Sokeritoukat

animattiN

Olemme asuneet 20 vuotta sitten rakennetussa kerrostalossa 15v,ja nyt on esiintynyt ensimmäistä kertaa näitä toukkia, olisi kiva tietää että miksi ne ilmesty nyt vasta,kylppäri remontti tehty viime kesänä.kosteus vaurioita ei ollut kuin muutamassa asunnossa tässä kolmikerroksisessa ja 25 asunnon talossa. No minä pääsin niistä eroon kun laitoin kiehuvan kuumaa vettä joka viemäriin mutta eihän se auta pitemmän päälle jos ei muut tee samanlailla.

4

2364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhmmm

      ne tulee viemäristä, et pääse niistä eroon millään.

    • Jarran

      Asumme v.2000 rakennetussa kaksikerroksisessa rivarissa. Vuosi sitten talvella sokeritoukat löysivät tiensä meille varsin sankoin joukoin. Asunnossa ei ole kosteusvaurioita, eikä sokeritoukat majaile kosteissa tiloissa, vaan suurin ongelmakohta on alakerrassa olohuoneessa. niitä tuppaa jalkalistojen ja parketin alta.
      Asuntomme hygieniataso on varsin hyvä, joten siitä ei voi olla kyse.
      Otimme asian puheeksi ensin naapureiden kanssa ja sitten isännöitsijän. Taloyhtiö tilasi kaikkiin asuntoihin myrkytyksen ANTICIMEX:ltä. Myrkytys tehtiin kaksi kertaa viime keväänä ja nyt taas joulu- ja tammikuussa. Toukat ovat vähentyneet huomattavasti, mutteivät ole poistuneet kokonaan. Varsinaista asumishaittaa ne eivät nyt aiheuta.
      Pahimmillaan tapoin tai keräsin jo kuolleita toukkia päivässä jopa 200 kpl. Ne ovat nopealiikkeisiä ..ttumaisia pikku paskiaisia.

      • animattiN

        ei myrkytä vuokra-asuntojaan koska ne ei ole vaaraksi asukkailleen joten oli itse otettava selvää miten niistä voi päästä eroon.Guuglesta sit löytyi toi kuuman veden valuttaminen viemäreihin.
        Niin oli siinnä myös toi jalkalistojen myrkytyskin ja imurointi sen jälkeen, mutta meiltä löytyi vain muutamia ei onneksi koko komppanijaa.
        Nyt ei ole onneksi näkynyt yhtään kun heti toimin ja kerroin naapureillekkin mitä tehdä.
        Mutta miten ne viemäristä sitten ykskaks leviää, vai onko joku uusi asukas tuonut ne mukanaan tietämättään?
        Ja siinnä olet oikeassa pikku kakkimuksia ne on ja inhottavia.Sinulla on ollut todellinen riesa niistä ja minä vaan valitan muutamasta, toivon että pääset niistä todellakin eroon.


      • tai tulossa

        "suurin ongelmakohta on alakerrassa olohuoneessa. niitä tuppaa jalkalistojen ja parketin alta."

        Sokeritoukat vaativat runsasta kosteutta selvitäkseen. Ravintonaan ne käyttävät homerihmastoja.

        Kosteissa tiloissa niiden esiintymistä voidaan pitää normaalina, mutta teidän tapauksessanne on ilmeistä, että lattialaatan alla on ongelmia, jotka voivat vähitellen laajeta pahoiksikin ja vaurioittaa rakennusta. Syy kannattaisi siis selvittää.

        Koska salaojien toimivuus on viimeksi tarkastettu ? Onko laatan alla määräysten mukainen kapillaarikatko ? Viettäääkö maanpinta kohti rakennusta ? Onko seinissä/sokkelissa kiinni multaistutuksia ? Jne..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe