yhdeltä marsultani lähti hammas tänään,kolahti portaaseen..söi heti heinää hyvin joten se puoli kai kunnossa siis?eli ruokapuoli?kunhan katson että juo vielä :)..mutta sellaista kysyisin että onko kenelläkään ollut tapausta ettei marsun hammas kasva takaisin?eikö pitäisi kasvaa?tai ainakin toiselta marsultanikin lähti ylähammas ja se kasvoi normaalisti takaisin.Mietin vain mahdollisuuksia.Onko puuro hyvä jos ei pellettiin uskalla koskea,kun näytti vähän vihlovan suuta.?kertokaahan kokemuksianne.
hammas irti....
...
3217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huomasin kerran, että toiselta marsultani oli toinen ylähammas katkennut.. (sai silloin lempinimen Nökö-Muumi ;) ) mutta tuo ei haitannut menoa, hammas kasvoi pian takaisin.
Onko hammas siis kokonaan lähtenyt vai näkyykö nysää? Jos alat syöttämään marsulle puuroa, on vaarana sitten se että hammas, joka on katkenneen vieressä, ei hioudu tarpeeksi ja voi kasvaa ylipitkäksi. Eli marsun pitäisi syödä jotakin kovaa, jotta katkennut hammas saavuttaisi vierushampaan pituudessa.
Voithan vielä soittaa ja kysyä neuvoa eläinlääkäriltä.
kovaa voinut syödä,kun vihloo vissiin niin pahasti...mutusti heinää kyllä,ja senhän pitäisi myös kuluttaa hammasta..kokonaan se lähti..muistan vain niin huonosti mitä tein kun toiselta marsultani lähti...kyllä se takaisin kasvoi ja toinen pysyi samanpituisena kuin oli ennenkin ollut..kuinkahan nopeasti alkaa hammasta kasvaa..Luulisi että jo muutamassa päivässä pitäisi pahimman vihlomisen poistua..tarkkailen sitä ja kyselen eläinlääkäriltä jos hammasta ei kuulu. :) mutta siis pakkohan sitä puuroa on syöttää että saa masun täyteen kuitenkin nyt aluksi..
entisel marsullani myös katkesi ala hammas irti(nysä jäi) söi ihan normaalisti heinää ja pellettejä mutta porkkanaan ei koskenut ennen kuin pisti porkkanan todella pieneksi palasiksi.Mutta Hammas kasvoi tosi nopeasti takaisin :)