kerratkaapa minulle ko. vuosimallin viat, olen jossain kuullut mainintoja ovien ruosteesta, murrosnivelistä ja jostain ihme kahvojen ja maalauksien kemiallisista reaktioista?
Mihin seikkoihin muuten kannattas kiinnittää huomioita, mikä on jakohihnan vaihtoväli yms. semmosta tietoo kaivattas? Onko ko.autosta hyvää kirjallisuutta?
Mihin seikkoihin muuten kannattas kiinnittää huomioita, mikä on jakohihnan vaihtoväli yms. semmosta tietoo kaivattas? Onko ko.autosta hyvää kirjallisuutta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paljon tietoa saat kun luet läpi taaksepäin vaikka viimeisen 6kk viestit.
Näin on,kelaa vaikka vuosi taaksepäin ja lue kaikki niin tiedätkin jotain.
Vetarit kuulee ajamalla ja kattomalla onko kaikki vassut pitkin pohjaa ja ovien ym.viat eivät varmaan ehdi sua kiusata koska läpi ruostuminen kestää ainakin 6-8vuotta ja helpommalla pääset kun annat öljykäsittelyn silloin tällöin.
Eikä maalattu tilkkutäkki vanhemmiten ole kivan näköinen.
Se ruostuu paskaksi joskus kuitenkin ja vetarit hajoo taatusti ennen 100 käyttövuotta joten ota vastuuta elämästäsi ja osta FORD!
Ainoa ehjä auto jonka tiedän on MUMMO-ANKALLA, luultavasti FORD ja takuu 100vuotta!
tietysti me kaikki ajallamme kuol......, mutta kun noita Focuksia saa suht halvalla, aattelin,että kun kukaan ei autosta iäsyyskumppania halua, niin olis kestävyydeltää normaalin auton kestävyys. mutta olenko ymmärtänyt ettei olisi focus sellainen......?
Mulla -01 Focus 1.6 STW. Toissa talvena uusittiin luukkujen kittisaumat takuuseen, samalla vaihdettiin yksi takaovi ja takaluukku uusiin. Vetarit korjattu takuuseen 60tkm. huollossa, muuten on vain ajettu (nyt 120tkm). Auto toimii kuin kello, hyvä ajaa ja kulutus kohtuullinen. Kuskin penkin lämmitin lopetti toimintansa, mutta ei ole vauhtia haitannut... Tilaa paljon pienelle perheelle. En ymmärrä, että millainen auton pitäisi olla, että kaikille kelpaisi, itse en osaa Fordiani valittaa...
Mun focuksta on ruosteen vuoksi korjattu 5 eri kertaa. Vetoakseli vaihdettu kerran, pyörän laakeri 2 kertaa, kuskinpenkin lämmitys ei pelaa, kuskinpenkin ristiselän tuki ei pelaa.... tässä nyt pahimmat ongelmat 100 000 km:n matkalta. Pyörän laakeri katkaisi matkan, joten se harmitti eniten.
Kun kysyit että millainen auton pitää olla että kelpaa, niin minulle kelpaa sellainen, jossa todellakaan ei takakontin luukku ruostu 3 kertaa 2 vuoden aikana, tai ovet ruostu niin pahasti 3 vuodessa, että niitä pitää vaihtaa kokonaan uuuteen tai että vetoakseli menee 35 tkm:n kohdalla. Voit arvata että tuhlaanko rahani seuraavalla kerralla Fordiin.
Oon ajanut ite 72000 kilsaa ja kolme vuotta. yhteensä on 120000 lasissa. Samoja vikoja on ollut. Takaovi vaihdettiin kun ruostu ja kuskin penkin lämmitin ei pelaa. Mutta ruoste homma korjattiin mukisematta päivässä joten se ei juuri häirinny. Lämmitin ois kyl tähän aikaan vuodesta kiva.:) Mutta silti olen erittäin tyytyväinen. mersuissakin on pahempia vikoja. ja ajettavuus on edelleeen loistava!! jakopään hihnan vaihtoväli on 160000. Aika pitkä.