ilmavaivat

vauva 1,5 viikkoa

Hei.
Meillä on vauva 10 päivän ikäinen ja hänellä on kovasti ilmavaivoja. Mahasta kuuluu hurjia ääniä, löysää ulostetta tulee 4-5 kertaa päivässä ja röyhtäyksiä ja mahan pulputusta vielä tunteja aterian jälkeen.
Onko mitään vinkkejä näihin ilmavaivoihin? Pystyasento helpottaa usein. Myös Gefilus-kapseleita olemme kokeilleet, mutta niitä on hankala käyttää emmekä toistaiseksi ole huomanneet mitään apua. Vauva on isokokoinen ja kova syömään, hän saa sekä rintamaitoa että korvikkeita.

6

6682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • medina

      Käy hakemassa luontaistuotekaupasta jotain kunnollista maitohappobakteerivalmistetta. Esim DDS-junior tai Probiootti-baby. Homeopatiaa koittaisin myös.

    • käytettiin

      gefilus-kapseleita, mutta ovat tosiaan hankalia antaa.. Mutta haeppa apteekista vaikka Rela-tippoja, ovat maitohappobakteeria myös ja erittäin helpot antaa!! Hinta on kyllä aikamoinen, pienestä pullosta 19 euroa.

    • tipat

      Meillä ei rela-maitohappobakteerit auttanut yhtään mutta disflatyl-tipat auttoi heti. 5 tippaa kahdesti päivässä. Cuplaton on myös vastaava mutta sitä annetaan joka ruokailun yhteydessä.

    • ei auta

      Kokeile jättää korvikkeet pois jos maitoa riittää,saattaa helpottaa.

      • Minea 2 kk

        Pienokaisellamme oli aluksi hieman vatsaongelmia ja kokeilimme Cuplatonia ja Disflatylia ja aloitimme Probiootti Babyn antamisen noin 3 viikon iässä, koska kaikki asiantuntijat sanoivat, että " ei siitä ainakaan haittaa ole". Kokemuksesta voin sanoa, että haittaa on: probiootin antamisen jälkeen ei kakka tullut millään vaan kaakkaamisväli oli pahimmillaan 10 päivää. Se aiheutti selvästi vaivaa pienokaiselle ja kun lopetimme Probiootin antamisen kakkaväli lyheni 2-3 päivään ja tyttö on ollut tyytyväinen ja hymyilee päivät pitkät kuin Hangon keksi. Eli en missään nimessä suosittele Probiootti Baby -tuotetta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe