Kumpì materiaali kannattaisi valita lauteisiin? Saa samalla hinnalla. Kumpi on arvokkaampaa? Olen lukenut, että haapa tikkuuntuu vanhemmiten ja apache homehtuu, jos ei pääse kuivumaan kunnolla. Kummastakaan tuskin ongelmaa, kun itse saunon max. kerran viikossa ja uudiskohteessa ilmanvaihto ei ongelma.
Haapa ja apache
uudiskohteen vaihtoehtoina
83862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
haapa on ihan hyvää laudepuuna meillä 25 v ollu haapa laudepuuna, ja on kotimaista.
ovat molemmat. Jos saat samalla hinnalla niin eikö ne ole silloin yhtä arvokkaita??? Vai mitä tarkoitat kysymyksellä kumpi on arvokkaampaa. Normaali haapa ei tikkuunnu mutta lämpöhaapa kylläkin. Vanhemmiten haapa tummuu hieman ja uutena apashi haisee joskus.
tule meiltä ostamaan varmasti on kotimaista haapaa,mistäs haapa ostetaan suomeen sitä ovat kaupanneet välillä ns pienemmätkin sahat, meillä tosi pieni saha 1 knts omia puita on sahailtu, vähän vieraille.
johtuu siitä, kun norsuja käytetään tukkien vetämiseen. Pölkkyjen varastopaikalla norsut sitten kusee niiden päälle. Haju on uusissa laudoissa voimakkain, haihtuu sitten ajan myötä..
eli makuasia. Haapa ja leppä on jo ohittaneet suosiossa abachin mutta kyllä sekin vielä käy.
Sen kun käsittelee parafiiniöljyllä heti uutena niin pysyy hyvän näköisenä pitkään. Ei taida ihan heti homehtua kun apachea löytyy paikallisesta uimahallistakin. Edelliset apache-lauteen kesti 10 vuotta. Jos kesto huolettaa niin sitten suosittelen ihan kuusilauteita. Ne kestää sen 35 vuotta.
enää paljoa uimahalleissa olla, koska lauteet joutuu silloin uusimaan ko. käytössä turhan usein. Jopa kolme kertaa vuodessa. Uimahelleissa käytettään mielluusti Jättiläistuijaa, joka sitten kestää vuosia.
Kotona apassi on ihan ok ja kestää helposti 20 vuotta, ilman käsitteöyä.
Kannattaa suhtautua varauksella ainakin uusiin lauteisiin