Pyykkikoneesta hajua.

Mistä arvelisitte johtuvan olen pessyt tiskikoneaineella ja sen jälkeen huuhtelupesu tyhjänä.Myöskin nukka sihti on putsattu.Ajattelin jotain poistoputken vesilukko ongelmaa,mutta miten sen voi korjata.
4630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sitruunahapolla, kyllä luulis lähtevän. Itse pesen ilman sitruunahappoa.

Ja kone tietty tyhjä.

Äänestä

...ilmeisesti kerää jotain mönjää, joka alkaa haista. Joku väittää homeeksi, joku leväksi, joku ties miksi. Konsteina on esitetty sitruunahappoa, kloriittia (ei hapon kanssa yhtäaikaa), vimiä muistaakseni, ym. ja 90 asteen pesu tyhjänä. Jopa koneen purkamista ja puhdistusta. Eli aika yleistä on.

Hapolla pitäisi ainakin kalkkisaostumat lähteä. Jos kyseessä on levä, pitäisi selvittää, millä levän saa pois. Entä homeen? Eli arvaa ensin mikä hajun aiheuttaa ja etsi sitten apu siihen. Jos ei auta, vaihda arvausta ja yritä uudelleen. Ongelman muodostaa todennäköisesti altaan yläosa, joka ei ole "suorassa kosketuksessa" pesuveden kanssa.

Jos kyseessä olisi poistoputkiongelma, eli viemärin haju tulisi koneeseen, pitäisi koneen olla suoraan kiinni viemärissä. Käsittääkseni tämä on harvinaista. Yleensä poistovedet menevät lattiakaivoon. Mutta jos olisi ko. ongelma, vika voisi olla venttiilissä tai väärässä asennuksessa.

Äänestä

Meillä huollettiin pumpun takia kone.
Huollossa todettiin upolaisemme puhtaaksi ja hyväksi koneeksi vaikka ikää on jonkiverran vuosissa. Hajuja ei ole, koska korkean lämpötilan pesu kerran viikossa. Käytetään myös jonkiverran nestemäistä pesuainetta.

Saimme tutustua alle 3 vuotiaaseen koneeseen joka oli limasen oloinen ja laakerit mennyt.
Syy jatkuva pesu "säästö"lämmöllä.

Äänestä
  • Meillä oli myös hajuongelma. Sitruunahappokin toki auttaa. Taisi olla peräti Pirkka-lehti, joka antoi ekologisen neuvon. Pese välillä vanhanaikaisella fosforia sisältävällä pesuaineella, niin kone pysyy puhtaana. Tunnontuskien saattelemana näin olemme tehneet ja hajua ei enää tule. Lohduttautua voi vaikka sillä, että ei täällää enää kukaan mistään välitä. Teollisuus siirretään Kiinaan, jossa ympäristöä voi tuhota miten paljon tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksu kirjoitti:

Mistä arvelisitte johtuvan olen pessyt tiskikoneaineella ja sen jälkeen huuhtelupesu tyhjänä.Myöskin nukka sihti on putsattu.Ajattelin jotain poistoputken vesilukko ongelmaa,mutta miten sen voi korjata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu