miten eläimeen

lenita.-t

Miten buddhalainen suhtautuu eläimeen?
Voiko minkä tahansa eläimen lihaa käyttää ravinnoksi?
Voiko buddhalainen kastroida eläimen?
Miten suhtaudutaan kaloihin ravintona?

14

2055

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buddhisti

      "Otan harjoitusperiaatteekseni olla vahingoittamatta elävää olentoa", niin buddhalainen suhtautuu.

      Jos kuitenkin käyttää lihaa ravinnoksi, on ihan sama minkä eläimen lihaa käyttää, vaikka kalan. Kuolee mikä kuolee.

      Kastroiminen? Minä olen kyllä kastroinut lemmikkini.

      • mesesman

        Jopa Raamatusta löytyy ohjeita että parempi olla vegetaristi...

        t: Messiaaninen Essealainen munkki.


    • tseme

      Voiko buddhalainen käyttää antibiootteja? Nehän tappavat eläviä olentoja eli bakteereja.

      Entä saako buddhalainen tappaa luteet asunnostaan?

      Entä rotat kellarista?

      Loppujen lopuksi buddhalainenkin joutuu sen tosiasian eteen, että maapallolla vallitsee darwinistinen "survival of the fittest".

      Se on kuitenkin ihan hyvä periaate, että ei tapeta ihmisiä. Paitsi itsepuolustukseksi.

      • emil

        saahan sitä mitä vain. omapa moka :)
        jos ei ole valaistunut vielä niin joutuu monen ongelmaisen valinnan eteen. hyvä tapa on rukoilla jos joutuu esim antibiotteita syömään ja yrittää sitä kautta neutralisoimaan siitä aiheuttamaa huonoa karmaa. antibiotti syönnistä voi myös aiheuttaa ns. hyvää karmaa. jos lupaa esim. käyttää terveistä aikaansa "hyvän" tekemiseen.
        kompostissa elävien rottien ja vintillä elävien hiirien on minusta turha tappaa. myös kärpäset ja hyttyset on turha tappaa.
        mitä tulee itsepuolustukseen ajattelen että on syytä välttää loppuun asti toisen tappamista.


      • Anonyymi

    • wawdawdaad

      Miten buddhalainen suhtautuu eläimeen?

      Rakastavasti takaapäin.

      • Huorra

        Siiman puttalaisin heitto. Ehottomasti. xD

        Puttalaissuus on tsoukki!


      • Anonyymi
        Huorra kirjoitti:

        Siiman puttalaisin heitto. Ehottomasti. xD

        Puttalaissuus on tsoukki!

        dualistinen paradoksi


    • tao

      en muista enkä jaksa etsiä, mutta Buddhan periaate lienee ollut että häntä varten ei saa tappaa.
      Joku ruhtinas kutsui aterialle ja kertoi että sitä varten teurastetaan eläimiä. Buddha kielsi ja kieltäytyi.

      Periaatteessa buddhalaisuus kiinnittää enemminkin huomiota mielentilaan, asenteeseen. Ei se että syö palan lihaa karmaa tuhoa, mutta ei eläimen tappaminen karmaa parannakaan.

      • ..on

        housussas..


    • antonium
    • Bernhardt

      Ruoan eteen joudut kuitenkin tappamaan tai tapattamaan jotain, olkoon se sitten eläin tai kasvi.

      Buddhalaisuus ei kiellä mitään, mutta suosittelee välttämään tappamista. Kaikkea elävää tulisi kunnioittaa.

      Et ole "huono buddhalainen" jos syöt pysyäksesi hengissä. :)

      Buddhalaisuus kannustaa pohtimaan tekoja ja niiden seurauksia. Tarkoitus on kuitenkin valaistua etkä etene tällä tiellä jos tapat itsesi nälkään.

    • Anonyymi

      Buddhalainen suhtautuu kaikkiin eläviin olentoihin samoin mahdollisuuksien mukaan. Motiivi ja tarkoitus ratkaisee onko teko typerä vai taitamaton. Kukaan länsimaalainen ei kuole nälkään, vaikka eläimille ei tuotettaisi kärsimystä ja kasveilta puuttuu tajunta, joten tämä valinta ei liene mitenkään epäselvä kenellekään nykypäivänä. Miksi ihmeessä haluaisin tappaa ja kastroida ja olla samaan aikaan buddhalainen ?

      • Anonyymi

        Ei varmaan kukaan nälkään kuole, mutta aliravitsemuksen vaara on todellinen. Toki lisäravinteilla voi koettaa korvata puuttuvia ravinteita, mutta onko se sitten paras tai terveellisin tie? Jos hyväksyy kananmunien ja maidontuotannon, ja niihin liittyvät mahdolliset seuraamukset eläimille, niin ei tarvinne lisäravinteita, jos niitä muuten pystyy käyttämään. Missä sitten meneekään se "kultainen keskitie".

        Buddhalaisuuttakin voinee harjoittaa toki monella eri vakaumuksella ja vakavuudella, olosuhteiden ja kykyjensä mukaan. Harras buddhalainen ei varmaan yleensä ole lihansyöjä, jollei se olosuhteiden pakosta ole sitten välttämätöntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      2980
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1196
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      314
      1179
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      355
      1106
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      63
      1037
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      883
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      77
      842
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      91
      760
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      752
    10. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      719
    Aihe