Olen nyt keväällä hakemassa Turun yliopiston aineenopettajan koulutukseen ( valmis maisteri) Voiko kukaan kertoa, mitä soveltuvuustestit pitävät sisällään? Kotisivun perusteella ainakin yksilö/ ryhmätehtävä ja henk.koht haastattelu, mutt mitä ne sisältävät käytännössä?
Aineenopettajan sov.testit Turun yo:ssa
Keväällä
2482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tiedä, onko soveltuuvustestit hyvin erilaisia eri yliopistoissa. Tuskin vaan. No, Helsingissä olen itse käynyt. Meillä oli sivun mittainen teksti, jota sai lukea muistaakseni 20 minuuttia. Sen jälkeen sain esittää paperin ydinkohdat 3-henkiselle "raadille". Sen jälkeen nuo kolme henkilöä vielä haastattelivat. Maksimipistemäärä oli 15 pistettä eli ilmeisesti jokainen haastattelija antoi 0-5 pistettä.
Itse jouduin käymään testissä kaksi kertaa, sillä eka kerralla en päässyt. Mielestäni tärkeintä on, että olet luonnollinen ja oma itsesi ja saat raadin vakuuttuneeksi sitä, että todella haluat opettajan ammattiin. Ei kannata ainakaan sanoa, että haet koulutukseen, kun et muutakaan keksinyt tms.
niin, meillä oli ryhmäkeskustelu, jonka materiaalina toimi etukäteen kotiin lähetetty "aineisto". Keskustelun tavoitteena oli päättää, mikä olisi ryhmämme mielestä paras tapa opettaa ko. asia oppilaille. Lisäksi oli yksilöhaastattelu.
Pärjäsin olemalla oma itseni ja sillä, etten häkeltynyt haastattelussa. Voivat kysellä mitä vaan esim. harrastuksiisi, perheeseesi, kouluihisi tai vanhoihin opettajiisi liittyen (jotka haastattelijat tietysti tuntevat, jos olet käynyt koulua Turun alueella...) Kannattaa nyös etukäteen keksiä hyviä vastauksia kysymykseen "Miksi haluat opettajaksi?".