Siinä se taas nähdään. Ei kallis lentoyhtiö ole sen turvallisempi kuin muutkaan.
http://www.iltalehti.fi/2005/12/14/200512143848651_uu.shtml
FINNAIRIN KONE ONNETTOMUUS-
19
3356
Vastaukset
- takia
koneessa on useampi generaattori, jolloin toisen pettäessä ei käy kuinkaan. Jos ongelmia ilmenee kuitenkin pian lähdön jälkeen niin on viisaampaa tulla takaisin vaikka se ei lentämistä varsinaisesti haittaisikaan. Se miksi kentällä on aina vastassa pelastuskalustoa, johtuu ilmailuviranomaisesta eikä lentoyhtiöstä tai kalustosta. Aivan sama mikä vikatilanne koneessa on niin kentälle hälytetään täysi kalusto. Hauska lukea kuinka ilmailusta mitään tietämättömät toimittajat kirjoittavat näitä höpöjuttujaan.
- SaanaXL
Kun kerran olet niin tietäväinen, niin mikset menisi itse toimittajaksi? Kyllähän ne sinunkaltaisesi tietäjän mielellään ottaa töihin.
- Joskus miettinyt
SaanaXL kirjoitti:
Kun kerran olet niin tietäväinen, niin mikset menisi itse toimittajaksi? Kyllähän ne sinunkaltaisesi tietäjän mielellään ottaa töihin.
Kuten monen muunkin teknologian kohdalla toimittajatkaan eivät ole aina kaiken tietäviä. Ja asiasta perillä olevat ihmiset sitten löytävät virheet helposti.
Ei asiantuntijoita silti palkata toimittajiksi, koska eivät he välttämättä tiedä muista alueista eivätkä muutoinkaan ole välttämättä sopivia toimittajiksi. Oma tietotaitoni on myös melko laaja ilmailun alueella ja vielä laajempi monella muulla alueella mutta ei minua yhtään kiinnosta toimittajan ura.
Lisäksi pitää muistaa, että tietyt lehdet haluavat metsästää lööpin ja kääntää kaiken normaalin jutun aina sensaatioksi. Ilmailu on erinomainen tähän tarkoitukseen, viimeisen vuoden aikana on nostettu uutisia milloin Blue1:n savusta ja milloin Finnairin paluusta kentälle. - tiedänkin
SaanaXL kirjoitti:
Kun kerran olet niin tietäväinen, niin mikset menisi itse toimittajaksi? Kyllähän ne sinunkaltaisesi tietäjän mielellään ottaa töihin.
kun lähes päivittäin lentsikkaa ohjailen. Kiinnostaakin henkilökohtaisesti huomattavasti enemmän kuin toimittajan työt, joten heti en ole osia vaihtamassa.
- Minna
SaanaXL kirjoitti:
Kun kerran olet niin tietäväinen, niin mikset menisi itse toimittajaksi? Kyllähän ne sinunkaltaisesi tietäjän mielellään ottaa töihin.
Taaskos se SaanaXL on täälä ärhentelemässä ?
- SaanaXL
tiedänkin kirjoitti:
kun lähes päivittäin lentsikkaa ohjailen. Kiinnostaakin henkilökohtaisesti huomattavasti enemmän kuin toimittajan työt, joten heti en ole osia vaihtamassa.
Hah, vai että lentsikkaa ohjailet. Niin, ehkä vain unissasi, märissä sellaisissa.
- Tipu
Minna kirjoitti:
Taaskos se SaanaXL on täälä ärhentelemässä ?
Saana on katsokaas ollut liian pitkään dieetillä. Vieläpä ilman tuloksia...Toivoisin myös että tuo XL-pirulainen häipyisi kun ei hänellä koskaan ole mitään rakentavaa sanottavaa. Uskon että on Aliisan alter-ego.
- joo-o
Minna kirjoitti:
Taaskos se SaanaXL on täälä ärhentelemässä ?
SaanaXL ja Aliisa ovat sama henkilö.
- Juuso
Eiköhän ryanilla vastaavassa tilanteessa vaan lennetä ilman ilman yhtä genistä loppupäivän lennot aikataulussa ja vaihdetaan genis sitten sopivassa seisonnassa. Iltapäivälehdille ei hiiskahdetakaan niin säilyy yhtiön maine kunnossa. Näin finskinkin olisi kannattanut toimia.
- huviksesi
joltain iltasanomien toimittajalta, että mitä generaattori edes koneessa tekee ja missä sijaitsee. Ihmettelen jos edes sitä tietävät. Jos sattuu pullalla arvaamaan niin kysy seuraavaksi, että mitä tapahtuu, jos yksi generaattori sammutetaan.
- taas joku ei vaan tajua..
No Airbusseissa(Airbus 32S) on sattumoisin neljä genaraattoria: yksi molemmissa moottoreissa, sitten on APU:ssa yksi ja sähköä saadaan vielä RAT:ilta eli Ram Air Turbinelta.
Koneen akuilta saadaan myös sähköä. Mutta jos menee akkujen varaan koneen sähköistys niin sitten on kyllä paljon ongelmia.
Normaali tilanteeesa GEN 1(1.moottori) syöttää AC BUS 1 virtakiskoa ja GEN 2(2.moottori) syöttää AC BUS 2 virtakiskoa.
Jokaisella generaattorilla on ristiinsyöttö kiskoille mahdollisuus, joten esim GEN 2 pystyy syöttämään GEN 1 syöttämää virtakiskoa, mutta silloin se vain kuormittuu enemmän kuin normaalisti.
Siinä pientä selvitystä Airbussin sähköjärjestelmästä, kun kukaan ei täällä tiiä miten ko.lentokoneen sähköjärjestelmä toimii ja mitä siihen kuuluu..
Toivottavasti selvensi asiaa.. jos joku haluaa paremman selvityksen niin kysyköön- mielestäni kuuluu
otsikon MATKAILU/LENTÄMINEN alle? Siinä nyt on joillain ollut näppäimistö kuolasta märkänä, kun on saanut pöristä lentokonetta kuin pikkupojat ja selittää tekniikan ominaisuuksia!
- ei vaan kestä
mielestäni kuuluu kirjoitti:
otsikon MATKAILU/LENTÄMINEN alle? Siinä nyt on joillain ollut näppäimistö kuolasta märkänä, kun on saanut pöristä lentokonetta kuin pikkupojat ja selittää tekniikan ominaisuuksia!
Ja jotkut ei vaan kestä totuutta siitä että täällä on joku sellainen henkilö kirjoittamassa, joka oikeasti tietää lentokoneista ja niiden tekniikasta.
No toisaalta ajateltuna, niin ei ehkä tällä palstalla pitäisi kirjoittaa niin tietäväisesti koska kaikki aina kyseenalaistaa noi vastaukset ja "tietämykset" koska täällä kirjoitellaan anonyymisti...
Kun kerta tiedän niin miksi en vastaisi siihen täysin asiallisesti, aina vaan heti tulee negatiivisiä vastauksia niiltä henkilöiltä joita vaan sylettää se, kun eivät itse tiedä mitään vaikka kuinka yrittäisivät jotain vastata näihin "teknisiin" kysymyksiin. Anteeksi vaan kun kerroin kuinka ko.lentokoneen sähköjärjestelmä toimii.. - apunen
ei vaan kestä kirjoitti:
Ja jotkut ei vaan kestä totuutta siitä että täällä on joku sellainen henkilö kirjoittamassa, joka oikeasti tietää lentokoneista ja niiden tekniikasta.
No toisaalta ajateltuna, niin ei ehkä tällä palstalla pitäisi kirjoittaa niin tietäväisesti koska kaikki aina kyseenalaistaa noi vastaukset ja "tietämykset" koska täällä kirjoitellaan anonyymisti...
Kun kerta tiedän niin miksi en vastaisi siihen täysin asiallisesti, aina vaan heti tulee negatiivisiä vastauksia niiltä henkilöiltä joita vaan sylettää se, kun eivät itse tiedä mitään vaikka kuinka yrittäisivät jotain vastata näihin "teknisiin" kysymyksiin. Anteeksi vaan kun kerroin kuinka ko.lentokoneen sähköjärjestelmä toimii..kirjoittele vaan,onhan noita teknisiä selityksiä mielenkiintosta lukea.
Tai sitten olet ns. kynämies joka kirjoittelee puutaheinää täysin uskottavasti. - pitää varmaan..
apunen kirjoitti:
kirjoittele vaan,onhan noita teknisiä selityksiä mielenkiintosta lukea.
Tai sitten olet ns. kynämies joka kirjoittelee puutaheinää täysin uskottavasti.Joo, eipä toi mikään suuri vaiva ole kertoa lentokoneiden tekniikasta jos joskus joku asia askarruttaa, niin voi sitten kysellä vaan niin koitan vastata mikäli kysymys on vastauskelpoinen.
Vinkkinä vaan se, että täällä palstalla on minun lisäksi monia henkilöitä, jotka tietävät oikeasti lentokoneen tekniikasta, sitten on niitä tyyppejä jotka luulevat tietävänsä kaiken, vaikka eivät tiedä mitään. Rohkeasti vain kysymään niin itse ainakin vastaan tekniikkaa vastaaviin kysymyksiin.
- Flyer
Taas nähdään?? Olen ollut Finnairilla vuosia ja joka kerran kun iltalehdissä on ollut sensaatiomainen artikkeli onnettomuusvaarasta, kyse on ollut aivan tavanomaisista pikkuongelmista. Lehdet jaksavat kirjoittaa salaliittoteorioita onnettomuuksia salaavista yhtiöistä, läheltä piti tilanteista jne. Koskaan en ole nähnyt Iltalehdessä tai Ilta-Sanomissa aivan paikkaansapitävää artikkelia yhtiötämme koskevissa asioissa. Onkohan kaikki muutkin artikkelit yhtä paisuteltuja?
- vaara lähelläkään
Ohjaamossa paloi vain varoitusvalo, eikä mitään todellista vikaa löytynyt. Kyllä sai iltapäivälehti taas dramatisoitua ja vietyä lukijoita sata-nolla, niin kuin tämänkin juttuketjun aloittajaa!
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=530530 - turvallisuus
turvallinen yhtiö kun ei mitään onnettomuutta tapahtunut. Läheltä piti juttuja ei lasketa, vain täysosumat . Se että lentokoneessa on joku valo pimeennä , aiheuttaa aina onnettomuusvaaran, ei se tarkoita että se tipahtaa. Tuossa Ilta-Sanomien tarinassa on lievää yliammuntaa koska sillähän lehti elää, huomenna on etusivulla kun jonkun matkustajan elämä vilisi kuin elokuva silmissä kun luuli että kuolema tulee.
- YrjöJurri
On todella hyvä, että tämä foorumi tiedä mitä tuolla ilmassa tapahtuu, täällä saataisiin paskahalvaus.
Päivittäin koneisiin tulee kaikenlaista pientä vikaa, lentoyhtiöstä riippumatta. Vaikeimpia ovat viat, jotka esiintyvät joskus ja joita on vaikea paikallistaa, kuten tuossa MD82 koneessakin ajoittain ilmenevä vikaviesti. Ei se kapu joka kerran ilmoita maahan kun näytölle pamahtaa viesti häiriöstä tms. tai ainakaan ota yhteyttä Iltasanomiin.
Pahinta olisi se, että eri toimintojen valvontajärjestelmä ei antaisi ilmoituksia vioista huolimatta, mieluummin enemmän ilmoituksia kun ei ilmoituksia ollenkaan se epäilyttäisi enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250