Aineenopettajan sov.testit Turun yo:ssa

Keväällä

Olen nyt keväällä hakemassa Turun yliopiston aineenopettajan koulutukseen ( valmis maisteri) Voiko kukaan kertoa, mitä soveltuvuustestit pitävät sisällään? Kotisivun perusteella ainakin yksilö/ ryhmätehtävä ja henk.koht haastattelu, mutt mitä ne sisältävät käytännössä?

2

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarkko

      En tiedä, onko soveltuuvustestit hyvin erilaisia eri yliopistoissa. Tuskin vaan. No, Helsingissä olen itse käynyt. Meillä oli sivun mittainen teksti, jota sai lukea muistaakseni 20 minuuttia. Sen jälkeen sain esittää paperin ydinkohdat 3-henkiselle "raadille". Sen jälkeen nuo kolme henkilöä vielä haastattelivat. Maksimipistemäärä oli 15 pistettä eli ilmeisesti jokainen haastattelija antoi 0-5 pistettä.

      Itse jouduin käymään testissä kaksi kertaa, sillä eka kerralla en päässyt. Mielestäni tärkeintä on, että olet luonnollinen ja oma itsesi ja saat raadin vakuuttuneeksi sitä, että todella haluat opettajan ammattiin. Ei kannata ainakaan sanoa, että haet koulutukseen, kun et muutakaan keksinyt tms.

    • ...

      niin, meillä oli ryhmäkeskustelu, jonka materiaalina toimi etukäteen kotiin lähetetty "aineisto". Keskustelun tavoitteena oli päättää, mikä olisi ryhmämme mielestä paras tapa opettaa ko. asia oppilaille. Lisäksi oli yksilöhaastattelu.

      Pärjäsin olemalla oma itseni ja sillä, etten häkeltynyt haastattelussa. Voivat kysellä mitä vaan esim. harrastuksiisi, perheeseesi, kouluihisi tai vanhoihin opettajiisi liittyen (jotka haastattelijat tietysti tuntevat, jos olet käynyt koulua Turun alueella...) Kannattaa nyös etukäteen keksiä hyviä vastauksia kysymykseen "Miksi haluat opettajaksi?".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe