niin hienolta? Hoh hoijaa, grow up...
        Pienessä kolmiossa vs. isossa kaksiossa ei loppujen lopuksi ole paljon eroa. Kyse on myös lähinnä siitä, miten järkevästi käytätte tilan.

        Tässä tulee nyt väistämättä mieleen vastaavanlainen esimerkkitilenne: ihmisella jolla on rahaa sen verran ettei sen käytössä tarvitse paljon aivoja rasittaa, voi tehdä vaikka päivittäinkin tyhmiä ostoksia - sitä kun ei huomaa, koska "typeryyteen on varaa".

        "Eli summa summarum... PK-seutu on hoitanut asuntopolitiikkansa niin päin helvettiä kuin vain on mahdollista."

        Kysyntä ja tarjonta määrää ne lait. Älä narise, ellei sulla ole varaa leveillä. Se kuulostaa vain siltä kuin olisit hemmoteltu nirppanokka snobi tai mamman poika.

        "ps. eikö se yksiö/kaksio pitäisi ostaa silloin, kun omarahoitus on ~0..? Mutta kun 100.000 euroa kädessäkään ei meinaa saada sitä yhtä huonetta lisää, niin on se ..kele."

        Kuinka niin?? Itse ostin ison kaksion, ja maksoin lähestulkoon kokonaan omalla rahalla. Eli MINÄ omistan asuntoni käytännössäkin, ei pankki...


    • Hieno herra

      Pitääkö sitä Munkkiniemeen muuttaa? On niitä muitakin paikkoja olemassa. Turha asuntoon tuommoisia summia on laittaa, varsinkaan uusiin. Uudet asunnot maksavat about 300.000 euroa nyt mutta kymmenen vuoden kuluttua tulee paskat housuihin niille jotka niitä yrittävät myydä pois. Ei niitä kukaan semmoiseen hintaan osta kymmenen vuoden kuluttua, usko pois. Olen nähnyt tämmöisiä törppöjä ja niillä menee koko homma käteen kun maksetaan mistä vain mitä vain!

    • Vantaalla asuva

      Täältä saat ostettua vaikka minkälaisen asunnon itsellesi 200000 eurolla.

      Isoista ostareista saat melkein kaiken sen, mitä Helsingin keskustastakin. Ja jos Helsingin keskustaan on pakko päästä, niin junalla matka kestää 20 minuuttia. Kalliosta ratikalla keskustaan kestää samaa luokkaa, ethän varmaan väitä että se on kauan?

      • palvelut

        Onhan se helvetin hienoa,että joillakin alueilla saa Vantaalla talsia 1,5 kilometriä ostamaan edes yhtä iltapäivälehteä jostain ostoshelvetistä.Kaikki on keskitetty esim.johonkin Jumboon,joka sekin sulkeutuu kello 21.00 illalla.Bussiyhteyksien kanssa niille juna-asemillakin on vähän niin ja näin.
        Summa Summarum.Vantaa on täysin nukkumalähiö,jossa tämä aktiivinen pariskunta pitkästyisi hetkessä.


      • Vantaalla asuva
        palvelut kirjoitti:

        Onhan se helvetin hienoa,että joillakin alueilla saa Vantaalla talsia 1,5 kilometriä ostamaan edes yhtä iltapäivälehteä jostain ostoshelvetistä.Kaikki on keskitetty esim.johonkin Jumboon,joka sekin sulkeutuu kello 21.00 illalla.Bussiyhteyksien kanssa niille juna-asemillakin on vähän niin ja näin.
        Summa Summarum.Vantaa on täysin nukkumalähiö,jossa tämä aktiivinen pariskunta pitkästyisi hetkessä.

        Kyllä vantaan peränurkista löytyy paikkoja, joista täytyy kävellä tuo mainitsemasi 1,5 kilometriä, että löytyy lehtikioski. Mutta en ehdottanutkaan muuttamista minnekkään metsään, vaan johonkin asutulle alueelle.

        Ihan uteliaisuudesta kysyn, että kuinka aktiivista elämää tämä teidän pariskuntanne viettää? Ja mitä sellaista harrastatte, minkä takia on pakko asua tasan Helsingin keskustassa?
        On meinaan tällä puolella rajaa sen verran halvemmat hinnat, että saatte ne tarvitsemanne neliöt ja rahaa säästyy 100000 euroa.

        Jos ette mitenkään saata istua rahvaan kansan seassa 20 minuuttia (tiksistä/myrtsistä) junassa, niin kyllä tuo sata tonttua riittää aika moneen taksimatkaankin.


    • Rakennustarkastaja

      Niin saattaa käydä vahinko, ettekä ole enää lapsettomia. Sitten se kolmio on pakko ostaa ettekä mieti onko siihen varaa. Eikä se tunnu edes luksukselta.

    • Pohjois-stadilainen

      Miettikää vielä esim. pohjois-helsinkiä. Täällä on hyviä asuinalueita esim. Oulunkylä, Savela yms. ja hintataso puolet halvempi. Me ostimme vaimon kanssa kolmion täältä vuoden alussa ja maksettiin 70 neliön komiosta 120000 euroa, eli melkein 3-kertaa vähemmän kuin tuo mainitsemasi 300000 euroo.

      Ajattele mitä kaikkea saa sillä jäljelle jäävällä rahalla ja sitä paitsi se on pankkilainaa.

    • ovat aina

      olleet Hesassa kalliita, myös "halvalla" 1990-luvulla, jolloin tosin korot huitelivat ihan muissa sfääreissä kuin nyt. Siksi aina on ollut vaikeaa hankkia asuntoa keskustasta ja vielä suoraan kolmiota! Edes hyvätuloisilla ei ole ollut niihin varaa, eikä tilanne ole siitä mihinkään muuttunut.
      Eli järki käteen ja asuntoa metsästämään kauempaa. Niin kaikki (myös hyvätuloiset) joutuvat tekemään, jos kolmiosta haaveilevat. Vain perintörikkailla on varaa ostaa kolmio keskustasta.

    • ywru4euys

      ... mutta julkinen liikenne pelaa stadissa sen verran hyvin, että 4-5 km (Käpylä esim) ei ole kummoisempi paikka. Hinnakin putoavat kolmioiden kohdalla useamman kymmenen tonnia.
      Tai sitte. Muuta Nokialle. Saat 200.000:lla takallisen autopaikallisen sadan neliön 4h k s khh vh ihkauutena.

    • Espoolainen pariskunta

      Sieltä saa 200 000 eurolla kolmion ja humauttaa junalla vartissa keskustaan. Ostakaa vielä 2000-vuoden jälkeen rakennettu asunto, niin ei ole sosiaalisia ongelmatapauksiakaan ympärillä.

    • huolellinen

      Eihän tuo laina-aika paljon vaikuta, jos rahaa vaan jää kohtuullisesti lyhennysten ja korkojen jälkeen. Mutta vanhasta ei kannata maksaa likikään noita summia. 25-v on nimittäin monta kallista remonttia edessä.

    • ullanlinnalainen

      Jos hinnat tuntuvat nyt kovilta, niin pysy vuokralla ja pistä noi sata tonnia jonnekin järkevään sijoituskohteeseen. Itse voit asua vuokralla varmaan ihan hyvin vielä muutaman vuoden, sillä tällä hetkellä vuokramarkkina toimii hyvin. Jäitä siis hattuun.

      Todettakoon muista kirjoittajista poiketen, että ilmeisesti ette edes ole etsimässä asuntoa kaikkein kalleimmilta alueilta, sillä omassa talossamme viimeiset kaupat tehtiin hintaan 5.800 euroa neliö. Remontoitavasta perheasunnosta, ei yksiöstä. Eikä nyt olla Eirassa tai Kaivopuistossa, ei kyllä kovin kaukanakaan.

      Meidän eka asuntomme oli yksiö, sitten kaukaa kaupungista kolmio ja nyt tilava kolmio hyvällä alueella ja viihdymme paremmin kuin koskaan.

      Missään tapauksessa ei pidä alkaa ruikuttamaan, että olisi oikeutettu johonkin tiettyyn asumistasoon tai että joku olisi luvannut jotain. Et ole automaattisetsi oikeutettu mihinkään eikä ole luvannut. Olet oman onnesi seppä, ja sekä oikeutettu tekemään itsenäisiä valintoja että velvollinen huolehtimaan asioistasi. Mutta sen toki tiesitkin.

      Itse en nyt ostaisi tuollaisenkaan, kieltämättä kunnioitettavan, rahamäärän kanssa ensiasunnoksi kolmiota, vaan joko asuisin vielä pari vuotta edullisesti vuokra-asunnossa ja katsoisin tilannetta, tai ostaisin suosiolla asunnon kauempaa. Sadantonnin sijoitukselle voi olettaa saavansa viiden tonnin tuoton vähintään, ja viidellä tonnilla maksaa vuokraa noin neljäsataa kuukaudessa. Siihen toinen neljäsataa päälle, niin asuu melko kohtuullisessa vuokra-asunnossa.

      Jos lainanhoitokulujen ja muiden menojen jälkeen ei jää toista lainanhoitokulun suuruista erää ylimäääräistä, niin laina on liian iso. Esim. jos maksat korkoa 300 ja lyhennystä 600, niin löysää pitäisi kaikkien kulujen jälkeen jäädä mielestäni vielä 900. Jos ei jää, elät liian tiukalla budjetilla. Mekin olemme kohtuullisesti toimeentulevia, ja velka on noin 120.000. Yhtään enempää emme ottaisi, sillä nyt ei tunnu ahdistavalta ja joka kuukausi jää kivasti ylimääräistä.

      Kuten sanottu, jokainen tekee itse omat valintansa, mutta myös vastaa seurauksista. Toistaiseksi et ole tehnyt mitään virhettä vaan pärjännyt oikeastaan todella hyvin. Mitäpä jos toteaisit, että vuokra-asuminen on aivan hyväksyttävä ja kunniallinen asumismuoto, ja sijoitusomaisuuden tuotosta osan voi käyttää asumiskulujen peittämiseen. Tai että sinun ratkaisusi on kerätä omaisuutta osakesalkkuun eikä omaan asuntoon. Mihin itse asiassa tarvitset asunnon omistamista, halvemmallahan pääset pörssiosakkeista eroon tarvittaessa kuin asunnosta.

      • löljhgfh

        Totta puhut. Mutta kyllä se asunto kannattaa joskus ostaa. Me jahkailtiin vaimon kanssa muutama vuosi että ostaako vaiko ei ja pysyttiin vuokralla. Joka paikassa sanottiin, että kohta asuntojen hinnat laskee. Lopputulos on, että näinä neljänä viitenä vuotena asuntojen hinnat ainakin täälllä Helsingissä ovat hypänneet pilviin. Arvaa olenko harmitellut ettei tullutkaan ostettua asuntoa silloin 1999-2000 kun kävimme monia asuntoja katsomassa... Nyt sitten ostimme kesällä pienen kaksion samalla rahalla, jolla olisi saanut ison kolmion muutama vuosi sitten. Ei ole kiva ostaa ensiasuntoa tällaisessa hintatilanteessa. Jää myös mahdollisuudet tehdä asunnolla tiliä.


      • 7 vuotta okt omistaja
        löljhgfh kirjoitti:

        Totta puhut. Mutta kyllä se asunto kannattaa joskus ostaa. Me jahkailtiin vaimon kanssa muutama vuosi että ostaako vaiko ei ja pysyttiin vuokralla. Joka paikassa sanottiin, että kohta asuntojen hinnat laskee. Lopputulos on, että näinä neljänä viitenä vuotena asuntojen hinnat ainakin täälllä Helsingissä ovat hypänneet pilviin. Arvaa olenko harmitellut ettei tullutkaan ostettua asuntoa silloin 1999-2000 kun kävimme monia asuntoja katsomassa... Nyt sitten ostimme kesällä pienen kaksion samalla rahalla, jolla olisi saanut ison kolmion muutama vuosi sitten. Ei ole kiva ostaa ensiasuntoa tällaisessa hintatilanteessa. Jää myös mahdollisuudet tehdä asunnolla tiliä.

        myin viimekesänä omakotitalon (rakennettu 50- luvulla). Asuin siinä 7 vuotta. Aikoinaan maksamaani hintaan verrattuna sain siitä kolminkertaisen hinnan.


      • 7 v okt omist...
        löljhgfh kirjoitti:

        Totta puhut. Mutta kyllä se asunto kannattaa joskus ostaa. Me jahkailtiin vaimon kanssa muutama vuosi että ostaako vaiko ei ja pysyttiin vuokralla. Joka paikassa sanottiin, että kohta asuntojen hinnat laskee. Lopputulos on, että näinä neljänä viitenä vuotena asuntojen hinnat ainakin täälllä Helsingissä ovat hypänneet pilviin. Arvaa olenko harmitellut ettei tullutkaan ostettua asuntoa silloin 1999-2000 kun kävimme monia asuntoja katsomassa... Nyt sitten ostimme kesällä pienen kaksion samalla rahalla, jolla olisi saanut ison kolmion muutama vuosi sitten. Ei ole kiva ostaa ensiasuntoa tällaisessa hintatilanteessa. Jää myös mahdollisuudet tehdä asunnolla tiliä.

        aikoinaan yhtäpaljon kun jouduin pankkiin maksamaan kuukausittain okt lainaa.


      • Maksimus

        Viiden prosentin tuotto? Siis verojen jälkeen, ja pääoman turvaamisen jälkeen (1-2% inflaatio)? Siis yhteensä suurin piirtein 8% tuotto pääomalle? Miten, missä? Jos noin on minäkin muutan vuokralle; 400 000 euron pääomalla nykyisillä asumiskustannuksillani (eli yht. 27 000 euroa vuodessa) saan jo ihan ok vuokra-asunnon?


      • Alkuperäinen kirjoittaja

        Löytyihän niitä järkeviäkin ehdotuksia. Kyllä me varmaan pysymme vuokralla ja katselemme rauhassa mitä asuntojen hinnoille käy.

        Ihme kommareita täällä palstalla kyllä on, kun tarjoavat etelä-helsingistä asuntoa etsivälle jotain lähiöhelvettiä vantaalta. Ei millään pahalla, enkä halua mitään sotaa käynnistää.

        Tosin en ehkä määritellyt tuota "aktiivista" riittävän hyvin... haluan...

        - Kävellä hyviin olutbaareihin, enkä mihinkään räkälöihin Korsossa.

        - Poiketa Thaimaalaisesa tai Nepalilaisessa ravintolassa, jos en jaksa itse duunata safkaa. Ei kiinnosta pizza-taxi lähiöhelvetissä.

        - Pyytää kavereita himaan ennenkuin lähdemme radalle keskustaan. Enkä siis minnekkään perämetsään seutubussilla.

        - Mennä elokuviin kun siltä tuntuu, enkä lähtemällä jostain toiselta puolelta PK-seutua "keskustaan".

        No onhan noita... mutta ei siitä sen enempää...

        Taidan pistää tosiaan rahat johonkin jemmaan ja tyytyä tuohon saakutin viiden pysäkin ratikkamatkaan keskustaan.

        Täytyy mennä vilkaisemaan noita töölön kämppiä kanssa.. hinnaltaa tosiaan ullanlinnaa maltillisempia ja isosta kaksiosta voisi saada viritettyä tarpeisiin paremmin sopivan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30637
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4096
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2697
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1865
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      589
      1643
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1579
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1555
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1477
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1228
    Aihe