Se on muuten sitten niin,että nykyisillä digiboxeilla ei katsella teräväpiirtotelevisiota,koska niiden katselemiseen vaaditaan MPEG-4-normi.Nykyisin käytetään MPEG-2-normia.Eli elämme tällä hetkellä välivaihetta digi-TV:ssä.Taidanpa ostaa tuon digiboxin vasta kesällä 2007,silloin saattaa olla jo myös MPEG-4-normin täyttäviä laitteita markkinoilla.
HDTV ja
digiboksi
151081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
uskot hd lähetysten olevan ainoa vaihtoehto? taitaa olla vuoden 2010 tietämillä. kannattaa varmaan lykätä sitä boksin ostoa siihen saakka?
Kyllä ja eikä MPEG-2-HDTV-lähetyksiäkään voi katsella nykyisillä digibokseilla, koska ne ovat tehny vain SDTV-lähetyksille.
Satelliittipuolelle löytyy MPEG-4-bokseja ainakin Pacelta.
http://www.pacemicro.com/Corporate/products/platform.asp?PID=HDTV
Näyttävät tosin olevan vasta ennakkotilauksessa:
http://shop.euro1080.tv/productdetail.php?articleno=25&catno=7&priceno=1
MPEG-2-HDTV-bokseja ei kannattane ostella, koska esim. Canal Digital ja Euro1080 sanovat siirtyvänsä käyttämään MPEG-4 AVC:tä,koska tällöin voidaan lähettää useampia kanavia.
Itse en jäisi vielä odottelemaan uudempia DVB-T-bokseja, koska HDTV-lähetyksiä ei valtakunnallisesti lähetetä antenniverkkossa vielä vähään aikaan. Hankin jo kauan aikaa sitten digiboksin, joka onneksi toiminut vuosia moitteettomasti ja olen mielestäni saanut rahoille vastinetta.
jo myynnissä HDTV-vastaanottimia,jotka pystyvät purkamaan MPEG-2 ja MPEG-4-videokuvaa.Tosin ainoastaan satelliittivastaanottoon.Olisikohan noita jo ensi vuonna myös DVB-T-puolella myynnissä.
http://www.hifi-regler.de/shop/humax/humax_pr-hd1000_silber.php
meillä ainakin.
Canaldigitalin boxista. Nih.
adhd:ssä on vaikuttava cunnillingus
Kyllä taviksia ottaa pattiin.
Satelliittivastaanotossa ollaan aina edellä.Siellähän otettiin jo tämä MPEG-2-videolähetys jo 10 vuotta sitten käyttöön.
oli hienoa katsella paikallisessa liikkeessä jossa 42" HD-Plasmalla näkyi HDTV lähetys.
ole tekniikasta oikein perillä???
Lueppa vaan lisää niitä tiedonvaltaväylä microbittejäsi.
muaki vituttas, jos olisin boksikauppias
Tv-tekniikassa, kuten kaikessa muussakin tekniikassa, eletään ikuisesti välivaiheessa. Aina on tulossa jotain parempaa.
Tärkeintä on kerätä kaikki väliversiot, ikäänkuin perustaa oma tekniikan museo joka kotiin. Tämänkin päivän kelvoton tekele on ostettava vaikka olisikin nähtävissä, että jo huomenna tulee uutta tekniikkaa.
No,tämä nykyinen juovajärjestelmä on nyt meillä kai käytössä 50-luvun puolestavälistä lähtien.Tuon aikaisella televisiolla voisi katsoa nykyisiäkin ohjelmia vielä mustavalkoisena.
HDTV-teräväpiirtotelevisio on ensimmäinen uudistus sitten 50 vuoteen televisiokuvan juovatarkkuudessa.Eli harvoin näin perustavaa laatua olevia muutoksia tulee TV-tekniikassa.
Nyt on edellisen ja tulevan välivaihe.
Tämä hetki on menneen ja tulevan välivaihe.
Edellinen oli nykyisen ja edellistä edellisen välivaihe ja sitten tulevaisuudessa jälleen on ....Zzzzzzzzzzzzz.
Olet kuin appiukkoni?
Hän kanssa odottaa jatkuvasti sitä parempaa ja halvempaa mallia, milloin mistäkin vempaimesta? Eikä ukolla ole vieläkään mitään itse hankittua, eikä ole koskaan ollutkaan. Meikäläinen sen on viihde-electroniikassa pitänyt?