Olen kuullut että jos on päättänyt hankkia koiran, varsinkin jos kyseinen rotu on hieman harvinaisempi, niin kasvattajiin kannattaa ottaa yhteyttä jo hyvissä ajoin. Itse jouduin kuitenkin vähän pettymään kun lähetin sähköpostia kasvattajille ja kenneleille ja tiedustelin onko heille tulossa pentueita tulevana keväänä jne. Sain vain 2 vastausta. Lähetin postia 11 paikkaan. vastaukset olivat jokseenkin tylyjä. olen aika ummikko tällaisissa koiran osto asioissa, joten haluaisin tietää mahdollisimman paljon asioita ennen kuin koira tulee taloon. Toiminko MINÄ siis väärin, vai olivatko kyseiset kennelit vain tavallista tylympiä? Kertokaa TEIDÄN koiranhankinta kokemuksista!
Koiraa hankkimassa
4
372
Vastaukset
monille netti ja sähköposti on vielä niin uutta ja eivät mielellään vastaa sähkäreihin. Ota puhelin käyttöösi niin saat paremman vastakaiun kyselyihisi.
Onnea koiran etsintään- dwqrrf
Minäkin olen hankkimassa keväänä/ kesänä koiran.
Rotu on sen verran "erikoinen" että aloitin kennilin etsimisen jo syksyllä. Olen varannut koiran 3 paikasta ja uskon että yksi narttu pitäisi jostain saada, vaikka voihan olla että syntyy vain poikia :( Pienenä rotuna nimittäin pentujen määrä on 2-3 penikkaa. Otin yhteyttä aika moneen paikkaan ja kaikki "hyvät" kennelit tenttasivat minua todella tarkkaan. Osa vaati näyttelyä ja agilityä ja osa vaati aikasempaa kokemusta koirien kanssa. Ihan ymmärrettäväähän se on. Lopulta päädyin varaamaan koiran ihan perheiltä ,jotka päättivät teettää pentuja. Minun mielipide on että jos kotikoiraa on hakemassa niin ehdottomasti katsele kotisivuja koirista ja muita ilmoituksia. Useimmat kennelit vaativat harrastuksia sun muita.. - Kasvattaja
dwqrrf kirjoitti:
Minäkin olen hankkimassa keväänä/ kesänä koiran.
Rotu on sen verran "erikoinen" että aloitin kennilin etsimisen jo syksyllä. Olen varannut koiran 3 paikasta ja uskon että yksi narttu pitäisi jostain saada, vaikka voihan olla että syntyy vain poikia :( Pienenä rotuna nimittäin pentujen määrä on 2-3 penikkaa. Otin yhteyttä aika moneen paikkaan ja kaikki "hyvät" kennelit tenttasivat minua todella tarkkaan. Osa vaati näyttelyä ja agilityä ja osa vaati aikasempaa kokemusta koirien kanssa. Ihan ymmärrettäväähän se on. Lopulta päädyin varaamaan koiran ihan perheiltä ,jotka päättivät teettää pentuja. Minun mielipide on että jos kotikoiraa on hakemassa niin ehdottomasti katsele kotisivuja koirista ja muita ilmoituksia. Useimmat kennelit vaativat harrastuksia sun muita..Toivottavasti myös kerroit kasvattajille, että olet varannut pennun myös muista kenneleistä. On nimittäin todella tylsää, jos kasvattaja on varannut sinulle pennun ja hylännyt tämän takia muita ostajia, ja sitten et otakaan pentua sieltä.
Jos kasvattajat ovat tuttuja keskenään, he eivät tällaisen varaussysteemin takia ehkä myykään sinulle koiraa, varsinkaan, jos et ole kertonut heille tästä.
Terveisin Kasvattaja
Minusta juuri sähköpostit ovat todella hyvä keino kysellä pentua. Minä vastaan mielelläni kyselijöille. Tosin vain etunimillä varustettuihin tai täysin nimettömiin hintakyselyihin en viitsi vastata. Mielestäni hyvä pentukysely on sellainen, jossa kerrotaan itsestä (mitä tekee, miten asuu ja missä, ketä perheeseen kuuluu, ikä ym) ja onko minkäänlaista koirakokemusta ennestään. Hyvä on myös kysellä rodusta sellaista, mitä ei tiedä, kertoa minkälaista koiraa on haluamassa ja mitä aikoo harrastaa koiran kanssa. Tällaisiin viesteihin on aina ilo vastata. Kasvattajana toivon myös vastausta vastaukseeni. Valitettavasti usein ei saa minkäänlaista vastausta, mikä on todella kurjaa, kun on nähnyt paljon aikaa ja vaivaa vastauksen laatimiseen. Olisi kiva tietää, onko kyselijä enää edes kiinnostunut tästä rodusta. Ehkäpä kasvattajat ovatkin kyllästyneet juuri sen takia vastailemaan, kun eivät saa minkäänlaista vastausta. Tuntuu, että vastaus menisi kankkulan kaivoon! - hän on
Kasvattaja kirjoitti:
Toivottavasti myös kerroit kasvattajille, että olet varannut pennun myös muista kenneleistä. On nimittäin todella tylsää, jos kasvattaja on varannut sinulle pennun ja hylännyt tämän takia muita ostajia, ja sitten et otakaan pentua sieltä.
Jos kasvattajat ovat tuttuja keskenään, he eivät tällaisen varaussysteemin takia ehkä myykään sinulle koiraa, varsinkaan, jos et ole kertonut heille tästä.
Terveisin Kasvattaja
Minusta juuri sähköpostit ovat todella hyvä keino kysellä pentua. Minä vastaan mielelläni kyselijöille. Tosin vain etunimillä varustettuihin tai täysin nimettömiin hintakyselyihin en viitsi vastata. Mielestäni hyvä pentukysely on sellainen, jossa kerrotaan itsestä (mitä tekee, miten asuu ja missä, ketä perheeseen kuuluu, ikä ym) ja onko minkäänlaista koirakokemusta ennestään. Hyvä on myös kysellä rodusta sellaista, mitä ei tiedä, kertoa minkälaista koiraa on haluamassa ja mitä aikoo harrastaa koiran kanssa. Tällaisiin viesteihin on aina ilo vastata. Kasvattajana toivon myös vastausta vastaukseeni. Valitettavasti usein ei saa minkäänlaista vastausta, mikä on todella kurjaa, kun on nähnyt paljon aikaa ja vaivaa vastauksen laatimiseen. Olisi kiva tietää, onko kyselijä enää edes kiinnostunut tästä rodusta. Ehkäpä kasvattajat ovatkin kyllästyneet juuri sen takia vastailemaan, kun eivät saa minkäänlaista vastausta. Tuntuu, että vastaus menisi kankkulan kaivoon!Kirjotan aina asiallisia viestejä ja ilmoitan kyllä myös koko nimeni. Silti vastaukset ovat vähäisiä ja vain muutama sanaisia. Sitä myös ihmettelen että kun on sanottu monessa paikassa että pentuja täytyy kysellä ajoissa niin mikä on ajoissa?? haluaisin siis ensi keväänä hauvan, mutta vielä viimeviikolla sain vastaukseksi että "kysele myöhemmin, ei tietoa"
unelmoin että löytäisin ihanan pennun mukavalta kasvattajalta, joka olisi todella ystävällinen..en kai unelmoi turhia??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925951
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764