elatusmaksusta

antsa

Hei,

Kysyisin seuraavaa, eli kenelle elatusmaksu kuuluu, siis kenelle se raha perheestä maksetaan.

Kaverini tyttöystävä, iältään 16-vuotta on muuttamassa pois kotoaan, eikä hänen äitinsä ole antamassa hänelle mitään rahaa. Tämä äiti saa tämän kyseisen elatusmaksun. Eikö tyttären kuuluisi saada se, eikä äidin?

Ja miten asiaan vaikuttaa se asuuko tytär kotonaan vai yksin, itsenäisesti.

2

398

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkcl

      Neuvoisin eri osoitteeseen muuttavaa tyttöä ottamaan yhteyttä sossuun elatustukiosastolle.

      Raha kuuluu tytölle, jos ei enää asu vanhempansa luona. Myös lapsilisä voidaan maksaa hänestä
      itselleen, ei enää äidille.

    • Eräs vaan

      Lähtökohtaisesti elatusmaksu ja lapsilisä on tarkoitettu lapsen elättämiseen ja ne maksetaan lapsen huoltajalle (tai yhteishuoltajuudessa lähivanhemmalle). Se missä kaverisi asuu ei vaikuta siihen kenelle raha maksetaan.

      Vanhempi ei ole tilitysvelvollinen rahojen käytöstä, mutta tosiaan ne on tarkoitettu lapsen elatukseksi joten kaverisi voisi keskustella äitinsä kanssa voisiko hän saada rahan esim. vuokran maksuun.

      Kun hän täyttää 18v, hän voi saada isältään koulutustukea niin kauan kun opiskelee lukiossa tai ammattikoulussa. Tämä raha taas maksetaan lapselle eikä vanhemmalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe