Kun eläimet on lähellä sydäntä (varsinkin kissat ja koirat), mutta en todellakaan pystyis kohtaamaan huonosti kohdeltuja tai lopetettavia eläimiä. Itkisin enemmän kuin omistajat lopetustilanteissa jne.
Mitä ammatteja sitä on missä saa olla elukoitten parissa?
(muuta kuin eläinlekuri, hoitaja, lomittaja tai joku eläinliikkeen myyjä).
Mitä opiskelemaan?
5
690
Vastaukset
- jotain tietoa
Jos todella ei mikään noista luettelemistasi kävisi, niin aikas vähissä olisivat vaihtoehdot. Likimain kaikki eläinala sivuaa jollain lailla mainitsemiasi ja kyllä ne nuo eläinkaupassa töissä olo, hevosten hoito ja eläinlääkäri tai vastaanoton hoitaja ym. ovat ne jotka käsittävät 95% eläinalan töistä.
Mutta jos nyt ihan lonkalta heittää alan, jossa varmasti kohtaa VAIN hyväkuntoisia eläimiä, niin on olemassa koulutus jonka nimi on niinkin metka kuin KOIRAHIEROJA. (Katso googlesta hakusanalla, niin löytyy paljonkin juttua).
Hommassa sananmukaisesti hierotaan koiria samalla tavoin kuin ihmisiä, eli paikkoja vetreämmiksi. Käytännössä "asiakkaat" ovat huippukuntoisia palvelus ym. harrastekoiria, eivätpä nyt juuri tavallisten lemmikkien omistajat eläimiään hierotuta jos ei ole jotain terveysperustetta.
Eräs tuttu tuolla alalla onkin ja vaikka tekee hommaa sivutyönään niin aika hyvät liksatkin alalla, luonnollisesti kovin suurta kilpailua ei löydy:) Tosin sitä en sitten tiedä, kuinka monelle tuo on ihan vakituinen ammatti. Taitaa olla niin, että opiskellaan usein lisäpätevyydeksi toisen ammatin ohella tai tehdään ns. kakkostyönä. Mutta jos tarpeeksi hierottavia koiria löytyy niin mikäs siinä on tehdä itselleen ammattiakin. Netissä näyttää olevan paljonkin alallatoimivien nettisivuja ja yhteystietoja.- mmm
Hei,
maa- ja metsätaloustieteellisessä tiedekunnassa (Helsingin yliopisto) voi lukea mm. eläinten ravitsemustieteitä ja kotieläintieteitä. Sekin vois olla vaihtoehto. Tämän jälkeen voisit toimia mm. EU-tarkastajana, joka kiertää maatiloja ja valvoo eläinten oloja, että ne on kohdallaan.
- Essi
Vaikkapa koirakouluttaja!
- Sol
Yksi vaihtoehto olisi biotieteet:
http://www.helsinki.fi/bio/
Kannattaa kokeilla myös ammatinvalintaohjelmaa:
http://www.mol.fi/avo/ - naapuri
Naapurit tykkää kun ne haukkuu yöt ja päivät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057411
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1005255Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253451Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3451485Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?551318