HELP !!! Oulussa kaksitehot 640 e + 100 e

Normaaliako ?!?

Vanhalle (höperölle) äitimuorilleni myytiin Instrusta kaksiteholasit 638 e silmälääkäri n. 100 e. Kysymyksessä oli vieläpä kaksi linssiä yhden hinnalla tarjous. Onko näin kalliita silmälaseja oikeasti olemassakaan, vai onko hänet petetty ja ryöstetty pahemman kerran.

Teenkö poliisille rikosilmoituksen petoksesta. Äitini on siis vanha "höppänä", joka ei oikein ymmärrä asioista eikä rahan arvosta, joten hänelle voi johdattelemalla myydä melkein millä hintaa vain. Emme ole vielä lunastaneet em. laseja. Kiinnostaisi tietää, että onko edes mahdollista silmälasien maksaa näin paljoa (edes Suomessa), vai perivätkö kolminkertaista ylihintaa tarjouslaseista ???

Kertoisitteko omien Suomi- kaksitehojenne hintoja vertailun vuoksi. Kiitokset etukäteen...

2

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni

      Maksoi enemmänkin, Likinäköiselle kun lasit ovat kalliit..
      Eli sangat: 200 euroa
      linssit 400 euroa
      ja lääkäri 200 euroa

    • silmälääkäri

      Kyllä etenkin sangoista voi maksaa melkein mitä vaan. Ja linssejäkin ja niiden pintakäsittelymahdollisuuksia on hyvin monenlaisia eli riippuen siitä mitä tilaa, voi saada hyvinkin kalliit (vielä äitiäsi paljon kalliimmat) aikaiseksi!
      Hinnoista on toki järkevää keskustella ennenkuin tilausta tekee. Mutta ei mikään estä tässäkään vaiheessa kysymästä optikolta mistä hinta muodostuu. Saattaa myös olla niin, että lasiarvot ovat sellaiset, että linssit ovat tavanomaista hinnakkaammat (suurempi taittovirhe ja/tai prismalasit tms).

      Optikkoliikkeissä kuten muissakin liikkeissä henkilöstökulut ja vuokrat muodostavat aikamoisen kuluerän, linssien tehdashinnat saattavatkin olla sitten jotain aivan muuta. Ei kai muuten voi tulkita optikkojen (tai kultasepänliikkeiden jne) ajoittain "rajuja" alennusmyyntejä, joissa niitä niin kallisarvoisia linssejä sitten annetaan ilmaiseksi toisen linssin kaveriksi tai kultasepänliikkeessä on taas se 50% alennus... Tuskinpa sielläkään sitä toisen linssin hintaa palkasta joudutaan vähentämään.

      Eli kannattaa aina vertailla hintoja ennenkuin tekee päätöksiä.

      Nyrkkisääntönä voisi pitää että kaksiteholasit ovat kalliimpia kuin yhden tehon lasit. Monitehot ("rajattomat") ovat vielä kalliimpia. Tämä johtuu siitä, että linssien valmistus on samassa järjestyksessä monimutkaisempi prosessi. Optikonkin työ on taitoa vaativaa (vaikka linssit tulisivatkin "valmiina" tehtaalta) ja myös useimmiten rahansa arvoista. Hintoihin vaikuttavat myös palkkakustannusten sivukulut veroineen ja siksi vastaavat lasit Suomessa ovat kalliimmat kuin halvemman hintatason maissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe