Omatekoinen reseptikirja

Zhanna

Olen tekemässä sellaiseen Marimekon muistikirjaan reseptikirjaa ystävälleni joululahjaksi.
Onko kenellä kokemusta vastaavasta? Miten kannattaisi tehdä? Joku jako eri ruokalajeihin, sisällysluettelo...? Nyt on vähän pää jäässä, että jos joku voisi ystävällisesti jakaa kokemuksiaan. Kiitos!

6

3243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm.

      Usein keittokirjat on esim. niin, että ensin on alkupalat, sitten esim. keitot, liharuoat, kalaruoat, kasvisruoat, jälkiruoat ja leivonnaiset. Tai jos teet esim. leivontakirjaa, voit jaotella reseptit kakkuihin, pikkuleipiin, piirakoihin jne.

      Alussa voisi olla tämän jaon mukainen sisällysluettelo, ja lopussa ehkä vielä aakkosellinen luettelo ruokalajien nimien mukaan, jos reseptejä on paljon.

      Hauska tapa jaotella reseptit on myös laittaa ne ateriakokonaisuuksien mukaisiin järjestyksiin - minulla on yksi keittokirja, jossa jako on tehty erilaisten tilaisuuksien perusteella - on saunaillan menu, lettukestit ja vappulounas ym.

      Eiköhän tuo ensin mainitsemani jakotapa ole kuitenkin yksinkertaisin toteuttaa, ja loppujen lopuksi myös selkein lukijan kannalta :).

    • tässä tulossa

      Kiva idea sulla, mistä aploodit. *tap tap tap*

      Tee sisällysluettelo kuten edellinenkin ehdotti. Joka osion alkuun sitten selkeä värivaihto tms. että kohdan myös löytää. Jos sulla on hyvä rei'ittäjä, niin sillähän voi lovittaa reseptikirjan osioihin vrt. puhelinmuistiot (oi niitä aikoja).

      Laita joka kohtaan pari herkullista reseptiä ja jätä lopputila tyhjäksi lahjansaajan omille resepteille :)

      • Anonyymi

        Sen lovituksen saa helpommin ihan saksilla leikkaamalla sivusta suikaleen


    • laa

      Olen kanssa tehnyt itselleni tuollaisen kirja. Ja sinne kokosin vain sellasia reseptejä, mitkä on OIKEESTI hyviä. Sitten olen kaikki sivut pällystänyt kontaktimuovilla(koska kokatessa roiskuu) ja lisäksi olen leikellyt lehdistä kuvia aina sopiviin kohtiin..
      Itsetehty kirja on myös siitä hauska, että aina kun löytää uuden kivan reseptin, sen voi lisätä edelleen kirjaan.
      Oma kirjani on jaettu n. 8 eri osioon (leivonnaiset, kalaruuat, jälkkärit ym..) ja olen jättänyt jokaiselle osiolle reilusti myös tyhjää tilaa, jolloin voin lisätä uusia reseptejä..

    • Anonyymi

      Kirjoita se omalla käsialalla ja panosta siihen

    • Anonyymi

      Ota kansio ja siihen muovitaskuja. Taskuihin ohjeet. Voi pyyhkiäkkin jos likaantuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe