Äidit leimasivat poikani

tyrmistynyt

Lähipiirin joku äideistä on jostain syystä keksinyt, että pojallani on adhd ja levittänyt tällaista eteenpäin. Hän sekä muut äidit eivät nyt anna lastensa leikkiä poikani kanssa ja nämä pojat haukkuavat vaan, että sulla on adhd. Pojallani ei ole adhd mutta käy kyllä erityiskoulua. Syy on ihan lievä dysfasia eikä siihen liity mitään tarkkaavaisuus- ja ylivilkkaushäiriöitä. Tämä lievä dysfasia liittyy vain lukemisen oppimiseen ja parhaiten kai sitä kuvaisi "lukihäiriö". Pärjäisi varmaan tavallisessakin koulussa mutta päätettiin nyt kuitenkin laittaa varmuuden vuoksi erityiskouluun.
No, joka tapauksessa. Olen tyrmisistynyt. Luulin ettei tällaisia äitejä enää nykypäivänä ole edes olemassa. Mikä tällaisessa oikein on taustalla? Nykypäivän maailma lähtee kodeista. On ihan turha uutisia katsoessa taivastella maailmanmenoa jos jo omille lapsilleen opettaa rasismia, syrjimistä yms. Ajattelevatko nämä äidit yhtään jos vaikka sattuisi omalle kohdalle? Entä ajattelevatko he lapsellisuuksissaan, että he voivat kohdella muita miten sattuu mutta heitä on kohdeltava hyvin? Entäs jos heidän "hienostopoikansa" loukkaa itsensä tuossa lähellä ja minä sitten vain katson enkä tee mitään kun kerran ollaan niin adhd:ita ja huonompia ihmisiä? Näinkö se yhteisöllisyys, toisista välittäminen toimii?

Elämässä olen oppinut sen, että minkä niittää sen myös kylvää. Onneksi elämä edes on reilu..Sitä sopisi näiden "hienostoäitien" miettiä.

9

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susanna

      ...itse ole minusta hyviä äitejä, koska opettavat lapsilleen suvaitsemattomuutta ja erilaisten syrjintää.

      Tulee oikein paha mieli poikasi takia :,(

    • purkauduttava

      Ikävä tosiasia on, aina on joku ollut pilkan, ym kohteena ja aina tulee olemaan. Mistäs sellainen johtuu. Siitäpä tietenkin , kun on äitiä jotka eivät osaa kasvattaa lapsistaan sellaisia jotka ottaisivat muutkin , myös erilaiset, ihmiset huomioon. Itselle ei tule edes mieleen että hyväksyisin sen kun lapseni pilkkaisi toista lasta, tai jonkun luki tms häiriön johdosta ei leikkisi tämän kanssa. Meidän lapsi saisi kunnollisen vanhanajan selkäsaunan, jos alkaisi muita haukkumaan /pilkkaamaan.
      Kodeista todellakin lähtee kaikki paha, kulkee jälkikasvun mukana seuraaviin sukupolviin, siinä välissä kannattaisi kyllä vilkaista peiliin- ja katkaista se kierre.
      Jokainen saa varmasti jossakin muodossa palkkansa. Tunsin pilkkaavan perheen, liikenneonnettomuus vei siitä isän ja kaksi poikaa. Naurava äiti jäi vain jäljelle. Ehkäpä Jumala puhutteli häntä onnettomuuden muodossa.

      • Jumala

        puhutellut teitäkin lyömään lapsia?


      • Nimetön
        Jumala kirjoitti:

        puhutellut teitäkin lyömään lapsia?

        se vihaa lastaan


      • pitää
        Nimetön kirjoitti:

        se vihaa lastaan

        pöpöt loitolla?


      • hularimps
        pitää kirjoitti:

        pöpöt loitolla?

        Sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistaa? ÖÖh...


    • kalle

      Ihmiset kelailee ihan liikaa kaikkia juttuja nykyään.
      Tota adhd soopaa tulee joka tuutista ja melkein jokatoinen lapsi on jonkun mielestä sellainen.
      Omaa ymmärtämättömyyttään aikuiset opettavat lapsillensa suvaitsemattomuutta ja lapset sitten kärsivät seurauksista, molemmilla puolilla.
      Minusta on hienoa, että kaikki ihmiset eivät ole samanlaisia, itseasiassa se olisi aika tylsää.

    • MIIZY

      Minä en omalle tytölleni tuollaista opettaisi, enkä myöskään tulevalle pojalleni! :( inhottavaa...varmasti ihan reipas poika =) mun veljelläni on adhd ja ei ole ollut kivaa kun mulle on siitä jotkut "ystävät" alkaneet valittaa, että "mitäs et oo pitänyt veljestäsi huolta" vaikka mä olen aina ollut sen tukena ja leikkinyt pienestä asti....ei tunnu varmaankaan kivalta. mutta ole sinä viisas äläkä tee niinkuin he. tai sitten ihan kokeilu mielessä kokeilet että mitäs he tuumaavat kun kaikki naapurustossa kuulevat jotain vaikkapa heidän seksielämästään... ei siis kannata muiden lapsia alkaa kiusaan...tyhmää äideiltä tuollainen. heidän varmaan kannattaisi kasvaa vähän vielä..?!

    • tosi hyvä kaveri (olleet kavereita jo 10 vuotta) parivuotta nuorempi poika joka käy tarkkailuluokkaa koska on kehityksestä muutamia vuosia jäljessä. Poikani kaverit (osa) ovat ilveilleet sille kun se kaveelaaraa sellasen kans mutta poika ei siitä välitä. Olen pienestä pitäen opettanut lapset hyväksymään erillaisuuden, selittänyt miksi joku on jotenkin erilainen kun ovat kysyneet.

      Tuommonen käyttäytyminen vanhemmilta on kyllä tosi lapsellista. Pistää tosiaakin vihaksi.
      Kaikkea hyvää teidän perheelle ja rauhaisaa Joulua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      173
      10661
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10159
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5599
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4438
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2905
    6. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      2898
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1706
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1308
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      4
      1142
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1074
    Aihe