AIVASTELU

marsuli

Mikä marsuani mahtaa vaivata kun se on nyt pari päivää aivastellut aika paljon... sillä on myös nuha. Muuten se voi kyllä hyvin... jotain flunssaa..? mitä pitäis tehdä...johtuuko vedosta??

4

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susanne

      Hei! Marsullasi voi olla hengitystieinfektio. Flunssa ei ole pieneläimille mikään pikku juttu, joten suosittelen, että viet marsusi eläinlääkäriin, joka harkitsee ehkä antibioottikuuria. Varmista, että matkalla marsu on lämpimässä. Pidä marsusi muutenkin lämpimässä, ehdottomasti vedottomassa paikassa ja anna sille C-vitamiinia hieman tavallista runsaammin.

    • ...

      marsu pitää näyttää lääkärillä jos on nuhaa..soita ja kysy vielä lääkäriltä,hän kertoo mitä tehdä..ja tarkista ettei sinulla ole pöllyävää heinää..Se saa myös nuhan aikaan,ja sellaista ei saa olla.C-vitamiinia tosiaan hiukan enemmän ja SOITA!!

    • Mira__

      Minunkin marsuni aina silloin tällöin vähän aivastelevat,mutta ei niillä nuhaa ole. Onko syytä huoleen?

      • kaikki aivastelu tarkoita, että marsu olisi vilustunut, se on hyvin vaan voinut saada pölyä puruista nenäänsä tai muuta vastaavaa. Mutta jos aivasteluun liittyy silmien ja nenän vuotamista, turkin pörröisyyttä, niin asia on toinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe