Hei, en löytänyt täältä aiempia kirjoituksia, joten kyselen itse. Onko jollakin kokemusta rannekanavaoireyhtymän (hermopinteen) leikkauksesta? Tehdäänkö se puudutuksessa vai yleisanestesiassa? Onko kädet leikkauksen jälkeen kovin kipeät ja joutuuko sairaslomalle? Kauanko toipuminen kestää? Onko jäänyt leikkauksesta jotain jälkivaivoja?
Olisin TOSI kiitollinen kaikista kokemuksista! Koska jännitän itse leikkausta tosi paljon (ei ole koskaan ennen leikattu mistään).
Rannekanavan leikkaus
Canalis carppi
3
809
Vastaukset
- leikattu
Menneen sksyn aikana leikattu molemmat ranteet, erikerroilla. Lekkaus ehdään pudutuksessa. Pokkeus tapauksissa nukutuksessa. Samana päivänä pääsee kotiin taijos haluu niin voi yöpyä.
Minut leikattiin nukutuksesa mutta siihen oli omat syyt. pääsin samana päivänä kotiin. Apu oli välitön.
Sairaus lomaa tulee n. 2-4 vko rippuu tietenkin työstä mitä tekee.
Kyllä paraneminen vie oman aikansa ja sekin on yksilöllistä.- Carppi
..että aika simppeli juttu.Kiitos :)
- Heikki
katso: www.ranne.info
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347