Jaahans, aiheutetaans taas vähän kiihtymystä insinööreissä.
Minä jätän lastenvaunut RAPPUKÄYTÄVÄÄN koska pyöräkellarissa ei ole tilaa.
Enkä välitä säännöistä v-tunkaan vertaa...
Eläkeläisurpot pitää Datsuneitaan autotalleissa ja fillarit on sullottu kellariin päällekkäin. Idiootit!
LASTENVAUNUT
11
2510
Vastaukset
- talon suojelija
jättää mitään rappukäytävään.Tulipalon ym. varalta käytävässä on oltava esteetön kulku!
Mieti vähän.Ja lapselle olisi hyvä olla esimerkkinä kielenkäytössä ja muussakin käyttäytymisessä. - enkä haluaisi olla,
mutta taitaapi olla lakisääteinen se, ettei saa rappukäytäviin jättää mitään ylimääräistä!
- joskus!
Ymmärrän hyvin kantasi. Jos rapputila on iso, niin miksei voisi jättääkin. Monethan jättävät myös pyöränsä siihen. =) Monissa paikoissa saa niin tehdäkin, riippuu asujista ja taloyhtiöstä.
-Tähän kohtaan on juuri nyt ihan turha vetää lakia!- mikäli ymmärrätte että kaikki ei aina mene lain mukaan.Mutta sehän sopii monille.
Tuo palo juttu on hieman puutteellinen monissa paikoissa. Joku ei ole tainnut ottaa huomioon jos porraskäytävä on tulessa. Millä silloin ajattelit mennä pihalle. Nykyisessä kerrostalossa jossa asun, ei ole edes paloportaita. Täytynee sitten hypätä kolmannesta kerroksesta saati korkeammaltakin. Itse kykenisin siihen,en tosin lommoitta. Mutta entäs tenavat ja vanhukset?
Monesti omistusasunnon omaava henkilö on ottanut vuokralle toiselta omistajalta varastokaapit. Asia kyllä mainitaan vuokrasopimusta tehdessä ja uudella vuokralaisella on oikeus saadakin kyseinen varastokaappi. Mutta entäs kun se ei toteudu? Tai varastotila on muuten niin täynnä, että et todellakaan saa tavaroitas sinne? Nykyiset varastokaapit ovat todella pieniä etenkin kerrostaloissa..saisivat kyllä olla suurempia. Ja aivan erinomainen idea olisi tehdä oma tilava osa lastenvaunuille/kelkoille/pulkille, joista ne saisi helposti.- sai selvää
(kirjoitit yhteen ja raskasta lukea), niin palomiehillä on kyllä keinot, miten pääsee ulos korkeammaltakin... Niin, ehtivätkö he ajoissa paikalle, on sitten toinen juttu.
- toimiva palovaroitin
Portaikko täyttyy savusta.Laajemmissa paloissa katkeaa lisäksi sähköt,joten poistumistiet on pidettävä esteettöminä.
Ihmisten on pysyttävä kotona,käytäväänhän ei saa lähteä rynnimään,siellä käy huonosti kun on sakeasti savua,ja ehkä lisäksi joka kerroksessa on teidän hedelmäkoreja esteenä.
Siitä huolimatta,em.tilanteessa jotkut pakenevat vaistonvaraisesti käytävään,vaikka kotona olisivat turvassa.
Sairaankuljetuksen on myöskin saatava esteetön liikkuminen.
Hyvää joulua,
ja varovaisuutta kynttilöiden kanssa.
- sillaiviisiin
Sadaan yksi roskis rappukäytävään.
- jätä!!!
otan pois sukset ja muuut kelkat tieltä.
Anna niiden autotalliurpojen vaan rauhassa jynssätä lehmiään.
Ja kielenkäyttösi on muuten ihan mainiota... vauvaikäisesi tuskin muuten onkaan sitä lukemassa.
Ilmeisen moni täällä haluaisi polttaa vaunusi - kauhiasti pyromaaneja liikkeellä!
- andie
jättää jotain rappukäytävään lojumaan, esim vaunut, pyörän tai muuta sälää, heittäkää laatat päälle kun tulette baarista ja lorauttakaa kuset, tehoaa!!
- yrjötä
ja paskoa sinne rappukäytävään muutenkin ja nähdä harhanäkyjä sinne jätetyistä tavaroista,spurgu.
- andien
yrjötä kirjoitti:
ja paskoa sinne rappukäytävään muutenkin ja nähdä harhanäkyjä sinne jätetyistä tavaroista,spurgu.
mä kusasin ja vähän paskoinkin andien päälle just viikonlopppuna.. se on niin lutunen.
- nero
Minäkin aikoinaan jätin rappukäytävälle.
Meni 2 vrk. kun pöllittiin.
Ostin uudet ja ihan piruuttani noin niinkuin treenauksen kannalta katsottuna revin ne sisälle asuntoon (kolmas kerros ilman hissiä) 2 kertaa päivässä.
Ei tarvinnut ostaa erikseen parveke vaunuja kilot rapisi pikku hiljaa jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h624088- 654055
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062871Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552722Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211909Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151659- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261