Oma opettajuus sahaja joogassa

ahamkara

Äiti Kundalini olenko minä oma opettajani?
(itseoivallusmeditaation yhteydessä esitettetävä kysymys)

Ihmisen tullessa sahaja joogaan hänelle kerrotaan, että oma opettajuus on ensiarvoisen tärkeä asia ja että se löytyy meistä jokaisesta sisältä. Tämä käykin hyvin länsimaalaisen ihmisen kyseenalaistavaan järkeen. Mutta, kuinka ollakaan, totuus on tarua ihmeellisempää.

Sahaja joogassa on todellisuudessa tarkoitus löytää - aidon henkilökohtaisen oivalluksen sijaan - liikkeen kollektiiviset normit.

-Aham-

3

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JSM

      Tämä on vale ja tiedät sen itsekin. Ehkäpä se aito henkilökohtainen kokemus tuo mukanaan tietoisuuden tietyistä jumalaisista laeista. Mietippä sitä!

      • Peikko

        Nuo jumalaiset lait näyttävät olevan vain joukko ulkoapäin opittuja käyttäytymisnormeja.

        Näin joulun aikaan muistuu mieleen, että eräs teidän deiteistänne rettelöi jatkuvasti lainopettajia ja fariseuksia vastaan. Vai ovatko nuo kohdat vääristelyä, joidenkin antijumalaisten ihmisten Raamattuun ujuttamia. Vastaavasti sitten joku Ramayana on silkkaa faktaa jumalaisista laeista, jotka sahaja joogi "löytää" meditoimalla itsestään.

        Oma opettajuus on pelkkä vitsi sahaja joogassa.


      • athene
        Peikko kirjoitti:

        Nuo jumalaiset lait näyttävät olevan vain joukko ulkoapäin opittuja käyttäytymisnormeja.

        Näin joulun aikaan muistuu mieleen, että eräs teidän deiteistänne rettelöi jatkuvasti lainopettajia ja fariseuksia vastaan. Vai ovatko nuo kohdat vääristelyä, joidenkin antijumalaisten ihmisten Raamattuun ujuttamia. Vastaavasti sitten joku Ramayana on silkkaa faktaa jumalaisista laeista, jotka sahaja joogi "löytää" meditoimalla itsestään.

        Oma opettajuus on pelkkä vitsi sahaja joogassa.

        On ikävää, jos teet tämän tapaisia yleistyksiä sahaja yogeista. Meitä on niin moneen lähtöön! Jotkut ovat tarkempia ulkoisista seikoista ja jotkut taas painottavat enemmän sitä sisäistä kokemusta. Kehityskulku lienee niin että alussa porukka saattaa turvautua enemmän ulkoiseen ohjeistukseen ja esittää kärkkäitä mielipiteitä asioista. Vähitellen sitä sitten oppii luottamaan omien siipiensä kantamiseen ja rakkaus ja myötätunto voittavat fanaattisuuden. Toivoisin, että voit antaa meille(kin)anteeksi keskeneräisyytemme. Ihmisiähän tässä kaikki ollaan ja samassa veneessä jokainen! ;)

        Kaikkea hyvää sinulle!


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3093
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1610
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1055
    Aihe