Äiti Teresa-peitto - informaatiota

Innokas peittoilija

Moi!
Olisin innokas neulomaan tai virkkaan Äiti Teresa-peittoja, mutta mistään en oikein löydä infoa asiasta.
Ruuduissa on ilmeisesti tietyt koot (aika monella sivulla mitä löysin on eri koot ruuduille), mutta mitkä?
Mistä peittoja voisi toimittaa eteenpäin? Onko niillä jokin lähetyssesonki vain meneekö niitä jokaisena vuodenaikana? :)

Kiitos sinä ihana joka jaksat vastata!

3

7456

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiki
    • tyty

      Äiti Teresan peiton tilkkujen koko on 18 x 18 cm. Neulotaan aina oikein tai virkataan. Lapsen peiton koko on 5 x 6 tilkkua, eli 35 kpl ja aikuisen peiton koko on 7 x 9 tilkkua, eli 63 kpl. Tilkut ommellaan yhteen. Voit kysyä oman paikkakuntasi seurakunnasta, lähetetäänkö heiltä peittoja eteenpäin. Ainakin Espoonlahden seurakunnalla on ollut tällaista toimintaa ja Tuusulan ja Keravan seurakunnilla ja ortodoksiseurakunnilla.
      Tilkusta saa tasaisen, jos osaat koukuta tai aloittaa neulomisen kulmasta. Ohje on ollut muistaakseni Vaaka ry:n sivuilla.
      Langan pitää olla sellaista neulelankaa, jossa on vähintään 50 % villaa. Esimerkiksi 7 veljestä on sopivan paksua lankaa peitoksi.
      Neulomisen ja antamisen iloa!

    • joku vaan

      Hei vaan

      Sama kysymys ja tällaisen osoitteen löysin netistä

      Vironkatu 6 a 12
      00170 hki

      Kainuussa olen enempi osallistunut.Karoliinan kamarilla, missä perjantaisin kokoonnumme kutomisen ja kahvittelun merkeissä.
      Sielläkin tietävät kertoa enempi.
      Tuulikki Vääti
      044744211

      Terveisin

      Tuula Mäkelä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe