Tietopaketti

Rakentaja

Olemme suunitelleet talonrakennus urakan aloittamista. Tontti on valmiina ja rahoitus ok.

Tiedustelisin, että löytyykö jostain varsin kattavaa tietopakettia missä olisi kaikki lupa asiat, työvaiheet, liittymis asiat ja muutenkin talonrakennukseen liittyävät asiat kerrottu. Ammattitaitoa löytyy omasta takaa jonkin verran mutta itse toimin urakassa "appari" poikana mutta teen itse pihatyöt ja sisutksen. Itse rakennuksen ja tekniikan jätän ammattilaisen tehtäväksi.

Eli sellasta tietopaketti kaivataan missä on vaihe vaiheelta kerrottu mitä pitää ottaa huomionn ja missä järjestyksessä on hyvä tehdä omakotitalo. Tai jos jokin on tehnyt tämmöisen tiivistelmän niin olisin kiinostunut näkemään sen.
Kiitos vastauksista etukäteen!

4

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maallikko
    • Juuno

      vaikka minkälaisia oppaita.
      Parhaiten tietysti rakennusalan kirjakaupoista, joita on suuremmilla maalikylillä.

      Tiedäthän, mikä kirjakauppa on?

    • JYKO

      yleiskuvan antaa myös ympäristöministeriön julkaisu nimeltä Pientalon Tarkastusasiakirja.

      Tätä kyseistä julkaisua voitte sitten käyttää myös rakennettavan kohteen tarkastusasiakirjana, joten hankinta ei mene hukkaan sitläkään osin.

      Tuossa on läpileikkaus pientalohankkeesta aika hyvin tiivistettynä. Auttaa vatmasti hahmottamaan kokonaisuutta paremmin.

      Jyri

    • Rak.ins

      Palkatkaa projektillenne mahdollisimman aikaisessa vaiheessa vastaava mestari!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe