Aion ommella uudet verhot keittiöön, eikä siinä oikeastaan mitään ongelmaa ole. Mutta en mistään löydä "sääntöjä" miten paljon kangasta normaalisti käytetään kappaan. Eli teen ihan tavallisen kapan, ja haluaisin tietää kerrataanko se ikkunan leveys esim. x1,5 vai x2 että siitä tulee hyvän näköinen ja sopivasti ryppyjä verhoon. Ikkuna on 180 cm leveä (ja 150 cm korkea).
Kapan ompeleminen....
7
8531
Vastaukset
- näpertelijä
Itse olen käyttänyt juuri noita mainitsemiasi kertoimia eli 1,5 tai 2. Se riippuu siitä paljonko haluat kappasi olevan poimulla. 180 cm leveässä ikkunassa 1,5 kertainen kangas ei kovin paljon poimutu. Voit kysyä asiaa myös kangaskaupasta ja oma mieltymys tietysti ratkaisee.
- MagicMilla
... ja kankaan leikkaamisen, ja uskon että kerron sen 180 cm kahdella, niin ei ainakaan poimutu liian vähän. Kiitos vinkistä!
- vähän myöhäistä, mutta
MagicMilla kirjoitti:
... ja kankaan leikkaamisen, ja uskon että kerron sen 180 cm kahdella, niin ei ainakaan poimutu liian vähän. Kiitos vinkistä!
riippuu kankaan paksuudesta ja laskeutuvuudesta kuinka paljon kannattaa poimuttaa. Mitä ohuempi kangas on, sen pidempi kapan täytyy olla. Mutta varmuuden vuoksi voi tietysti tehdä pidemmän kapan ja tarvittaessa lyhentää.
- MagicMilla
vähän myöhäistä, mutta kirjoitti:
riippuu kankaan paksuudesta ja laskeutuvuudesta kuinka paljon kannattaa poimuttaa. Mitä ohuempi kangas on, sen pidempi kapan täytyy olla. Mutta varmuuden vuoksi voi tietysti tehdä pidemmän kapan ja tarvittaessa lyhentää.
kappa on kylläkin valmis, mutta en ole vielä laittanut edes tankoa ylös, niin en tiedä minkä näköiseksi tuli. Kiitos kuitenkin vinkistä, hyvä tietää ensi kerralla!
- riippuu kankaasta
Minimi rypytysvaraa laskettaessa on 1,5 metriä 1 metrille.
Pitsikankaisiin ja muihin ohuempiin kannattaa suosiolla varata 2 metriä metrille.
Normaalivahvuiselle puuvillakankaalle riittää se 1,5 metriä metrille kunhan lisäät siihen myös mahdollisen puuvillan kutistumisvaran. Oikein paksuissa ja jäykissä kankaissa (paksu sametti tms) rypytysvaraa voi joutua jopa vähentämään. - Anonyymi
Paksumpi kangas jää rumasti pönköttämään jos tekee liian leveän verhokapan.
Itse laitan esim. 220 cm leveään tankoon 280 cm leveän kapan, niin laskeutuu nätisti. Ihan ohuessa kankaassa tuo 1,5. - 2-kertainen kangasmäärä on ok.
Jos täyspitkä verho, niin paksumpikin kangas, vaikka liian leveänäkin, laskeutuu paremmin, koska verho itsessään painaa enemmän. - Anonyymi
Minä poimutan vain yksiväriset kapat, kuviolliset haluan suorana ja niihin leveydeksi riittää se ikkunan leveys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1659405Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3487133Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056052- 1654027
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen173839Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu753523Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht813449Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353308- 1912950
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik132077